9 právd o ľuďoch, ktorí sa nedokážu ospravedlniť

611

Určite sa to bežne v živote stáva aj vám. Ocitnete sa vo vypätej, nepríjemnej alebo zraňujúcej situácii, cítite sa zranení, napadnutí, ukrivdení a ospravedlnenie od človeka, ktorý to všetko spôsobil je nedohľadne. Dokonca ani keď vášne ochladnú, obyčajného prepáč sa nedočkáte. Existujú proste medzi nami ľudia, ktorí sa nedokážu ospravedlňovať. Pokiaľ je to kolega v práci, viete to viac menej rozdýchať. Poviete si, veď nemusíte byť kamaráti. Keď je to však váš partner alebo niekto blízki, bolí to o to viac. My sme na ľudí, ktorí majú problém s ospravedlňovaním, posvietili.  Týchto 9 právd vám priblíži ich vnímanie a prečo sú takí, akí sú.

Majú strach z nedokonalosti

3 74
Zdroj: canva

Mnoho ľudí stále verí, že sú dokonalí. V prípade, že by sa ospravedlnili, by sa dokonalosť úplne naštrbila. Tým, že sa vám ospravedlnia by priznali chybu a dokonalí ľudia chyby nerobia. Je to vo väčšine prípadov spôsobené veľmi nízkym sebavedomím. To sú ľudia, ktorí potrebujú byť vo všetkom najlepší a dokonalí, minimálne vo svojich očiach. Ospravedlnenie do ich slovníka jednoducho nepatrí.

Majú strach zo slabosti

4 49
Zdroj: canva

Boja sa, že ak sa ospravedlnia a priznajú chybu, odhalia svoje slabé miesto a ukážu svetu svoju slabosť. Nikdy neviete v čom tento strach tkvie, keďže z nejakého neznámeho dôvodu potrebujú stále navonok vystupovať ako silní jedinci. Tu narazí kosa na kameň a v ich svete ospravedlnenia neexistujú. Nemôžu ani na taký malý moment, ako je ospravedlnenie, nechať niekoho, aby prebral kontrolu nad ich životom.

Majú chaotické zázemie

Sú to osoby žijúce v chaose. Týka sa to osôb s narcistickou alebo inou psychickou poruchou. Žijú si vo vlastnom chaotickom svete a vôbec im nepríde, že niekomu ublížili a nieto, že by sa mali niekomu ospravedlňovať. Takýchto ľudí nikdy nepresvedčíte, aby sa niekomu ospravedlnili. Sú ako mačky. Nikdy nerobia, čo sami nechcú.

Sú nevšímaví

5 59
Zdroj: canva

Jednoducho povedané, sú to totálni ignoranti. Ich spoločenské správanie je takmer rovné nule a vôbec si nevšimnú, že vás nehorázne urazia alebo vám veľmi ublížia. Pokiaľ spravia chybu, asi na to nikdy ani neprídu. Aj keď im to poviete, oni tú chybu vidieť nebudú. Vysporiadajte sa s tým, že od nich sa ospravedlnenia nedočkáte.

Neurobia prvý krok

Pokiaľ sa jedná o hádku, konflikt alebo nepríjemnú situáciu, pravdepodobne nie ste jediní, kto sa cíti zle. V tomto prípade ich hrdosť alebo ego nepustí, aby urobili prvý krok. Je to z časti hlúpe, ale oni to tak proste majú. Museli by prekonať sami seba, prehltnúť pýchu, priznať si chybu a ospravedlniť sa. Toto ich ego jednoducho nedáva. Budete to vy, kto musí spraviť prvý krok a načať túto debatu. Potom sa možno ospravedlnia.

Majú strach z pomsty

6 49
Zdroj: canva

Ospravedlnenie nečakajte nikdy ani od osoby, ktorá sa bojí pomsty. Ak vám dajú do rúk tú moc, že si priznajú chybu a ospravedlnia sa, boja sa, že im to vrátite a to stonásobne. Žiadny psychicky zdravý človek by im to nevrátil. Oni si to však aj tak myslia.

Majú strach zo straty

Niekedy sa boja, že stratia priateľa alebo niekoho milovaného. Aj keď práve to, že sa neospravedlnia, práve môže spôsobiť stratu, oni to nechápu. Myslia si, že ak sa ospravedlnia, len zbytočne pripomenú nepríjemnú situáciu a človeka tým stratia.

Niektorí sú iba tvrdohlaví

7 48
Zdroj: canva

Je to vec tvrdohlavosti a ega. Jednoducho ani keby traktory padali, oni sa nikomu ospravedlňovať nebudú. Necítia to tak a nikdy to tak cítiť nebudú. Ak vám pripadajú ako tvrdohlavé, ofučané dieťa, máte pravdu. Ale nezmeníte to.

Ospravedlnenie a toxicita

8 24
Zdroj: canva

Nie vždy musí byť príčinou nízke sebavedomie alebo psychická porucha. Sú ľudia, ktorí jednoducho nechcú ukázať svetu, že sa mýlili. Niekedy sa ľudia prestanú ospravedlňovať aj preto, lebo to s danou osobou nikam nevedie alebo im tá osoba nejako ublížila v minulosti alebo ich využila. Nie je to pomsta. Iba akási podvedomá sebaobrana.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.