Niekoľko fascinujúcich syndrómov, o ktorých existencii ste ani len netušili

350

Myseľ je fascinujúca vec. Vie to byť dobrý sluha, ale zlý pán. Častokrát sa s nami dokáže veľmi kruto zahrávať a niekedy už nedokážeme racionálne rozlišovať, čo je realita a čo je len výplodom našej mysle. Existuje mnoho zvláštnych syndrómov, o ktorých ste ani len netušili, že existujú. Ale sú skutočné alebo existujú len v našej hlave?

Syndróm gurmána

Existuje množstvo nepriaznivých následkov, ktoré môže vyvolať traumatické poranenie mozgu. Jedným z najzvláštnejších je nepochybne gurmánsky syndróm. U postihnutého určitým druhom poškodenia mozgu sa môže vyvinúť posadnutosť gurmánskymi jedlami. Zahŕňa viac než len pochutnávanie si na chutnom jedle – zahŕňa rozprávanie, písanie a čítanie o ňom. Keďže tento stav mení vzťah človeka k jedlu, lekári ho klasifikovali ako benígnu poruchu príjmu potravy. U väčšiny pacientov s týmto ochorením boli pozorované lézie v tej istej oblasti mozgu, čo naznačuje, že príčinou je trauma v tejto konkrétnej oblasti. Choroba bola pôvodne zaznamenaná v 90. rokoch 20. storočia a politický reportér, ktorý ju v jednom prípade zažil, zmenil povolanie a stal sa gastro spisovateľom.

Zdroj Rachel Park

Syndróm dcéry z Kalifornie

Syndróm dcéry z Kalifornie možno poznáte, ak pracujete v oblasti zdravotníctva. Takto sa označuje jav, ktorý opakovane zaznamenali zdravotnícki pracovníci pri kontakte so staršími alebo terminálnymi pacientmi. Hoci ide o skutočne deprimujúci scenár, stáva sa dostatočne často na to, aby mu odborníci dali názov. Keď sa pacient blíži ku koncu svojho života, občas sa stane, že sa objaví príbuzný, ktorý ho nikdy nenavštívil, pretože vie, že pacientov čas sa kráti. Táto osoba – prezývaná „dcéra z Kalifornie“má drzé správanie, snaží sa zvládnuť každý aspekt starostlivosti o umierajúceho pacienta, hoci sa na tom nikdy predtým nepodieľala, a správa sa, akoby mala väčšie vedomosti ako zdravotnícky personál, ktorý sa o pacienta celý čas staral. Predpokladá sa, že sa zvyčajne snaží o drastické opatrenia na záchranu života svojho príbuzného, pretože sa cíti vinná a popiera, že by sa na tom vôbec podieľala. Aj keď len prekážajú, majú takú mentálnu predstavu, že môžu prevziať kontrolu a zmeniť situáciu.

Zdroj National Cancer Institute

Antonov syndróm

Sme si vedomí, že popieranie reality, keď čelíme problémom, ako je choroba alebo smrť, je typické. Presný spôsob, ktorým sa to prejavuje, však môže byť neočakávaný. U pacientov, ktorí trpia slepotou, ale odmietajú ju prijať, sa môže vyvinúť Antonov syndróm. Tí, ktorí ním trpia, popierajú, že sú slepí, a namiesto toho si vymýšľajú príbehy alebo dôvody toho, čo si myslia, že vidia. V prípade z histórie, ktorý mal predstavovať Antonov syndróm, pacientka iba trvala na premiestnení, pretože si myslela, že každá miestnosť, v ktorej sa nachádza, je príliš pochmúrna. Tvárou v tvár dôkazom, že sú slepí, si trpiaci nepripustia, že sú slepí. Namiesto toho si budú vymýšľať príbehy, aby vysvetlili svoju slepotu, a budú sa správať, akoby videli predmety alebo osoby v miestnosti, ktoré tam nie sú.

Zdroj CDC

Syndróm čínskej reštaurácie

Dlhé roky bol glutaman sodný v médiách démonizovaný a považovaný za nebezpečnú potravinársku prísadu, ktorá, ak by ste jej boli niekedy vystavení, by ohrozila vaše šťastie a zdravie. V istom momente sa situácia vyhrotila natoľko, že ľudia začali svoje choroby a nepriaznivé účinky zvaľovať na konzumáciu čínskych potravín. Tento jav označovali ako „syndróm čínskej reštaurácie“, ktorý mal byť údajne spôsobený v tom čase rozšíreným používaním glutamanu sodného v jedlách. Zvláštnosťou glutamanu sodného je, že nejde o nejakú bizarnú umelú látku. Vyrába sa z kyseliny L-glutámovej a prirodzene sa nachádza v rôznych potravinách. Môže sa vyrábať fermentáciou sacharidov, napríklad melasy alebo repného cukru. Okrem toho sa prirodzene nachádza vo viacerých potravinách, napríklad v syroch a paradajkách. Syndróm čínskej kuchyne údajne vyvoláva širokú škálu príznakov vrátane slabosti, potenia, nevoľnosti a bolesti hlavy. Problémom je, že nikdy neexistovali spoľahlivé vedecké dôkazy, ktoré by to spájali s glutamátom sodným. V súčasnosti sa však predpokladá, že veľká časť takzvaných symptómov a démonizácia glutamanu sodného sú výsledkom neznalosti a predsudkov.

Zdroj Daniel Pelaez Duque

Syndróm šteniatkovej gravidity

Syndróm šteniatkovej gravidity je porucha ako žiadna iná. Ak nie z iného dôvodu, tak len preto, že znie úplne fiktívne a ľudia, ktorí ju zažívajú, zjavne nehovoria pravdu. Napriek tomu sa to stalo viackrát a vedci identifikovali príznaky tohto syndrómu. Choroba, ktorá sa zrejme obmedzuje predovšetkým na jeden región Indie, sa zdá byť kultúrna. Po uhryznutí psom alebo po kontakte s ním šesť mužov a jedna žena uviedli, že si boli istí, že ich pes „nakazil“. Boli presvedčení, že čakajú malé šteniatka. Aj keď malé percento tých, ktorí uviedli, že sa im to stalo, malo v minulosti nejaké problémy s duševným zdravím, väčšina z nich ich nemala. Jedinou podobnosťou medzi nimi bolo, že všetci pochádzali z vidieckych oblastí neďaleko Kalkaty. Málokto v dedine popiera pravdepodobnosť tohto stavu – veľká väčšina obyvateľov si myslí, že je úplne reálny. Predpokladá sa, že psie sliny majú potenciál spôsobiť niekomu tehotenstvo, najmä ak pes uhryzne človeka, keď je veľmi vzrušený. Nikto nevysvetlil, ako k tomuto rozhodnutiu dospeli. Miestni liečitelia však vraj vedia tento stav liečiť – pravdepodobne za poplatok.

Zdroj Iwaria Inc.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre