Niekoľko neuveriteľných nálezov z podkrovných priestorov: Od majstrovských diel po skryté relikvie

1642

V hĺbke našich domovov, ukryté pred každodenným životom, sa nachádzajú tajomné priestory, ktoré často zostávajú nepovšimnuté – naše podkrovia. Tieto zabudnuté kúty ukrývajú bohatú históriu, spomienky a prekvapenia, ktoré čakajú len na to, aby sme ich objavili. Od zabudnutých pamiatok až po vzácne artefakty – podkrovia sa stali pokladnicami pre tých, ktorí majú to šťastie na ne naraziť.

Pridajte sa k nám, aby sme odhalili tajomstvá týchto skrytých priestorov, kde sa obyčajné veci menia na neobyčajné. Od stratených umeleckých majstrovských diel až po dávno stratené rodinné pamiatky – tieto podkrovné nálezy majú silu zaujať, prekvapiť a podnietiť našu predstavivosť.

Vnukovo telo

Rovnako ako pivnice, aj podkrovia môžu byť niekedy poriadne strašidelné. Predstavte si, že by ste na podkroví našli mŕtve telo – a to nie hocijaké, ale telo niekoho, koho ste poznali a mali radi. Tento príbeh nočnej mory sa stal 65-ročnej Zanobi Richmondovej z Erie v Pensylvánii.

Keď stará dáma počula na poschodí v podkroví buchot, išla to preskúmať a našla rozložené telo vlastného vnuka Dyquaina Rogersa. Dyquain Rogers mal 21 rokov, keď v roku 2014 náhle zmizol. Všetky pátrania boli bezvýsledné a rodina jednoducho dúfala, že odišiel z Erie. Čo presne sa Dyquainovi Rogersovi stalo, je stále záhadou, ale jeho posledný príspevok na Facebooku, ktorý napísal deň pred svojím zmiznutím, naznačuje, že bol z niečoho nešťastný: „V poslednom čase mám tú najhoršiu smolu.“

brown wooden attic
Autor tejto fotografie je Sebastian Herrmann

Hlava monarchu

Stephane Gabet, novinár z televíznej produkčnej spoločnosti, prehľadal podkrovie domu Jacquesa Bellangera a našiel lebku. Ukázalo sa, že ide o 400 rokov starú zachovanú hlavu, a nie hocijakú. Po jej preskúmaní ju vedci identifikovali ako hlavu Henricha IV, ktorý vládol Francúzsku do roku 1610.

Kráľovskí revolucionári 183 rokov po Henrichovej smrti vyplienili jeho hrob a odrezali mu hlavu. V roku 1900 potom istý francúzsky pár kúpil hlavu na aukcii a nakoniec ju v roku 1955 predal Bellangerovi za 5 000 frankov.

a black and white photo of a human skull
Autor tejto fotografie je Ahmed Adly

Van Gogh bez podpisu

Čo majú spoločné Picasso, Warhol, Caravaggio a Van Gogh? Všetci boli veľkými umelcami, ale namaľovali aj obrazy, ktoré sa časom stratili a po ich znovuobjavení ich nálezcovia nesmierne zbohatli. Západ slnka na Montmajour objavil istý Nór vo svojom podkroví v roku 2013, ale obraz ho veľmi nezaujal, pretože ho považoval za falzifikát.

Už v roku 1991 majiteľ požiadal odborníkov z Van Goghovho múzea o expertízu a tí rozhodli, že obraz je falzifikát (kvôli chýbajúcemu podpisu). O niekoľko rokov neskôr a vďaka pokročilej technológii sa však obraz skúmal znova. Po chemickej analýze, röntgenovom výskume a preskúmaní Van Goghových listov bratovi nakoniec dospeli k záveru, že obraz je pravý Van Gogh. Dokonca sa im podarilo zistiť presný dátum, kedy bol dokončený.

Vincent Van Gogh self portrait painting on wall
Autor tejto fotografie je Alina Grubnyak

Hitlerova zbierka platní

Lew Besymenski bol kapitánom ruskej domobrany, keď sa v roku 1945 skončila druhá svetová vojna. Vybral sa do zajatého nacistického ústredia, Ríšskeho kancelárstva v Berlíne, a to, čo našiel, bolo skutočne fascinujúce. Všade stáli očíslované škatule plné Hitlerových osobných vecí a niektoré z nich si Rusi odniesli ako suveníry.

Po rokoch, v roku 1991, sa dcéra Leva Besymenského Alexandra vybrala do podkrovia hľadať bedmintonovú raketu. Nenašla však raketu, ale škatuľu s nápisom Fuhrerhauptquartier (Ríšske kancelárstvo). Obsahovala Hitlerovu osobnú zbierku platní vrátane Wagnera, Beethovenových klavírnych sonát a (prekvapivo) Petra Čajkovského, Alexandra Borodina a Sergeja Rachmaninova – umelcov, ktorých nacisti označili za „podľudí“. Hitler bol veľkým milovníkom hudby, keď žil vo Viedni, takmer denne navštevoval operu.

tilt shift lens photography of gray and black turntable
Autor tejto fotografie je Lee Campbell

5 miliónový Faberge

Viac ako 70 rokov bola v podkroví v New Yorku ukrytá malá, ale veľmi vzácna figúrka Faberge. Na aukcii sa predala za 5,2 milióna dolárov, a to aj vďaka svojej fascinujúcej histórii. Figúrku pôvodne objednal cár Mikuláš II. pre svoju manželku cárovnú Alexandru v roku 1912.

Vieme, ako sa skončila ruská monarchia, a s ňou zmizla aj táto figúrka. V roku 1934 ju opäť našli a predali Georgeovi Davisovi, ale z nejakého dôvodu opäť zmizla a našla sa až o 70 rokov neskôr, viac-menej náhodou. Existuje len 50 týchto figúrok, ale mohli by ste si ju pomýliť so sviatočnou dekoráciou. Asi by sme si mali dávať väčší pozor na veci, ktorými si zdobíme vianočné stromčeky.

Cossack Faberge 02
Zdroj: Wikimedia Commons

Vrecká s peniazmi

Josh Ferrin, muž z Bountiful v Utahu, si práve kúpil svoj prvý dom. Samozrejme, že skontroloval každú miestnosť, ale to, čo našiel pri, nemohol nikdy predvídať. Pri hľadaní objavil trochu zvláštne vyzerajúci panel v strope, z ktorého trčal malý kúsok koberca. Keďže bol otec a pomyslel si, že za panelom by mohlo byť pekné miesto na hranie pre jeho deti, skúmal ďalej.

Našiel starožitne vyzerajúcu škatuľu na muníciu a ďalších sedem škatúľ. Keď ich otvoril, všetky boli napchaté zrolovanou hotovosťou. Rodina začala počítať, ale po 45 000 dolároch to vzdala. Josh Ferrin si však nechcel peniaze nechať a všetko z nich odovzdal rodine zosnulého majiteľa. Povedal, že chcel dať dobrý príklad svojim deťom.

white and black printer paper
Autor tejto fotografie je Giorgio Trovato

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.