Zdá sa to byť obyčajný predmet, na ktorý už mnohí zabudli, pritom je taký dôležitý. Prečítajte si o magnete.

4898

Možno sa vám magnet ako taký nezdá príliš podstatným predmetom, no pravda je niekde inde. Je súčasťou kompasu a súvisí i s elektrinou. 

Náhodný objav magnetickej horniny podstatne zmenil smerovanie ľudstva. Od čias, kedy bol vnímaný ako istý druh mágie, až po časy kedy vedci plne pochopili jeho potenciál. Od starovekého Grécka po Thomasa Edisona a žiarovku.

Magnet bol objavený pred 4000 rokmi (jeho história je spojená s ovcami) 

a man standing on top of a hill next to a herd of sheep
Photo od peyman toodari na Unsplash

Objavenie magnetu siaha, rovnako ako mnoho iných užitočných a prevratných vecí, až k starým Grékom. Hovorí sa, že grécky pastier Magnes pásol svoje ovečky v regióne Magnesia. Pri chôdzi zistil, že kovové časti topánky a špička palice sa mu „prilepili“ o kameň pod nohami. Hornina, ktorá to spôsobila bola označená ako „magnetit“. 

Jeho vlastnosti mohli byť  zneužité 

Zdroj: wikimedia common

Magnet bol síce objavený i pomenovaný, no i tak sa o ňom veľa nevedelo. Vedci však neoblomne pracovali na jeho skúmaní v snahe nájsť preň využitie. Jedno z prvých využití vynašiel Archimedes – ten použil magnet na vyberanie klincov z nepriateľských lodí, ktoré sa neskôr v mori rozpadli a potopili. Znie to ohromne, ale pravdepodobne to nie je pravda. 

V Ríme sa magnetu báli

black and gray round fruits
Photo od Dan Cristian Pădureț na Unsplash

Istý rímsky prírodovedec a autor Plínius starší sa takisto zaoberal štúdium magnetu a magnetizmu, na čo objavil horu z kameňov, ktoré priťahovali železné predmety – nevedel vysvetliť ako je to možné, a tak označil magnetizmus za druh mágie. 

Rimania tomu uverili, a tak si zmiznutia lodí na mori vysvetľovali tak, že ich jednoducho pritiahli magnetické ostrovy.

Číňania vynašli prvý kompas 

Zdroj: wikimedia common

Išlo o kompas s obsahom oxidu železa, vyrobený z minerálnej rudy. Tá sa často označuje ako magneta alebo lodestone. Kompas nazývaný aj ako južný ukazovateľ používal lodestone a bronzovú dosku. Minerálna ruda lodestone bola vytesaná do tvaru lyžice a umiestnená bola na plochú dosku z bronzu. Pri premiestňovaní platne sa lodestone otáčal dokola a zastavil sa v severo-južnej časti s rukoväťou, ktorá ukazovala na juh. Minerálna ruda lodestone sa tak vyrovnala s magnetickým poľom Zeme a preto tento kompas získal pomenovanie južný ukazovateľ.

Prvý kompas, ktorý používali čínski námorníci zahŕňal malý kúsok magnetitu plávajúceho na vode v miske. V čase dynastie Sung boli obchodné lode schopné plávať až do Saudskej Arábie.

Vikingovia používali magnet na orientáciu na mori 

Zdroj: wikimedia common

Škandinávia bola posiata veľkými ložiskami magnetitu. Vikingovia s cieľom nájsť a preskúmať nové krajiny si okolo roku 1000 vytvorili vlastné kompasy. 

Pozostávali zo zmagnetizovanej železnej ihly v kuse slamy, ktorú umiestnili do misky s vodou. Ihla/slamka sa mala vznášať na hladine a ukazovať na sever, čo Vikingom malo umožniť dostať sa do rôznych krajín, ako napríklad do Anglicka. 

Základ pre elektrotechniku 

two square blue LED lights
Photo od israel palacio na Unsplash

William Gilbert bol astronóm žijúci v 16.storočí, ktorý sa zaoberal štúdiom magnetizmu. Nielenže vyvrátil mnohé skoršie nesprávne predpoklady o magnetizme (napríklad názor, že sa jedná o mágiu) ale aj vydláždil cestu modernej vede o elektrotechnike. Zistil, že Zem má „železné jadro“, ktoré vytvára magnetické pole s pólmi na najsevernejších a najjužnejších bodoch planéty. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre