Neuveriteľný muž zachránil svojou krvou takmer 2,5 milióna životov

818

V roku 1951 sa 14-ročný James Harrison z Austrálie prebudil v nemocnici. Lekári mu odňali jednu stranu pľúc a bol hospitalizovaný až tri mesiace. Počas tejto ťažkej doby sa Harrison dozvedel, že žije prevažne vďaka obrovskému množstvu darovanej krvi. Po tomto sľúbil, že aj on sa stane darcom. Podľa bývalých austrálskych zákonov však darcovia museli mať aspoň 18 rokov. Takže James musel čakať ešte 4 roky. No svoj sľub splnil. Chlapík daroval svoju krv pravidelne po dobu neuveriteľných 60 rokov a odhaduje sa, že zachránil milióny životov.

Photo by boredpanda

Hneď po tom, ako sa James stal darcom, lekári zistili, že jeho krv by mohla vyriešiť smrteľný problém. „V Austrálii do roku 1967 zomierali tisíce bábätiek každý rok a lekári nevedeli prečo. Bolo to hrozné,“ povedala Jemma Falkenmireová z Australian Red Cross Blood Service. „Ženy mali početné potraty a deti sa rodili s poškodeným mozgom.“ Teraz je známe, že príčinou týchto hrozných vecí bola choroba názvom rhesus, ktorá spôsobuje, že krv tehotnej ženy začala ničiť krvné bunky nenarodeného dieťaťa.

Lekári zistili, že James má v krvi vzácnu protilátku a v 60. rokoch začali intenzívne pracovať na príprave injekcie nazývanej Anti-D. Anti-D zabraňuje matkám s rhesus-negatívnou krvou vyvinúť protilátky RhD počas tehotenstva.

Lekári nechápu, prečo má chlapík tento vzácny druh krvi. Myslia si, že to môže mať niečo spoločné s transfúziami, ktoré dostal, keď mal 14 rokov. V Austrálii nie je viac ako 50 ľudí, o ktorých je známe, že ich krv obsahuje protilátky na túto chorobu. „Každý sáčok krvi je vzácny, ale Jamesova krv je obzvlášť výnimočná. Každá dávka Anti-D, ktorá sa kedy urobila v Austrálii, pochádza z Jamesovej krvi, „povedal Falkenmire. „Viac ako 17% žien v Austrálii je ohrozených. James pomohol zachrániť už veľa životov.“ Asi 2,4 milióna, presne.

Photo by boredpanda

Známy ako „človek so zlatou pažou“, James Harrison daroval svojmu krvnú plazmu až 1 173-krát. Z toho bolo 1 163 odberov z jeho pravej ruky a 10 z ľavej. „Je to niečo, čo môžem robiť. Toto je pravdepodobne môj jediný talent, ktorý mám.“

Photo by boredpanda

Pán Harrison už prekonal vekovú hranicu povolenú pre darcu a Blood Service sa snaží chrániť jeho zdravie. V roku 1999 mu bola udelená medaila austrálskeho rádu.

Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda

https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=9zI1wcge16Y

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre