Veci, ktoré robia turisti na známych miestach, no privádzajú tým miestnych obyvateľov k šialenstvu

4860

Leto je časom dovoleniek, na ktoré veľké množstvo z nás nedočkavo čaká celý rok. Nie každý preferuje cestovanie na veľké vzdialenosti, hoci letecky to môže trvať len chvíľku. Ďalšou záležitosťou sú financie. To sú len dva z mnohých faktorov, ktoré ovplyvňujú výber. Ak sa však už niekam dostaneme, dané miesto je pre nás útočiskom, oázou pokoja – nesmieme však zabudnúť, že tam nie sme jediný a žijú tu i domáci obyvatelia. 

Každý sme iný a to čo my vnímané ako bežnú súčasť dovolenky, či nášho správania, nemusí byť v súlade s názorom domácich. Predsa len sme turisti a podľa toho by sme sa mali aj správať. Slušne, s úctou a obozretne. 

Domáci rôznych krajín s významným cestovným ruchom sa podelili o prešľapy, ktoré turisti robia, no im to spôsobuje hlavybôľ. 

Nechávajú na seba pamiatku v podobe svojich mien 

Nie zriedka sa stáva, že ľudia majú potrebu niekam „vytesať“ svoje meno, týka sa to najmä párov, no nielen tých. Nie sú im sväté ani historické budovy, či sochy.

Nerešpektujú súkromie tamojších ľudí

woman using telescope
Photo od nine koepfer na Unsplash

Je v poriadku sa s niekým dať do reči, spýtať sa alebo pomôcť. Nie je však v poriadku skúmavo nazerať do okien, či záhrad, alebo nebodaj pokúsiť sa vstúpiť do obydlia za účelom obhliadky – domy ľudí tam nie sú na výstavu. 

Vystavujú seba a ostatných nebezpečenstvu

Vyliezť až na samý vrchol skaly v prípade, že je to zakázané a očividne nebezpečné, naozaj nie je najlepší nápad. Rovnako ako zaplávať si v príliš rozbúrenom mori.

Myslia si, že voľne žijúce, a teda divoké zvieratá, sú krotké

brown lion showing tongue during daytime
Photo od Rodrigo Curi na Unsplash

Dokážeme pochopiť váš pozitívny vzťah k zvieratám a nutkavý pocit odfotiť sa, či pohladiť si na prvý pohľad roztomilé alebo majestátne zviera. Všetky však nie sú také priateľské ako sa možno zdá. Preto si radšej zájdite do zoologickej záhrady, či do rezervácie, prípadne záchrannej stanice.

Zastavujú sa uprostred ulice plnej ľudí

Rozumieme, že vás možno práve niečo zaujalo a vy o to nechcete prísť, no pokiaľ je to možné postavte sa aspoň tak, aby ste nestáli priamo v ceste.  

Príliš veľa pijú

four clear plastic disposable cups with beer on the top of the board
Photo od Julia Nastogadka na Unsplash

Týka sa to hlavne tých, ktorí majú vo zvyku to s alkoholom prehnať. Ak viete, že sa v podguráženom stave správate hlučne, robíte neporiadok, či ste nebodaj agresívny, alkoholu sa zodpovedne vyhýbajte. 

Nemajú správne vybavenie

Môže sa to týkať obuvi – vždy sa vyskytne turista, ktorý by išiel na túru v šľapkách. A ak sa náhodou chcete dostať z jedného ostrova na druhý – použite ideálne čln. Nie, nafukovací matrac nie je ideálny. 

A nech sa vyberiete hocikam, sledujte predpoveď počasia. 

Nechávajú svoje deti behať ako divé

86b9cff3 736b 4cb0 8928 95b00e3a3399
Naughty Children“ od Jay Hsu – Chen Chieh is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

Detská radosť a šantenie vie byť pohľadom, ktorý pohladí dušu, sú však miesta a udalosti, kedy hlasný smiech a pobehovanie nie je vhodné, práve preto, že by mohlo byť nadmieru rušivé. Najmä, ak si vaše dieťa robí celkom čo sa mu zachce a vy sa ani neobťažujete ho upozorniť, nieto ešte usmerniť. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.