Aké je to byť pápežom? Čo všetko sa spája s týmto postom, aké povinnosti či práva? Čítajte a dozviete sa.

5290

Nazýva sa Svätým Otcom, ale rovnako tak je to aj človek a vedenie Cirkvi je pre neho prácou. Tu je prehľad výhod, povinností a právomocí pápeža.

Mohol by ním byť i tínedžer

Zdroj: rd.com

Pre tento post nie je stanovená žiadna oficiálna veková požiadavka. Najmladším zvoleným pápežom v histórii Vatikánu je pápež Ján XII., o ktorom sa predpokladá, že mal 18 rokov, keď nastúpil na pápežský stolec v roku 955. Naopak najstarším pápežom bol Klement X, ktorý mal takmer 80 rokov, keď sa v roku 1679 stal pápežom. Slúžil šesť rokov.

Musí ovládať viacero jazykov 

Zdroj: rd.com

Latinčina je jazykom katolíckej cirkvi, a tak   musí tento jazyk pápež plynule ovládať, ak chce mať pod kontrolou úradné záležitosti (každodenná korešpondencia sa vedie v moderných jazykoch). Keďže pápež je aj rímskym biskupom, vyžaduje sa od neho aj znalosť taliančiny.

Pravidelne sa spovedá 

Zdroj: rd.com

Môže byť Svätým Otcom, ale ani pápež nie je oslobodený od spovede. V skutočnosti pápeži zachovávajú sviatosť spovede oveľa častejšie ako priemerný katolík (od ktorého sa technicky vyžaduje, aby išiel na spoveď len vtedy, keď spáchal smrteľný hriech). Týždenne chodili na spoveď pápež Ján Pavol II. aj pápež Benedikt XVI.

Je hlavou svojej vlastnej krajiny

Zdroj: rd.com

Okrem toho, že pápež predsedá viac ako 1,2 miliarde katolíkov na celom svete, je aj hlavou suverénneho mestského štátu Vatikán, ktorý má približne 900 obyvateľov.

Má vlastnú nemocnicu

Zdroj: rd.com

Vatikán má Fond zdravotnej pomoci – zamestnanci musia prispievať 2 percentami svojich ročných platov, aby boli zapísaní – a vlastné zdravotné stredisko , v ktorom pracujú lekári na plný úväzok. V rámci zdravotného plánu Vatikánu sa za návštevy lekára neplatí spoluúčasť a jediný dodatočný poplatok je za recepty, laboratórne testy, röntgen a ultrazvuk. Dokonca aj teraz, keď je na dôchodku, si pápež Benedikt XVI zachoval zdravotné výhody, ktoré mal ako pápež.

Nemá žiadny materiálny majetok

Zdroj: rd.com

Pápež nič nevlastní, hoci má počas svojej vlády moc nad bohatstvom Cirkvi. Čokoľvek čo pápež potrebuje alebo chce, je pre neho zabezpečené.

Je takmer nemožné, aby bol moderný pápež najhorším pápežom v histórii

Zdroj: rd.com

Pápeži stredoveku a renesancie zanechali po sebe, mierne povedané, tienisté dedičstvo. Príkladom môže byť pápež Benedikt IX. (r. 1032-1048), ktorý „predal” pápežstvo svojmu krstnému otcovi. Titul najhoršieho pápeža všetkých čias však musí pripadnúť pápežovi Alexandrovi VI. (r. 1492-1503), ktorý spomedzi mnohých pochybných praktík ustanovil nové kardinálske pozície výmenou za peniaze (neospravedlní ho ani fakt, že mu míňali potrebné cirkevné prostriedky). Jeho do očí bijúce zneužívanie pápežstva sa považuje do istej miery za príčinu protestantskej reformácie.

Je jedným z piatich najmocnejších ľudí na svete

Zdroj: rd.com

V roku 2012 bol pápež Benedikt XVI. na piatom mieste v zozname najmocnejších ľudí sveta (podľa Forbes), hneď za svetovými lídrami ako prezidentom Barackom Obamom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Aj on má problémy s rozpočtom

Zdroj: rd.com

Prevádzka sídla katolíckej cirkvi je nákladná a Vatikán v roku 2011 vykázal rekordne vysoký rozpočtový deficit vo výške 19 miliónov dolárov. Výdavok, ktorý najviac vyčerpáva zdroje Vatikánu? Vysoká cena rozsiahleho mediálneho úsilia dostať sa k veriacim.

Zodpovedá za banku 

Zdroj: rd.com

Inštitút pre náboženské diela (IOR), tiež známy ako Vatikánska banka, je súkromná inštitúcia vo Vatikáne zodpovedná za financovanie práce Cirkvi na celom svete. Šéf banky, menovaný pápežom, zodpovedá výboru kardinálov a v konečnom dôsledku sa zodpovedá samotnému pápežovi.

Potvrdenie smrti pápeža

Zdroj: rd.com

História velí, aby sa Cirkev uistila, že pápež skutočne zomrel, a to poklepaním strieborným kladivom po čele a trikrát zvolaním jeho krstného mena. Zdá sa, že táto prax bola vykonaná ešte nedávno, keď zomrel pápež Ján XXIII. († 1963), ale oficiálne sa od nej upustilo, keď pápež Ján Pavol II. vyhlásil pravidlo, že novým dekrétom o smrti pápeža bude zakrytie tváre uterákom.

Pápež môže byť neomylný

Zdroj: rd.com

Koncept pápežskej neomylnosti je mnohými nepochopený. Samotný pápež nie je neomylný (je predsa človek), neomylný je len pri vydávaní dekrétov o viere a mravoch ako hlava katolíckej cirkvi.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre