13 funny faktov o New Yorku: Číslo 6 vás prekvapí!

5076

New York, známy tiež ako New York City, NYC alebo Big Apple, je najľudnatejšie mesto v USA. Je známe tým, že sa tu stretávajú rôzne kultúry a niekedy býva označované aj ako hlavné mesto sveta. Poďte si teraz prečítať funny fakty o New Yorku, o ktorých ste zrejme nevedeli.

1 – Pôvodný názov mesta bol New Amsterdam

Hneď prvá zaujímavosť pojednáva o vzniku samotného New Yorku. Niekedy okolo roku 1624 túto oblasť osídlili prisťahovalci z Holandska a mesto sa volalo New Amsterdam. V roku 1664 ho ale Angličania premenovali na dnešný názov New York.

New York City street“ by Zeeyolq Photography is licensed under CC BY 2.0

2 – Skutočný príbeh za prezývkou „Big Apple“

Toto americké mesto má viacero prezývok, najčastejšou je však Big Apple, teda Veľké jablko. Tento pseudonym pre New York City vznikol podľa názvu cien pre najlepších, ktoré sa udeľovali na tunajších dostihoch v 20-tych rokoch 20. storočia. Novinári a umelci potom spopularizovali prezývku Big Apple až natoľko, že v roku 1971 bola prijatá ako jedna z oficiálnych prezývok mesta. Medzi ďalšie populárne názvy pre New York patria napríklad ešte Empire City, Mesto, ktoré nikdy nespí alebo Mesto snov.

New York med mamma“ by Rockspindeln is licensed under CC BY 2.0

3 – New York je „rodiskom“ LGBT komunity

Stonewall Inn je bar v New Yorku, kde sa schádzali členovia LGBT komunity. Raz v roku 1969 do tohto podniku vtrhla polícia a vznikli nepokoje. Táto udalosť neskôr podnietila spoločnosť natoľko, že NY sa stal centrom LGBT komunity. Dodnes je to tak, pretože v New Yorku sa viac ľudí identifikuje ako LGBT, než v ktoromkoľvek inom americkom meste.

New York City“ by Padmanaba01 is licensed under CC BY-SA 2.0

4 – Prvá pizzeria v USA bola otvorená v New Yorku

V roku 1905 bola otvorená prvá pizzeria v USA. Bola to Lombardi’s Pizza na ulici 32 Spring Street v New Yorku, ktorá sa dokonca dostala do Pizza Hall of Fame. Áno, existuje pizzová sieň slávy. Prevádzka tejto historickej pizzerie je otvorená a vyhľadávaná dodnes. Len pre zaujímavosť, momentálne je v Big Apple približne 1600 pizzerií.

pizza with berries
Photo by Ivan Torres on Unsplash

5 – Približne 800 jazykov

Mesto New York City je zaujímavé tým, že sa tu stretávajú kultúry zo všetkých kútov sveta. Rozmanitosť populácie je tu tak obrovská, že v New Yorku sa používa približne 800 rôznych jazykov. Podľa štatistických prieskumov takmer 50% new yorských domácností používa viac ako jeden jazyk. Tretina obyvateľov sa narodila v zahraničí.

birds eye view of city buildings
Photo by Jan Folwarczny on Unsplash

6 – Trúbenie je nezákonné

Hoci sa to v tamojšej premávke bežne deje, trúbenie na klaksón v aute je v tomto meste nezákonné. Vodiči v New Yorku nesmú robiť nadmerný hluk a trúbiť môžu iba v mimoriadnej situácii. Inak im policajný zbor NYPD môže udeliť pokutu vo výške 350 amerických dolárov, čo je v prepočte na našu menu zhruba 332 eur.

Traffic – New York City“ by Dorli Photography is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

7 – Ale chodiť hore bez je legálne

Niektoré americké štáty majú vlastné zákony, čo sa týka chodenia ľudí po ulici bez oblečenia. Vo viacerých je to výslovne zakázané. V meste, ktoré nikdy nespí je však legálne chodiť hore bez a to sa týka oboch pohlaví.

New York Street Scene“ by tim.klapdor is licensed under CC BY-NC 2.0

8 – NY je najlepšie mesto na pozorovanie vtákov

New York má rôzne formy imidžu, ale vedeli ste, že je radený medzi najlepšie mestá na pozorovanie vtákov? V samotnom New Yorku vraj žije viac než 275 rôznych druhov, pričom v celej Amerike je len zhruba 800 druhov vtákov. Najčastejším výskytom vtákov v New Yorku je známy Central Park.

Central Park“ by leguico is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

9 – Historická promenáda pre elitu

Pri vyššie spomínanom Central parku ešte chvíľu zostaneme. Práve tu sa totiž nachádza miesto, ktoré kedysi New Yorčania poznali pod názvom Promenáda. Je to jediná priama cesta v celom parku vedúca k Bethesda Terrace. Kedysi ju na prechádzky po parku používala výslovne iba elita New Yorku.

Central park winter promenade“ by venetia koussia is licensed under CC BY-NC 2.0

10 – Socha slobody bol dar od Francúzov

Socha slobody je jedným z najznámejších symbolov nielen New Yoku, ale celej Ameriky. Paradoxne je to však darček do Francúzov. Postavili ju francúzski sochári Bartholdi a Eiffel na oslavu priateľstva medzi USA a Francúzskom. Do USA dorazila v roku 1876 po častiach a najskôr bola táto ikonická socha vystavená v meste Philadelphia, až následne presunutá do New Yorku.

Lady Liberty Statue“ by Prayitno / Thank you for (12 millions +) view is licensed under CC BY 2.0

11 – Blesk zasiahne Empire State Building 25-krát ročne

Toto nie je doslovne fakt, ale zaujímavá štatistika. Blesk zasiahne budovu Empire State Building približne 25-krát za rok. Vďaka moderným technológiám sú však na to prevádzkovatelia priestorov pripravení.

View from the Empire State Building – New York 2016“ by Dis da fi we is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

12 – Times Square nebola vždy Times Square

Times Square je jednou z najpopulárnejších ulíc New Yorku. Je známa obrovitánskym počtom reklamných bilboardov, obrovskou cirkuláciou ľudí a masovými zhromaždeniami napríklad na oslavu nového roka. Predtým sa však ulica volala Longacre Square. Na Times Square bola premenovaná v roku 1904.

TIME SQUARE“ by airlines470 is licensed under CC BY-SA 2.0

13 – Známe jedlá, ktoré pochádzajú z New Yorku

Miešanie rôznych kultúr má samozrejme vplyv aj na gastro priemysel v meste. A ten sa môže pýšiť niektorými kulinárskymi vynálezmi, pri ktorých by ste určite nepredpokladali, že boli vynájdené, respektíve vymyslené práve v New Yorku. Za všetky môžeme spomenúť napríklad zmrzlinové kornútky, cestoviny primavera, špagety a fašírky alebo vajíčka benedik, či anglický muffin.

SAN REMO ITALIAN RESTAURANT, NEW YORK CITY 1960“ by roberthuffstutter is licensed under CC BY-NC 2.0

Zdroj

Tomáš Pajerský
Tomáš sa písaniu článkov a copywritingu všeobecne venuje už 10 rokov. Pravidelne prispieva svojou tvorbou do viacerých kategórii na našom webe a nižšie nájdete zoznam jeho článkov.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre