Miliónom nevidiacich ľudí teraz svitla veľká nádej. Výskumníci zo Škótska zistili, že pomocou kmeňových buniek odobratých z očí už neživých ľudí dokážu nevidiacim prinavrátiť zrak. To však neplatí pre všetky druhy slepoty.

cornea fotografia
Foto od Frank Boston

Túto priekopnícku transplantáciu tkaniva už podstúpilo osem pacientov s rovnakým zdravotným stavom a dvaja z nich boli schopní po zákroku znova čítať. Revolučná liečba môže viesť k prinavráteniu zraku tým nevidiacim ľuďom, ktorí majú poškodenú rohovku. Tá je totiž veľmi dôležitá, pretože slúži ako ochranná vrstva oka. Rohovka spôsobuje problém často starším ľuďom a rýchlo sa mení až do stavu, ktorý je naozaj zlý.

“Zistenia tejto štúdie sú veľmi sľubné a ukazujú potenciál pre bezpečnú operáciu očných krvných buniek,” povedal vedúci štúdie Baljean Dhillon, profesor klinickej oftalmológie. Štúdia publikovaná v translačnej medicíne STEM CELLS sa zamerala na limbálne kmeňové bunky, ktoré zvyčajne chýbajú pacientom trpiacim slepotou rohovky. Tieto bunky sa nachádzajú v hornej vrstve rohovky a pôsobia ako akási bariéra proti prachu aj baktériám.

Bez potrebného tkaniva sa rohovka stáva nepravidelnou, ničí zrak a oko je oveľa náchylnejšie na infekcie. Normálne zdravé rohovky sú priehľadné – ale keď sa tieto špecializované bunky stratia, rohovka sa začne rozmazávať. Ako prostriedok na opravu rohovky použil tím odborníkov vzorky od ľudí, ktorí po smrti súhlasili s darovaním svojich oči na ďalšie medicínske využitie. 

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť