Nový Li-Fi internet je stokrát rýchlejší ako Wi-Fi

529

Vynálezca elektrickej žiarovky si mohol len ťažko predstaviť, že jedného dňa sa bude jeho vynález používať nie len na osvetľovanie domov, ale aj na prenos dát, ktorý ľuďom umožní sťahovať informácie zo satelitov vo vesmíre do malých zariadení, ktoré držíme v ruke. S príchodom Li-Fi  by sa mohlo domáce osvetlenie znásobiť ako forma prenosu dát, ktorá je až stokrát rýchlejšia ako Wi-Fi.

Internet


Li-Fi, ktorú ako prvý objavil Harold Haas z University of Edinburgh v roku 2011, používa viditeľnú svetelnú komunikáciu (VLC – visible light communication) na prenos dát obrovskou rýchlosťou. V podstate to funguje ako neuveriteľne rýchla signálová lampa, ktorá sa zapína a vypína tak, aby preniesla správu v binárnom kóde (jednotky a nuly). V predošlých laboratórnych experimentoch bola táto technológia schopná preniesť až 224 gigabitov za sekundu. Aby sme to videli v perspektíve, Wi-Fi je schopná dosiahnuť rýchlosť okolo 600 megabitov za sekundu.

Táto technológia bola teraz prvýkrát nasadená do reálneho života vďaka práci estónskeho start-upu Velmenni, ktorý začal skúšať Li-Fi v kanceláriách a inom priemyselnom prostredí v Tallinne. V tomto prostredí sa im podarilo dosiahnuť rýchlosť spojenia cca 1 gigabit za sekundu.

Okrem mimoriadnej rýchlosti, Li-Fi sa pýši nad Wi-Fi mnohými benefitmi. Napríklad fakt, že signál sa šíri optickou rýchlosťou znamená, že nemôže prechádzať cez steny, preto sa posilňuje bezpečnosť sociálnych sietí. Je však zrejmé, že zároveň to spôsobuje množstvo obmedzení – používateľ stratí signál, ak opustí miestnosť. Je to najväčšou prekážkou, ktorá musí byť prekonaná, ak má byť táto technológia úspešne uplatnená. Ak sa táto bariéra prekoná, potom použite viditeľného spektra bude umožňovať Li-Fi posielať správy cez omnoho väčší rozsah frekvencií ako Wi-Fi, ktorá funguje medzi frekvenciami 2,4 GHz a 5 GHz.

Bolo navrhované, že Li-Fi by mohlo poskytnúť odpoveď na zvyšujúcu sa frekvenciu preťaženia, keď sa bude používanie internetu šíriť svetom ďalej. Podľa článku  Global Mobile Data Traffic Forecast (Odhad globálneho prenosu mobilných dát) z portálu  Cisco Visual Networking Index, sa predpokladá, že globálny mesačný prenos dát prekročí 24,3 extrabyte-ov do roku 2019 – to je objem, ktorý nie sú schopné zvládnuť súčasné bezdrôtové pripojenia.

Haas nedávno v TED talk prezentoval myšlienku, že LED žiarovky v domácnostiach by sa dali ľahko prekonvertovať na Li-Fi  vysielače, ktoré by používateľom Internetu poskytli výkonnejšie spojenie. „Všetko, čo potrebujeme, je dať malý mikročip do každého potenciálneho osvetľovacieho zariadenia, čo by skombinovalo dve základné funkcie: osvetlenie a bezdrôtový prenos dát,“ povedal Haas. Je tiež potrebné povedať, že tieto LEDky kmitajú pri prenose dát takou rýchlosťou, že to ľudské oko nie je schopné zachytiť, takže používatelia sa nemusia báť otravného blikania.

LiFi
Ilustrácia ukazuje, ako by Li-Fi mohla byť používaná v kancelárskych nastaveniach, kde sa dáta prenášajú pomocou LED svetiel používajúcich viditeľnú svetelnú komunikáciu. Bostonská Univerzita

Kým sa objasní, či Li-Fi môže byť reálne implementované po svete, VLC už teraz nachádza mnoho užitočných aplikácií. Napríklad Disney práve vyvíja množstvo produktov, ktoré používajú technológiu, vrátane hračiek ako čarovný prútik, ktorý môže aktivovať malé žiarovky na princeznovských šatách.

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre