11 unikátnych jazier sveta – vedeli ste o ich existencii?

3614

Po celkom svete je roztrúsených milión jazier. Existujú takmer v každom prostredí, od polárnych oblastí až po dažďové pralesy a dokonca aj tie najsuchšie púšte. Niektoré sú trvalým výsledkom katastrofických udalostí, iné formovali geologické procesy celé tisícročia. Sú krištáľovo čisté, plné škodlivých plynov, ale aj mnohonásobne slanšie ako morská voda. Všetky sú, ale dôležité súčasti ekosystému, kde môže prekvitať rôznorodý život.

Zdroj: unplash/ Garrett Sears

Laguna Colorada, Bolívia

Laguna Colorada je slané jazero v juhozápadnej Bolívii s výraznou oranžovo-červenou vodou. Hoci je dnes široké takmer 10 km, starobylé pobrežie naznačuje, že kedysi mohlo byť omnoho väčšie. Červené riasy rastúce vo vode mu dodávajú jedinečnú farbu, ktorá sa príležitostne mení na zelenú, keď iný druh rias rastie výraznejšie v dôsledku zmien teploty vody a obsahu soli. Jazero je živnou pôdou pre veľké populácie Jakubových plameniakov, ktoré sa živia riasami. Ostrovy jasne bielych ložísk bóraxu zdobia toto miesto ako vedľajší produkt odparovania slanej vody.

Zdroj: unsplash/ Hugo Kruip

Vriace jazero, Dominika (Karibik)

Boiling Lake patrí medzi najväčši horúce jazerá na svete. Z geologického hľadiska sa nachádza nad fumarolom (trhlinou v zemskej kôre), ktorá uvoľňuje plyny a ohrieva vodu. Vďaka svojmu teplu je Boiling Lake zvyčajne obklopené oblakmi pary a hmlou.

Plitvické jazerá, Chorvátsko

Vyzerajú ako z rozprávky, Plitvické jazerá sú sériou 16 tyrkysovo-modrých jazier spojených vodopádmi a jaskyňami. Každé jazero je od ostatných oddelené tenkými, prírodnými priehradami z travertínu, nezvyčajnej formy vápenca, ktorý sa časom ukladá vodou bohatou na minerály. Krehké travertínové priehrady rastú rýchlosťou približne 1,30 cm ročne. Jazerá, ktoré sa nachádzajú v zalesnenej krajine Dinárskych Álp, sú hlavnou atrakciou Národného parku Plitvické jazerá.

Zdroj: unsplash/ Tim I Productions

Aralské more, Kazachstan – Uzbekistan

Kedysi štvrté najväčšie jazero na svete, sa po desaťročiach vysychania zmenilo takmer na vyprahnutú púšť. Asi 90% jazera, ktoré leží na hranici Kazachstanu a Uzbekistanu, úplne vyschlo. Voda z riek, ktoré Aral udržiavali, bola odklonená do zavlažovacích projektov sovietov v roku 1960. Zmenšenie Aralského jazera viedlo ku kolapsu ekosystému a rozsiahlemu znečisteniu. Voda, ktorá tu ešte ostala sa stala 10-krát slanšou, preto väčšina rýb a voľne žijúcich živočíchov zmizla.

V roku 2005 kazašská vláda dokončila viac ako 12 kilometrovú priehradu, ktorá zabránila odtoku Severného Aralského mora, najväčšieho zo zostávajúcich jazier, do suchej nádrže, ktorá bola kedysi hlavným telom jazera. Odkedy sa hladina vody v tomto úseku Aralského mora zvýšila, znížila sa slanosť, čo sa odrazilo na populácii rýb.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Geography Space (@geography.space)

Jazero Pitch, Trinidad

Trinidadské jazero Pitch Lake je bazén horúceho, tekutého asfaltu a najväčšie prírodné ložisko na svete. Pokrýva viac ako 200 akrov zeme a dosahuje hĺbku približne 70 metrov. Pitch Lake je domovom „mimozemských“ organizmov, ktoré odolávajú jeho jedinečnému chemickému zloženiu. Hoci nebolo podrobne študované, vedci sa domnievajú, že asfalt je výsledkom ropy, ktorá presakuje do jazera z hlbokej zlomovej línie v zemskej kôre. 

Rybník Don Juan, Antarktída

Don Juan Pond je malé jazero v Antarktíde, ktoré je tak slané, že nezamrzne, ani keď teploty klesnú hlboko pod nulu. S úrovňou slanosti viac ako 40% je to jedna z najslanejších vodných plôch na svete a je viac ako 10-krát slanšia ako oceánska voda. Soľ v rybníku Don Juan je zložená z 95% chloridu vápenatého, ktorý znižuje bod tuhnutia vody viac ako iné soli. Bolo pozorované, že rybník zostáva tekutý aj pri -15 stupňoch Celzia. Zatiaľ čo vedci úplne nechápu ako môže jazero existovať v tak suchých podmienkach Antarktídy, štúdie ukazujú, že je pravdepodobne napájané vodou z hlbokého podzemného zdroja.

