Neuveriteľný príbeh chlapíka, ktorému dávali lekári 6 rokov života, no on odvtedy porazil rakovinu 4-krát, beží maratóny a žije už 20 rokov!

1716

Keď mal Michael Moyles 27 rokov, stalo sa niečo, čo mu absolútne zmenilo život. Pôsobil ako kapitán v americkom letectve a hral basketbal v nižšej lige v St. Louis. Počas jedného zápasu sa zrazil s ďalším hráčom, čo spôsobilo, že na 30 sekúnd stratil vedomie a pravú ruku mal ochromenú. Hoci CT vyšetrenie nepreukázalo žiadne vážne zranenie a lekári mu dovolili ísť na druhý deň domov, predsa ešte pred jeho odchodom vykonali preventívne, tzv. MRI vyšetrenie.

Foto od boredpanda

Lekári sa snažili na obrazovke rozpoznať, čo tam vlastne vidia. Michael čoskoro počul z ich úst tú hroznú správu, ktorej sa každý bojí: „Mike, našli sme niečo.“ Nasledoval rok rôznych testov a návštev lekárov a až po toľkom čase mu povedali diagnózu – rakovina mozgu. Išlo o šťastie v nešťastí, pretože vďaka tomuto nárazu na basketbale mu lekári vlastne nádor objavili. Bola to hrozná správa, ktorú musel oznámiť aj svojej vtedajšej priateľke Angie. „Kedysi zdravý, mladý, silný a odhodlaný dôstojník vzdušných síl a teraz musí žiť s chorým pacientom s rakovinou,“ povedal Michael. To ju však neodradilo a vzali sa šesť mesiacov po tom, čo bola mužovi diagnostikovaná rakovina.

Foto od boredpanda

 

Lekári mu spočiatku dávali 6 až 8 rokov života. Odvtedy však už prešlo 20 rokov a Michael stále žije. 28. apríla 2001 absolvoval svoju prvú operáciu. Dr Keith Black a jeho špičkový tím neurochirurgov odstránili nádor veľký 2,8 cm z jeho pravého predného laloku. Hoci práve tento lalok je najdôležitejší pre pamäť či jazyk, odvtedy u chlapíka neboli v tomto smere zaznamenané žiadne významné zmeny.

Ďalšie 4 roky po operácii boli prognózy veľmi pozitívne, no v roku 2005 sa mu rakovina vrátila. „Väčší, rýchlejší a agresívnejší, tentokrát sme ho nemohli sledovať ani rok, aby sme zistili, čo spôsobuje,“ povedal Michael. Podrobil sa podobnej operácie, ale odkedy sa mu nádory neustále vracali, lekári odporučili chemoterapiu. „Toto je slovo, ktoré zasiahne do srdca aj tých najtvrdších pacientov a ja som nebol žiadnou výnimkou,“ dodal.

Foto od boredpanda

Nasledovali mesiace, počas ktorých podstupoval chemoterapie. Michael však po čase zistil, že cvičenie mu veľmi pomáha a cíti sa po ňom lepšie. Miloval beh a čoskoro dokonca absolvoval svoj prvý maratón. Keď dokončil chemoterapiu, rakovina sa opäť vrátila, preto sa onkológovia rozhodli pokračovať v liečbe. Počas nasledujúcich 10 mesiacov bol nútený pokračovať v chemoterapii, no behu sa nevzdával. Absolvoval ďalšie dva maratóny a medzi tým porodila jeho žena dcérku. Aj napriek všetkým bojom zákerná rakovina odolávala liečbe a Mike nemal inú možnosť, ako ísť na ďalšiu, tentokrát ešte závažnejšiu operáciu.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

No cesta, po ktorej sa vybral, nebola vôbec jednoduchá. Michael sa stretol s množstvom zdravotných komplikácií, ktoré vyústili do odstránenia časti jeho lebky. S behom nikdy neprestal a vytvoril aj vlastný tím „Team Michael Moyles“. Vďaka tímu získal za 4 roky takmer 100 000 dolárov, ktoré mu veľmi v liečbe pomohli. Spoluzakladateľ tímu, Michaelov švagor Søren, sa k nemu vyjadril takto: „Podľa môjho názoru je najdôležitejšia jeho nekonečná viera a vytrvalosť, absolútne sa odmieta vzdať,“ povedal.

Foto od boredpanda

Po tých všetkých operáciach zostala mužovi štvrtina mozgu a tretina lebky. Podstúpil 4 operácie mozgu a 4-krát mu „rekonštruovali“ lebku. Stratil kariéru, o akej môžu mnohí iba snívať. ⁠Pracoval v najvyššej tajnej inštalácii Air Force, Cheyenne Mountain, na veľmi vysokej pozícii – bol hlavným komunikačným dôstojníkom. Projektoval tiež početné satelity, ktoré boli odosielané do vesmíru. Niekoľko rokov pracoval aj v Pentagone. Podieľal sa na výrobe stacionárnych družíc, vďaka ktorým môžu vojaci v Iraku a iných zahraničných miestach prostredníctvom nich komunikovať. Absolvoval stovky prejavov a prednášok o rakovine v kostoloch, na rôznych zhromaždeniach, charitatívnych podujatiach a absolvoval aj spomínané maratóny.

Foto od boredpanda

S ⁠týmto typom rakoviny ľudia zväčša žijú v priemere tak 9 mesiacov, on žije už 20 rokov, dlhšie ako ktokoľvek iný na svete. Rakovina sa mu už po piatykrát vrátila v zime roku 2016. Bolo to ešte horšie, ako kedykoľvek predtým. Táto rakovina niesla so sebou 99,8% mieru úmrtnosti. Doteraz porazil rakovinu 4 krát! No tentokrát to už je len otázkou času, kedy ho skolí. Je zničený a jediné čo pre neho môžete urobiť je modliť sa, ak ste veriaci.

Foto od boredpanda

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre