5 nezvyčajných svadobných tradícií z celého sveta: Pohľad na zvláštne svadobné rituály

1724

Svadba je krásny obrad, ktorý pripomína spojenie dvoch ľudí na ceste spoločného zdieľania zvyšku života. Každá kultúra má svoje vlastné zvyky, ako sa ľudia berú, zvyčajne v závislosti od náboženského presvedčenia a niekedy aj od povier. Niektoré z týchto rituálov sú známejšie ako iné. Tu je 5 svadobných tradícií z celého sveta, ktoré sú nezvyčajné, ale svojím spôsobom zaujímavé.

Francúzsko

Vo Francúzsku, keď sa ľudia brali (najmä mladé páry), priatelia a rodina sa zhromaždili v dome novomanželov a búchali do hrncov a panvíc, pričom kričali a spievali. Mladomanželia museli vyjsť von a podávať týmto návštevníkom nápoje a občerstvenie a niekedy im dokonca dať peniaze, aby odišli. V extrémnejších prípadoch, ak návštevníkov ignorovali, vnikli do domu, uniesli ženícha a nechali ho niekde ďaleko. Ten by potom musel nájsť cestu domov, pričom by bol pravdepodobne vyzlečený. Táto tradícia charivari (alias shivaree) sa začala v stredoveku. Keď sa vraj vdovy vydávali príliš skoro, susedia sa v svadobnú noc venovali tomuto rušivému správaniu.

grayscale photography of wedding couple in front of Eiffel Tower
Autor tejto fotografie je Mark de Jong

Mauritánia

V Mauritánii platí, že čím je dievča tučnejšie, tým je príťažlivejšie. Preto rodičia posielajú svoje dcéry, niektoré už päťročné, v lete do „tučných táborov“, aby pribrali na váhe. Táto tradícia je známa ako Leblouh. Dievčatá musia zjesť absurdné množstvo jedla a v niektorých prípadoch môžu byť dokonca kŕmené násilím. Predpokladá sa, že tieto dievčatá skonzumujú až 16 000 kalórií denne. Táto prax vychádza z presvedčenia, že veľkosť ženy naznačuje miesto, ktoré zaberá v srdci jej manžela. Veľkosť ženy tiež naznačuje bohatstvo manžela. Čím je bohatší, tým väčšiu ženu si môže dovoliť. Keď príde čas, muž a jeho rodina si vyberú nevestu a dohodnú sa s jej rodinou. Čím je dievča „väčšie“, tým je žiadanejšie.

woman sitting inside room
Autor tejto fotografie je Renato Brazioli

Škótsko

Blackening, tradičný škótsky svadobný zvyk, sa robí pred obradom ako spôsob symbolizujúci ťažkosti manželstva. Nevesta, ženích alebo obaja sú svojimi priateľmi a rodinou oblievaní čímkoľvek nechutným – napríklad vajíčkami, mŕtvymi rybami, zhnitým jedlom, zrazeným mliekom, dechtom, blatom alebo múkou. Potom sú buď priviazaní k stromu, alebo ich vozia po meste na korbe otvoreného nákladného auta. Cieľom je, aby im to bolo veľmi nepríjemné a aby toho bolo svedkom čo najviac ľudí. Verí sa, že po tom, čo si tým pár spoločne prejde, môže prejsť všetkými skúškami a útrapami, ktoré so sebou prináša manželstvo. Blackening sa praktizuje najmä vo vidieckych oblastiach severovýchodného Škótska.

person holding white wedding gown
Autor tejto fotografie je Thomas AE

Borneo

Hoci Tidongovia na Borneu dodržiavajú mnoho svadobných tradícií, tá najzvláštnejšia zakazuje párom tri dni po svadbe používať kúpeľňu. To znamená, že nevesta a ženích musia tri dni po sebe zadržiavať močenie a kakanie. Ak počas tohto obdobia použijú kúpeľňu, veria, že to prinesie manželstvu hrozné nešťastie. Naplní sa neverou alebo dokonca smrťou ich detí vo veľmi mladom veku. Počas tohto obdobia po svadbe na pár dozerá niekoľko ďalších ľudí, ktorí ich kŕmia minimálnym množstvom jedla a pitia. Po uplynutí troch dní sa novomanželia okúpú a môžu sa vrátiť do normálneho života.

man in brown suit standing beside woman in white floral wedding dress
Autor tejto fotografie je Syamsul Arifin

Masajovia

Masajské svadby sú komplikované a zahŕňajú mnoho tradícií. K najneobvyklejším zvykom však patrí opľutie. Po tom, ako sa obe rodiny dohodnú na sobáši, sa stanoví dátum svadby. V ten deň starší pred domom nevesty vypľuje mlieko na znak svadobného sprievodu. Nevesta je oblečená vo farebnom, odvážnom odeve s náhrdelníkmi z mušlí a korálikov. Hlavu má vyholenú a naolejovanú jahňacím tukom. Jej otec jej potom opľuje hlavu a prsia. Verí sa, že pľuvanie prinesie neveste šťastie do manželského života.

Flickr

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre