Objavy, ktoré vznikli v opare drog. O tomto ste zaručene ani len netušili!

6487

Drogy dokážu vo veľkej miere ovplyvniť správanie, ale najmä myslenie ľudí. A možno by v obmedzenej miere ani nemuseli byť tak škodlivé, ale práve naopak – stimulovali by človeka k lepším výkonom. Ale ako všetko, aj toto má dve strany.

O objavoch a objaviteľoch toho vo väčšine prípadov vieme dosť, ale koľko toho vieme o procese objavovania, čo za tým stálo? Ako človeku zrazu prišiel taký nápad? Nie zriedka za tým boli aj drogy! Keď si prečítate tento článok, možno budete nadmieru prekvapený a možno i zhrozený, netreba sa ale na to pozerať len cez jeden objektív. Svet je len málokedy skutočne čiernobiely.

Takže, netreba brať veci na ľahkú váhu, ale rovnako tak by sa ani nemali hneď bezmyšlienkovito zavrhovať. Nakoniec posúďte sami, či za pomoci drog nevznikli skutočne dôležité veci.

Bez marihuany by sme nepoznali povrchovú teplotu Marsu

Autor fotografie je Planet Volumes

Výskum astronóma Carla Sagana bol neoddeliteľnou súčasťou objavu teplôt na Marse. Sagan bol ale zároveň častým fajčiarom marihuany – dokonca pod istým pseudonymom aj napísal knihu o jej prednostiach. Táto jeho neresť však vyšla na povrch až po jeho smrti.

Mapovanie mozgu možno pripísať používaniu LSD

Neurológ John C. Lilly je známy tým, že ako prvý človek zmapoval dráhy bolesti a rozkoše v mozgu. Zaujímavé je, že to zistil práve v čase, keď experimentoval s LSD. Výsledky výskumu sa často prekrývali s účinkami LSD, takže nepriamo prispelo k Johnovým objavom.

Vďaka LSD poznáme PCR

Autor fotografie je Louis Reed

O PCR sme za obdobie pandémie počuli viac než dosť. Ide o metódu, pri ktorej izolujeme DNA, s ktorou sa môže ďalej pracovať. Zakladateľom tejto techniky bol doktor Kary Banks Mullis, ktorý bol v tom čase pod vplyvom LSD .

Bez LSD by DNA bola objavená omnoho neskôr

Autor fotografie je Warren Umoh

Francis Crick, nositeľ Nobelovej ceny, vďaka ktorému vieme, že sa v jadre buniek nachádza dvojzávitnicová DNA, už počas svojho výskumu používal LSD. Len málokto to o ňom vie, no Francis bol jedným z tých, ktorí už v 60. rokoch 20. storočia boli ráznymi zástancami legalizácie kanabisu.

Podivný prípad doktora Jekylla a pána Hyda bol napísaný za šesť dní vďaka kokaínu

Zdroj: csfd.cz

Robert Louis Stevenson je známy ako autor románu Podivný prípad doktora Jekylla a pána Hyda, ale vedeli ste, že celý román napísal za neuveriteľných šesť dní? Pritom kniha obsahuje až 60 tisíc slov. Ak vás zaujíma ako sa mu tento výkon podaril – odpoveď je jednoduchá – takmer vôbec nespal a s bdelosťou mu pomáhal kokaín.

Mastektómia vznikla za pomoci kokaínu

Mastektómiu, postup, ktorý sa dodnes používa na zastavenie šírenia rakoviny prsníka vynašiel doktor William Halsted. Možno mu pri tom pomohol práve kokaín, ktorý údajne občasne užíval. A samozrejme, nie zriedka ho používal aj ako anestetikum u svojich pacientov.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre