O židovskú synagógu sa intenzívne starajú generácie moslimov už niekoľko desiatky rokov

339

Moslimovia a židia sú už od dávnej histórii v nepriateľskom vzťahu. Naprieč celými generáciami dochádza medzi týmito dvoma náboženstvami ku množstvu konfliktov. Dnes vám však ukážeme absolútne opačný prípad.

V Kalkate, presnejšie v synagóge Magen David panuje obrovský mier a rešpekt. Generácie moslimov sa už desiatky rokov starajú o toto židovské posvätné miesto, ktoré bolo postavené v roku 1884 a je zároveň najstaršou synagógou v celom hlavnom meste. Ešte v 40. rokoch 20. storočia malo mesto prosperujúcu židovskú komunitu, ktorá si vždy udržiavala blízke priateľské vzťahy s moslimami. Kvôli svojej blízkosti a priateľstvu, obe tieto náboženské skupiny sa rešpektovali a nažívali si spolu bez konfliktov.

Foto od youtube

Došlo však k rôznym celoštátnym aj globálnym udalostiam a židia sa začali z Kalkaty sťahovať preč. Počet židovských obyvateľov sa v súčasnosti znížil z približne 6 000 na niekoľko desiatok. Napriek tomu, že do synagógy už takmer nemá kto chodiť, okrem niekoľkých starších obyvateľov, skupina moslimov sa už desiatky rokov stará o túto úchvatnú budovu.

Foto od youtube

„Ľudia sú veľmi prekvapení, že práve členovia moslimskej komunity sú správcami židovskej synagógy,“ povedal Khan, jeden zo správcov. Khan prevzal túto funkciu po svojom otcovi ešte v roku 2008. Jeho otec sa o túto historickú budovu staral 10 rokov predtým, ako odišiel do dôchodku. Moslimovia dúfajú, že sa synagóga čo najskôr naplní veriacimi. „Dôležité je, že sme ľudské bytosti,“ povedal ďalší správca. „Môžeme pracovať v chráme, v mešite, či v gurdware – všetko sú to Božie domy. Sú len inak nazvané.“

Môžete si pozrieť aj krátky, no veľmi zaujímavý film:

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre