Niekoľko pozoruhodných vecí, ktoré boli predané len za jeden dolár

5244

Čo si dnes môžete kúpiť za jeden dolár? Možno hot-dog z rýchleho občerstvenia, tyčinku alebo jogurt. Nie je toho veľa. Jeden dolár je veľmi málo, ale práve tu sa prejavuje irónia života. Existujú obrovské a pozoruhodné veci, ktoré sa predávali za 1 dolár. Transakcie, ktoré patria do tejto kategórie, musia byť najpozoruhodnejšie v histórii. Od neoceniteľných pokladov až po nečakané výhodné ponuky – svet aukcií a predajov bol svedkom niekoľkých skutočne pozoruhodných transakcií. Toto je niekoľko pozoruhodných vecí, ktoré boli predané za jeden dolár.

Práva na fľaše Coca-Coly

V roku 1886 vznikla spoločnosť Coca-Cola, keď zvedavosť Dr. Johna S. Pembertona viedla k objaveniu chutného nápoja, ktorý je dnes populárny po celom svete. Pemberton nakoniec Coca-Colu predal a osoba, ktorá kúpila väčšinový podiel, bol Asa G. Candler. Candler mal obchodne zdatného synovca, ktorý mu poradil, aby zvážil predaj nápoja vo fľašiach, ale Candler túto myšlienku odmietol.

Keď sa na Candlera obrátili podnikatelia, ktorí mali záujem o plnenie kolového nápoja do fliaš, bol presvedčený, že táto myšlienka je odsúdená na neúspech. Preto predal práva na plnenie do fliaš za 1 dolár a ani sa nenamáhal zinkasovať tento 1 dolár. Dnes je spoločnosť Coca-Cola kótovaná na newyorskej burze cenných papierov (NYSE) a najčastejšie sa predáva vo fľašiach alebo plechovkách.

person holding coca cola bottle
Autor tejto fotografie je SJ Objio

Patent na inzulín

Inzulín objavil sir Fredrick G. Banting na Torontskej univerzite v roku 1921 a neskôr ho purifikoval James B. Collip. Zostáva jedným z najväčších medicínskych prelomov v histórii, pretože tento objav zachránil milióny životov a tiež spustil objavy súvisiace s liečbou tejto choroby. 11. januára 1922 bol inzulín prvýkrát použitý na liečbu osoby s cukrovkou s pozoruhodnými výsledkami. Fredrick Banting odmietol uviesť svoje meno na patente, pretože považoval za neetické, aby lekár profitoval z medicínskeho objavu, ktorý by mohol potenciálne zachrániť životy, keďže by sa tým znížil počet ľudí, ktorí by mali k liečbe prístup.

Bantingovi spoluvynálezcovia James Collip a Charles Best predali patent na inzulín torontskej univerzite len za 1 dolár. Iróniou tejto situácie je, že Banting, Collip a Best by sa obracali v hrobe, pretože ich zámer nevyšiel podľa ich predstáv. Inzulín je dnes drahý, čo vedie niektorých diabetických pacientov k tomu, že kvôli cene znižujú alebo vynechávajú dávky.

yellow and clear glass bottle
Autor tejto fotografie je Dennis Klicker

Recept na čokoládové sušienky

Ruth Gravesová Wakefieldová bola šéfkuchárka, ktorá je známa najmä tým, že vynašla jeden z najikonickejších dezertov v americkej histórii – čokoládové sušienky. Wakefieldová sa narodila v roku 1903. Bola vysokoškolsky vzdelaná šéfkuchárka, dietologička, učiteľka, majiteľka podniku a autorka kuchárskych kníh. Wakefieldová si spolu s manželom otvorila turistickú chatu s názvom „The Toll House Inn“, kde varila všetky jedlá.

Ruth si rýchlo získala povesť vďaka svojim vynaliezavým a jedinečne chutným dezertom. Wakefieldová náhodou pripravila čokoládové sušienky, a tak sa zrodil veľmi obľúbený recept. Popularita čokoládových sušienok prudko vzrástla počas druhej svetovej vojny, keď vojaci umiestnení v zámorí dostávali a zdieľali balíčky s touto pochúťkou. Wakefieldová poskytla spoločnosti Nestle práva na svoj recept len za 1 dolár a doživotnú dodávku čokolády Nestle.

close-up photo of baked cookies
Autor tejto fotografie je Food Photographer | Jennifer Pallian

Práva na scenár filmu Terminátor

James Cameron je pravdepodobne najikonickejším filmovým režisérom na svete. Ale nebolo to pre neho vždy také. Boli časy, keď bol James Cameron neznámym filmovým režisérom a nikto by naňho nevsadil veľa peňazí. Cameron hľadal investora, ktorý by produkoval Terminátora, ale keďže nikto nechcel na neho vsadiť, predal práva na film za 1 dolár pod podmienkou, že každý, kto si práva na film kúpi, mu umožní film režírovať.

Najúžasnejšie na tomto konkrétnom predaji je, že niektorým iným štúdiám sa myšlienka Terminátora páčila a boli ochotné zaplatiť za scenáre primerané peniaze, ale žiadne z nich nedalo Cameronovi šancu film režírovať. Cameron nakoniec našiel štúdio, ktoré súhlasilo s jeho podmienkami. Film vznikol v roku 1984 a je populárny aj v roku 2023. Na dôvažok sa Cameron stal úspešným filmovým režisérom.

2144882415 e1c4c08ce5 o
Zdroj: Insomnia Cured Here/Flickr 

Domov v Chicagu

Ide o skutočný dvojizbový dom. Majiteľ domu bol ten istý minimálne od roku 1990 a vlastníctvo sa nezmenilo, až kým majiteľa v roku 2010 nezasiahla žaloba o exekúciu. Výsledkom žaloby bolo, že banka dom opätovne zabavila. To bol začiatok procesu, ktorý viedol k tomu, že dom bol predaný za 1 USD.

Chicago nebolo jediným mestom, ktoré v roku 2010 zasiahla kríza v oblasti bývania. Približne v rovnakom čase mal rovnaký problém aj Detroit. Situáciu v Detroite zhoršovala skutočnosť, že mesto od 60. rokov minulého storočia neustále upadalo. V čase, keď zasiahla hypotekárna kríza, to bolo ako zapáliť zápalku v blízkosti suda so strelným prachom.

white house under maple trees
Autor tejto fotografie je Scott Webb

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.