Mŕtve more, Jordánsko

Mŕtve more je jedným z najväčších a najhlbších hypersalínových jazier na svete. Hoci sa rozprestiera 50 km pozdĺž hraníc Izraela a Jordánska nenájdeme v ňom žiadny živočíšny ani rastlinný druh s výnimkou niektorých mikroorganizmov milujúcich soľ. Obsah soli v Mŕtvom mori tiež zvyšuje hustotu vody, vďaka čomu sa bude vaše telo držať pri hladine. Jeho brehynajnižším bodom na pevnine na svete a každý rok sa znižujú.

Zdroj: unsplas/ Konstantin Tretyak

Spotted Lake, Kanada

V zime a na jar vyzerá Spotted Lake alebo Strakaté jazero takmer rovnako ako akékoľvek iné malé horské jazero v Britskej Kolumbii v Kanade. Ale v lete, keď začnú stúpať teploty a voda odparovať, sa dno jazera transformuje a odhaľuje žlté, zelené a modré bazény bohaté na minerály. Líšia sa farbou v závislosti od úrovne zrážok a obsahu minerálov ako je vápnik, síran sodný a Epsomská soľ.

Syilxovia, ľudia prvých národov, ktorí tradične žili v údolí Okanagan v Britskej Kolumbii, po stáročia považovali Spotted Lake za posvätné miesto s liečivou vodou a minerálmi. V roku 2001 spoločnosť Syilx kúpila pozemok okolo jazera a zaručila jeho ochranu ako historickú a kultúrnu pamiatku.

Jazero Balkhash, Kazachstan

Kazašské jazero Balkhash je vzácne, má sladké a zároveň slané vody. Jeho západná polovica, ktorá je široká, plytká a ma mliečne zelenú farbu, väčšinou obsahuje sladkú vodu. Jeho východná polovica, ktorá je užšia, hlbšia a tmavomodrá, je oveľa slanšia. Túto zvláštnu charakteristiku možno vysvetliť zdrojmi, ktoré privádzajú do jazera vodu. Rieka Ili, priteká do jazera na jeho juhozápadnej strane a vytvára konštantný tok zo západu na východ. Jazero však nemá žiadny odtok a ako sa voda zhromažďuje a odparuje na východnej strane, stáva sa viac slanou. Vodné priehrady a zavlažovacie projekty odklonili časť vody z rieky Ili. Niektoré štúdie však varujú, že tieto odklony by mohli v budúcnosti spôsobiť ekologickú katastrofu podobnú Aralskému moru.  

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Nikolay Goretskiy (@itdlplus)

Kráterové jazero, Oregon

Oregonské kráterové jazero je presne to, čo naznačuje jeho názov – kráter naplnený vodou, ktorý sa vytvoril po starovekej sopečnej erupcii. Keď hora Mazama prudko vybuchla pred 7 700 rokmi, vytvorila masívnu kalderu s hĺbkou cez 600 metrov. Odvtedy dážď a sneh naplnili kráter a vytvorili najhlbšie jazero v Spojených štátoch s jednou z najčistejších vôd na svete. Do kráterového jazera pribudne každý rok asi 13 metrov snehu a rýchlosť zrážok je dvojnásobná v porovnaní s odparovaním. Vedci sa domnievajú, že kráter nepretečie, pretože voda presakuje do zeme rýchlosťou približne 7 a pól milióna litrov za hodinu.

Zdroj: unsplash/ Varadh Jain

Bajkalské jazero, Sibír

Vo veku 25 až 30 miliónov rokov a s hĺbkou cez 1 600 metrov je Bajkal najstarším a najhlbším jazerom na svete. Hoci toto miesto nie je najväčším sladkovodným jazerom, podľa povrchovej plochy, je ľahko najobjemnejšie. Bajkal obsahuje asi 20% svetovej sladkej vody. Nachádza sa nad zónou Bajkalskej priekopovej prepadliny, najhlbšej kontinentálnej trhliny na Zemi a oblasť je vystavená častým zemetraseniam. Ekosystém jazera Bajkal podporuje viac ako 2 000 rastlinných a živočíšnych druhov, z ktorých dve tretiny sa nenachádzajú nikde inde na planéte. Vďaka svojmu geologickému a ekologickému významu bol región v roku 1996 vyhlásený za svetové dedičstvo UNESCO.

Zdroj: unsplash/ Daria Gordova

Tieto jazerá predstavujú fascinujúce študijné objekty a priťahujú pozornosť turistov z celého sveta.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre