Newtonová jabloň stále existuje – má viac ako 400 rokov. Kde ju môžeme vidieť?

75

Brilantný fyzik a matematik Isaac Newton premýšľal o povahe gravitačnej sily v izolácii na rodinnej farme počas veľkého moru. Vo veku 23 rokov bol svedkom ikonického momentu, kedy spadlo jablko na zem zo stromu a zmenilo doterajšie chápanie sveta.

Zdroj Mo_Mosquito

Táto zdanlivo bežná udalosť viedla k pochopeniu gravitačnej sily. Newtonov objav vysvetlil vzájomnú príťažlivosť predmetov v súlade s ich hmotnosťou a vzdialenosťou medzi nimi. Do vtedy nepoznaná teória znamenala revolúciu vo fyzikálnom chápaní sveta. Hoci niektorí tvrdia, že by príbeh mohol byť vymyslený, sám Newton často spomínal na tento incident.

Jabloň, pod ktorou v danom memente sedel sa na základe tejto udalosti stala slávnou. Dodnes rastie na Woolsthorpe Manor v Lincolnshire v Anglicku a môže mať okolo 400 rokov. V roku 1816 bol pôvodný strom poškodený pri búrke, väčšina časť však zostala neporušená. Jabloň bola znovu zakorenená a rastie dodnes. Patrí do odrody „Flower of Kent“.

Takže, keď si nabudúce budete vychutnávať šťavnaté jablko, spomeňte si na moment, ktorý inšpiroval jednu z najväčších vedeckých myšlienok nášho sveta.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre