10 spôsobov správania, pri ktorých pôsobíte menej sebavedome

8893

Zdravé sebavedomie je veľmi dôležité pre šťastný život človeka. Človek, ktorý nemá sebavedomie, žije svoj život iba polovičato. Sebavedomie je dôležité je súkromný aj pre profesionálny život. Mali by ste sa preto pozrieť do zrkadla a zistiť, či vaše správanie nepôsobí nesebavedome. Dobrá správa je, že aj keď sa takto správate, dá sa to ľahko odstrániť.

Neustále hovoríte prepáč

3 97
zdroj: canva

Niekedy sa to stane. Nastane obdobie, keď spadneme do toho, že každému a za všetko hovoríme „prepáčte“. Má to rôzne dôvody, ale niekedy sa to stane. Keď sa stále niekomu ospravedlňujete, pôsobí to tak, že máte malé alebo skoro žiadne sebavedomie. A takto nikto nechce pôsobiť na ostatných. Najmä ak to vôbec nie je pravda.

Ak sa toho chcete zbaviť, skúste toto:

Dajte si to na to pozor a ospravedlňujte sa, len keď je to potrebné. Skúste preformulovať svoje vety napríklad namiesto „ prepáč, mám asi hlúpu otázku“ povedzte „mám otázku, ktorou si nie som istý“.

Používate slová „ na výplň“

4 68
zdroj: canva

Ak sa často prichytíte, že hovoríte alebo používate „um“, „hm“ , „eeeh“ alebo „veď vieš“, tak je to presne to. Snažíte sa vyplniť pauzu v tom, čo hovoríte, nič lepšie vás nenapadá alebo si len proste potrebujete premyslieť, čo chcete ďalej hovoriť. Okrem toho, že to príde mnohým ľuďom veľmi otravné, robí to z vás menej sebavedomého človeka. Minimálne tak pôsobíte. Je na čase sa toho zbaviť.

Ak sa toho chcete zbaviť, skúste toto:

Skúšajte si rozhovory pred zrkadlom a vopred si premyslite, čo idete hovoriť. Pokiaľ sa bavíte s kamarátmi, tak to až tak neprekáža a môžete sa na nich cvičiť, aby ste sa zbavili výplňových slov. Pokiaľ ide o vás profesný život, musíte sa v tom trénovať a hlavne si to uvedomovať.

Vyhýbate sa očnému kontaktu

5 80
zdroj: canva

Ak sa vyhýbate očnému kontaktu, znamená to, že ste slabší jedinec a pôsobíte, že máte veľmi nízke sebavedomie. Chápeme. Niektorí ľudia majú veľmi prenikavý pohľad a niekedy to nevydržíte a uhnete. Keď to však robíte, pri každej možnej konverzácii, budete naozaj vyzerať ako nejaký slaboch s nedostatkom sebavedomia. Možno to robíte podvedome a vôbec si to neuvedomujete. V tom prípade, si musíte na sebe začať všímať a dávať na to pozor.

Ak sa toho chcete zbaviť, skúste toto:

V prvom rade sa musíte začať pozerať ľuďom do očí. Skúste to na svojich blízkych. Potom vám to na verejnosti pôjde jednoduchšie.

Ošívate sa

Stále sa hemžíte, neobsedíte na mieste, klepete nohami, žmurkáte a podobne. To všetko je ošívanie. Okrem toho, že pôsobíte veľmi nervózne, vyzerá to aj na slabšie sebavedomie. Pokiaľ by ste mali silnejšie sebavedomie, neboli by ste predsa nervózny a neošívali by ste sa. Je to asi iba blbý zlozvyk, ale keď chcete pôsobiť sebavedomejšie, zbavte sa toho.

Ak sa toho chcete zbaviť, skúste toto:

Sústreďte sa na to, aby vaše nohy a ruky boli v kľude. Pokiaľ budete mať nekontrolovateľné množstvo energie, choďte sa radšej prejsť.

Hovoríte veľmi potichu

6 57
zdroj: canva

Nemusíte zrovna na každého, s kým sa rozprávate vrieskať. Ľudia, ktorí ale hovoria príliš potichu, okrem iného privádzajú ostatných do nepríjemnej situácie, keď nerozumejú alebo zle počujú a je im trápne vás poprosiť, aby ste hovorili hlasnejšie. Plus vyzeráte, že nemáte takmer žiadne sebavedomie, keď hovoríte tak potichu.

Ak sa toho chcete zbaviť, skúste toto:

Vždy keď idete rozprávať, sa zhlboka nadýchnite a uvedomte si svoju hlasitosť. Možno vám to zo začiatku bude pripadať veľmi čudné, ale zvyknete si. Skúšajte to dovtedy, kým nebudete mať primeranú hlasitosť.

Hráte sa so svojimi vlasmi alebo oblečením

Hovorí sa, že keď sa ženy hrajú s vlasmi, tak koketujú. V tomto jedinom prípade je to v poriadku. Ale keď sa non – stop s niečím hráte, pôsobíte, že nie ste sústrední a ani sa neviete sústrediť a to vás robí menej sebavedomými.

Ak sa toho chcete zbaviť, skúste toto:

Zamerajte sa na to, že sa pozeráte ľudom do očí a nie na svoje oblečenie alebo vlasy. Nájdite si nejaký bod alebo spôsob ako sa sústrediť. Musíte len trénovať.

Príliš veľa vysvetľujete

7 56
zdroj: canva

Sebavedomý človek, ktorý žije svoj vlastný život podľa svojich pravidiel, nikomu nedlhuje žiadne vysvetlenie. Vy však vysvetľujete až príliš. Každému a všetko. Pôsobí to tak, že si sebou nie ste istý a máte nízke sebavedomie.

Ak sa toho chcete zbaviť, skúste toto:

Nemusíte nikomu nič vysvetľovať. Pokiaľ je vaše vysvetlenie potrebné, vtedy to kľudne môžete. Nesmiete to však preháňať.

Prerušujete iných

Stále niekoho prerušujete. Je to neslušné a iritujúce. Vyzerá to tak, ako keby ste sa báli, že nikdy nepríde na vás rad a nebudete môcť povedať, čo chcete. Tým pádom pôsobíte menej sebavedome. Robíte to, aj keď si neuvedomujete a nechcete to.

Ak sa toho chcete zbaviť, skúste toto:

Ak sa bojíte, že zabudnete, čo chcete povedať, urobte si poznámku niekam na papier. Praktizujte počúvanie a naučíte sa tak ľudí neprerušovať.

Nie ste pripravený

8 24
zdroj: canva

Vždy chodíte všade na poslednú chvíľu, nemáte pripravené podklady, ktoré ste mali mať a podobne. Keď ste sústavne takto nepripravení, pôsobí to veľmi neseriózne a nesebavedomo. Toto určite nerobia sebavedomí ľudia.

Ak sa toho chcete zbaviť, skúste toto:

Nastavte si budík skôr, pripravte si vec o deň skôr, proste snažte sa spraviť všetko preto, aby ste sa stali, čo najviac organizovaní.

Ste väčšinou negatívny

9 19
zdroj: canva

Vždy sa pozeráte na temnú stránku vecí. Možno to máte v povahe alebo ste sa takým iba stali. Každopádne, neustále vidieť všetko negativisticky a v čiernych farbách, vám na sebavedomí nepridá.

Ak sa toho chcete zbaviť, skúste toto:

Pokúste sa pre zmenu rozmýšľať trochu pozitívne a pozerať sa tak aj na veci. Prinesie vám to života veľa príjemných pocitov a ešte budete pôsobiť sebavedome.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.