Zákutia Sixtínskej kaplnky – aké pútavé fakty sa k nej viažu?

3166

Sixtínsku kaplnku môžete nájsť v Apoštolskom paláci vo Vatikáne. Známa je hneď z niekoľkých dôvodov, medzi ktoré patria aj slávne fresky namaľované na strope (prípadne stene kaplnky – ako napríklad výjav – posledný súd) v 15.storočí.

Milióny návštevníkov cestujú do Ríma, aby túto kaplnku navštívili a pokochali sa nádhernou prácou svetoznámeho umelca, prevažne sochára, Michelangela, ktorý túto ctenú úlohu dostal od vtedajšieho pápeža Júliusa II. 

Okrem slávnych fresiek je kaplnka známa aj kvôli tomu, že je miestom pápežského konkláve, kde vysokí predstavitelia katolíckej cirkvi volia nového pápeža. 

Tých zaujímavostí, ktoré sa s ňou spájajú, je hneď niekoľko, tak si ich poďme predstaviť. 

Michelangelo pri maľovaní trpel

michelangelo had no interest at all in painting the sistine chapel photo u1
Zdroj: ranker.com

Maľovanie Sixtínskej kaplnky bolo pre Michelangela naozaj vyčerpávajúce. Počas ťažkých a neúprosných prác si našiel čas aj na to, aby napísal list svojmu priateľovi Giovannimu da Pistoia. Sťažoval sa na bolesti žalúdka, chrbtice, únavu, zlé psychické nastavenie, čomu nepomohol ani fakt, že sa považoval  väčšmi za sochára a nie maliara. Prácu na maľbe fresiek vzal len preto, že mu pomaly ale isto dochádzali financie. 

Michelangelo sa nebál maľovať nahé telá, nie každému sa to ale páčilo 

the nudes were considered inappropriate so their bits and pieces were covered up photo u1
Zdroj: ranker.com

Ako umelec nebol vyznávačom cenzúry, avšak v roku 1564 Tridentský koncil rozhodol, že nahé výjavy na strope kaplnky nie sú vhodné. Preto poveril iného maliara, aby pomocou namaľovaných figových listov zakryl všetko to, čo nemalo oko ľudí vidieť. 

V tejto podobe to zostalo až do 80. – 90.rokoch minulého storočia, kedy obnovili pôvodné dielo Michelangela. 

Je to miesto, kde sa koná ceremoniál voľby nového pápeža

Zdroj: flickr

Nie je to len jedno z najznámejších turistických miest vo Vatikáne, rovnako tak je i posvätným miestom. Od roku 1492 sa tu totiž konajú pápežské konkláve – proces, v ktorom kardináli volia nového pápeža. Dnu vstupuje 115 kardinálov, ktorí musia odprisahať absolútnu mlčanlivosť (cena za únik informácií je exkomunikácia). Kardináli následne svoju voľbu oznamujú pomocou dymu z komína – ak k oblohe stúpa čierny dym, kardináli sa nedohodli, no biely dym je dôvodom na radosť veriacich. 

Ľudia v nevhodnom oblečení majú zakázaný vstup do kaplnky

people wearing tank tops are refused entry into the chapel photo u1
Zdroj: ranker.com

Návštevníci Sixtínskej kaplnky musia dodržiavať prísny dress code. Turisti nesmú mať odhalené ramená, rovnako nesmú nosiť kraťasy alebo v prípade žien sukne nad kolená. Tiež je zaujímavé, že maximálny denný počet návštevníkov nesmie presiahnuť 5 tisíc, pretože pot či oxid uhličitý by mohol maľby poškodiť.

Michelangelo namaľoval svoju vlastnú tvár do výjavu posledného súdu 

michelangelo hid unhappy images of himself in the last judgment photo u1
Zdroj: ranker.com

Ako sme spomínali vyššie, Michelangelo len veľmi neochotne súhlasil s maľovaním fresiek. Trvalo mu to 4 roky, ktoré pretrpel a zmenilo to aj jeho postoj ku katolíckej cirkvi. Pre vlastné zadosťučinenie namaľoval svoju biednu tvár na Holofernovu odťatú hlavu a na kožu sv. Bartolomeja. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.