Nevidiacim ľuďom teraz svitla obrovská nádej – podľa najnovšej štúdie im dokážu prinavrátiť zrak

991

Miliónom nevidiacich ľudí teraz svitla veľká nádej. Výskumníci zo Škótska zistili, že pomocou kmeňových buniek odobratých z očí už neživých ľudí dokážu nevidiacim prinavrátiť zrak. To však neplatí pre všetky druhy slepoty.

cornea fotografia
Foto od Frank Boston

Túto priekopnícku transplantáciu tkaniva už podstúpilo osem pacientov s rovnakým zdravotným stavom a dvaja z nich boli schopní po zákroku znova čítať. Revolučná liečba môže viesť k prinavráteniu zraku tým nevidiacim ľuďom, ktorí majú poškodenú rohovku. Tá je totiž veľmi dôležitá, pretože slúži ako ochranná vrstva oka. Rohovka spôsobuje problém často starším ľuďom a rýchlo sa mení až do stavu, ktorý je naozaj zlý.

„Zistenia tejto štúdie sú veľmi sľubné a ukazujú potenciál pre bezpečnú operáciu očných krvných buniek,“ povedal vedúci štúdie Baljean Dhillon, profesor klinickej oftalmológie. Štúdia publikovaná v translačnej medicíne STEM CELLS sa zamerala na limbálne kmeňové bunky, ktoré zvyčajne chýbajú pacientom trpiacim slepotou rohovky. Tieto bunky sa nachádzajú v hornej vrstve rohovky a pôsobia ako akási bariéra proti prachu aj baktériám.

Bez potrebného tkaniva sa rohovka stáva nepravidelnou, ničí zrak a oko je oveľa náchylnejšie na infekcie. Normálne zdravé rohovky sú priehľadné – ale keď sa tieto špecializované bunky stratia, rohovka sa začne rozmazávať. Ako prostriedok na opravu rohovky použil tím odborníkov vzorky od ľudí, ktorí po smrti súhlasili s darovaním svojich oči na ďalšie medicínske využitie.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre