Všetci vieme, kto je J.R.R.Tolkien a aké diela napísal. Tu je však niekoľko faktov, ktoré pravdepodobne nevedel.

4543

Kto z nás by nepoznal meno tohto slávneho velikána, z peria ktorého vyšli nezabudnuteľné a nesmrteľné diela ako je trilógia Pán prsteňov, Hobit či Silmarillion. Snáď nie je nikto, kto by nevidel filmové spracovanie prvých dvoch spomínaných diel. Knihy mi nemali byť opomínané, pretože ich čaro je rovnako nezabudnuteľné. No kým ich autor skutočne bol? Tu sa môžete dozvedieť niečo málo o ňom a jeho živote.

Zdroj: wikimedia

J. R. R Tolkien mal cit pre dramatiku

Ako lingvista a odborník na starú angličtinu a staronórsku literatúru bol Tolkien v rokoch 1925 až 1959 profesorom na Oxfordskej univerzite. Bol tiež neúnavným prednášajúcim, vo svojom harmonograme mal 70 až 136 prednášok ročne (v zmluve mal len 36). Ale najlepší na tom bol spôsob, akým tie hodiny viedol. Aj keď na verejnosti bol tichý a nenáročný, Tolkien nebol typickým ťažkopádnym, rezervovaným stereotypom oxfordského profesora. Chodil na večierky oblečený ako ľadový medveď, prenasledoval suseda oblečeného ako anglosaský bojovník so sekerou a bolo známe, že obchodníkom podával svoje falošné zuby ako platbu. 

Cítil, že mnohí z jeho fanúšikov sú „blázni“

Tolkien sa považoval v prvom rade za učenca a až potom za spisovateľa. Hobit a Pán prsteňov boli do značnej miery Tolkienovým pokusom o zostavenie mýtu a ich úspech ho zastihol takmer nevedome. V skutočnosti strávil roky odmietaním, kritikou a skartovaním úprav svojho diela, o ktorých neveril, že zachytávajú jeho epický rozsah a ušľachtilý účel. Bol tiež úplne skeptický voči väčšine fanúšikov, o ktorých si myslel, že nie sú schopní skutočne oceniť prácu, a pravdepodobne by bol zhrozený z toho, keby sa fanúšikovia filmov obliekali ako Legolas.

Zdroj: unsplash

Tolkien miloval svoju každodennú prácu

Pre Tolkiena bolo písanie fantasy jednoducho len koníčkom. Diela, ktoré považoval za najdôležitejšie, boli jeho vedecké práce, medzi ktoré patrili Beowulf: The Monsters and the Critics, moderný preklad Sira Gawaina a zeleného rytiera a A Middle English Vocabulary. 

Bol romantikom

Zdroj: wikimedia

Vo veku 16 rokov sa Tolkien zamiloval do o tri roky staršej Edith Brattovej. Jeho poručník, katolícky kňaz, bol zhrozený, že jeho zverencov sa páči protestantka, a tak nariadil chlapcovi, aby sa s Edith nestýkal, kým nebude mať 21 rokov. Tolkien poslúchol a túžil po Edith celé roky až do tých osudných narodenín, keď sa s ňou stretol. Zrušila zasnúbenie s iným mužom, konvertovala na katolicizmus a obaja boli zosobášení do konca života. Na Tolkienove pokyny sú na ich spoločnom náhrobnom kameni vyryté mená „Beren“ a „Luthien“, čo je odkaz na slávnu dvojicu hviezdnych milencov z fiktívneho sveta, ktorý vytvoril.

Vzťah Tolkiena s CS Lewisom bol komplikovaný

Zdroj: wikimedia

Tolkienov kolega z Oxfordu, CS Lewis (autor Letopisov Narnie) je často identifikovaný ako jeho najlepší priateľ a najbližší dôverník. Pravdou však je, že dvojica mala oveľa problematickejší vzťah. Spočiatku si boli obaja autori veľmi blízki. V skutočnosti Tolkienova manželka Edith údajne žiarlila na ich priateľstvo. A bol to Tolkien, kto presvedčil Lewisa, aby sa vrátil ku kresťanstvu. Ich vzťah však ochladol ,v dôsledku toho, čo Tolkien vnímal ako Lewisove protikatolícke sklony a škandalózne prežívanie osobného života (v tom čase mal románik s americkou rozvedenou osobou). Hoci si už nikdy neboli tak blízki ako predtým, keď Lewis zomrel, Tolkien napísal v liste svojej dcére: „Doteraz som sa cítil… ako starý strom, ktorý jeden po druhom stráca všetky listy: pripadá mi to ako úder sekery pri koreňoch.“

Tolkien rád zakladal kluby

No, mimoškolské, mimoškolské. Kamkoľvek Tolkien prišiel, bol dôverne zapojený do vytvárania literárnych a vedeckých klubov. Ako profesor na univerzite v Leedse založil napríklad Viking Club. A počas svojho pôsobenia v Oxforde vytvoril Inklings, literárnu diskusnú skupinu.

Naozaj bojoval v 1.svetovej vojne

Zdroj: unsplash

Tolkien bol veteránom z prvej svetovej vojny, kde slúžil ako podporučík v 11. (služobnom) prápore britských expedičných síl vo Francúzsku. Bol tiež prítomný pri niektorých z najkrvavejších zákopových bojov vojny, vrátane bitky na Somme. Deprivácia Froda a Sama na ich ceste do Mordoru mohla mať svoj pôvod v Tolkienových časoch v zákopoch, počas ktorých dostal chronickú horúčku od vší, ktoré ho zamorili a bol nútený vrátiť sa domov. Neskôr povedal, že všetci jeho blízki priatelia okrem jedného zomreli vo vojne, čo mu umožnilo dobre si uvedomiť jej tragédiu, ktorú je do značnej miery cítiť v jeho písaní.

Tolkien vymyslel nové jazyky pre zábavu 

Zdroj: pexels

Tolkien, filológ, udržiaval svoju myseľ v kondícii vymýšľaním nových jazykov, z ktorých mnohé (ako elfské jazyky Quenya a Sindarin) vo veľkej miere používal pri svojom písaní. Dokonca písal piesne a básne vo svojich vymyslených jazykoch. Okrem toho Tolkien pracoval na rekonštrukcii a písaní v zaniknutých jazykoch ako stredoveká waleština a lombardčina.

Tolkien nazval Hitlera „malým červeným ignorantom“.

Tolkienove akademické spisy o starej nórskej a germánskej histórii, jazyku a kultúre boli mimoriadne obľúbené medzi nacistickou elitou, ktorá bola posadnutá obnovou starovekej germánskej civilizácie. Ale Tolkien bol znechutený Hitlerom a nacistickou stranou a netajil sa tým. Uvažoval o zákaze nemeckého prekladu Hobita po tom, čo ho nemecký vydavateľ v súlade s nacistickým právom požiadal, aby potvrdil, že je „árijec“. Namiesto toho napísal štipľavý list, v ktorom okrem iného tvrdil, že ľutuje, že nemá židovských predkov. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre