Obľúbené ženské literárne postavy, ktoré sú zaslúžia obdiv.

1600

Literárne postavy sú navrhnuté tak, aby nás zaujali, aby sme si ich obľúbili, premýšľali nad nimi. Častokrát sa pre nás stanú hrdinami pre svoje vlastnosti alebo činy. Dnes sa zameriame na ženské hrdinky, od tých dokonalých po tie, ktoré robia chyby, no vyvažujú ich silou charakteru. 

Tento zoznam obsahuje hrdinky z rôznych žánrov a rôznych vekových kategórií, od Lucy Pevensie až po Minervu McGonagall. Dokonca sme do zoznamu zaradili i grécke bohyne, ktoré si tiež zaslúžili čestné miesto. 

Minerva McGonagallová

5455407
Zdroj: shutterstock

Profesorka Minerva McGonagall je neskonale múdra a impozantná čarodejnica, známa svojím prísnym, ale férovým vystupovaním. Jej schopnosti v rámci transfigurácie sú neprekonateľné. McGonagallová svojím bystrým vtipom a neochvejnou lojalitou k študentom vzbudzuje rešpekt a obdiv všetkých, ktorí sa s ňou stretnú. 

Luna Lovegoodová

luna lovegood harry potter evanna lynch wallpaper preview
Zdroj: shutterstock

Očarujúca postava typická svojou žasne nou povahou a neochvejnou vierou v mágiu, svet kúziel a bytostí. Dokáže vidieť krásu obyčajných vecí, je láskavá, dobrá, aj keď je mnohými často podceňovaná. Rovnako tak je i zvláštne silnou osobnosťou, ktorá si podmaní každého s vrúcnym srdcom. 

Anna Shirleyová

5ee3d9fcb2840b1191524c6b Anne1 430x430 1
Zdroj: shutterstock

Anne Shirleyová je veľmi temperamentná umelecký založená duša, ktorej živá povaha zasiahne každého. Anna svojou láskou k literatúre, chuťou do života a neochvejným optimizmom prináša svetlo všade, kam príde. V živote ju čakalo veľa skúšok, pádov ale i víťazstiev, čo ju naučilo zostať verný sebe, svojej rodine a priateľom. 

Lucy Pevensie

the chronicles of narnia the chronicles of narnia georgie henley lucy pevensies wallpaper preview
Zdroj: shutterstock

Lucy Pevensie je odvážne mladé dievča túžiace po dobrodružstve, ktoré sa s nadšením rozhodne objavovať čarovný svet Narnie, do ktorého vstúpila prostredníctvom začarovaného šatníka. Lucy so svojou neochvejnou vierou v Aslana a odhodlaním robiť len to, čo je správne, stelesňuje odvahu v tej najčistejšej podobe. Jej lojalita k súrodencom a nádej, ktorou vždy prekypovala ju robia obľúbenou postavou mnohých. 

Molly Weasleyová

molly weasley not so fast
Zdroj: shutterstock

Milujúca, ochranárska matka ochotná postaviť sa za svoje deti a brániť ich vlastným telom. Je známa svojou dobrosrdečnou povahou, oddanosťou rodine a ochotou bojovať za správnu vec. Je rovnako inšpiratívnou postavou, či už pletie svetre alebo bojuje proti Voldemortovi. Jej sila spočíva v láske. 

Mary Poppins

Zdroj: flickr

Mary Poppins figuruje ako opatrovateľka zahalená rúškom tajomna. kúzlo a radosť Do života detí Banksovcov prináša kúzla, ktoré si nevedia vysvetliť. Môže sa zdať trochu prísna, avšak v zmesi s hravosti deti učí dôležité lekcie do života. Dokáže totiž i z najvšednejších úloh urobiť zábavu. Je jasné, prečo je milovaná deťmi i dospelými, každý si príde na svoje. 

Elizabeth Bennetová

elizabeth bennet
Zdroj: shutterstock

Jej dôvtip, inteligencia a ostrý jazyk ju častokrát dostanú do nechcených problémov, no zároveň práve vďaka svojej hrdosti dokáže svoje okolie zaujať. Elizabeth sa odmieta prispôsobiť očakávaniam spoločnosti, čím popiera normy týkajúce sa žien, ktoré v danej dobe „vládli“. Pre svoje bystré postrehy a nezávislého ducha je Elizabeth postavou, ktorú mnohí milujú a obdivujú. 

Aténa

640px Bust Athena Velletri Glyptothek Munich 213
Zdroj: wikimedia common

Aténa, Grécka bohyňa múdrosti, známa svojim strategickým myslením, inteligenciou a odvahou. Pre svoju silu a neochvejnosť sa stala uznávanou a uctievanou. Jej ochranu hľadali mnohí hrdinovia starovekých príbehov, rovnako ako jej pomoc. 

Artemis

571px Artemis Braschi Glyptothek Munich 214
Zdroj: wikimedia common

Artemis je silná a nezávislá bohyňa spojovaná s lovom, prírodou a plodnosťou. V gréckej mytológii je známa pre svoju divokú povahu a odhodlanie chrániť ženy. Je vynikajúcou lukostrelkyňou, vyznačuje sa láskou k prírode a oddanosťou k spravodlivosti, práve preto je medzi čitateľmi tak obľúbená. 

Arya Stark

tv show game of thrones arya stark maisie williams hd wallpaper preview
Zdroj: shutterstock

Arya Stark je neľútostné mladé dievča, ktoré vzdoruje rodovým úlohám, ktoré jej boli pridelené. Poháňa ju túžba po spravodlivosti, vďaka čomu sa aj zdokonaľuje v schopnosti prežiť. Je silná, odhodlaná a vynaliezavá vrahyňa, ktorá si ale získa srdcia divákov. 

Arwen

abbb1790a501a02bb1f09bbd57453381
Zdroj: shutterstock

Arwen je dcérou jedného z najuznávanejších elfov v ich histórii – Elronda Peredhela. Jej čistá duša a éterický výzor nenechá nikoho chladným. Jej oddaná a nezničiteľná láska k Aragornovi, dodáva Pánovi prsteňov trochu romantiky. Je milovanou postavou pre svoju poslušnosť, ochotu obetovať sa pre dobro, ale i bojovať za život a vlasť. Je nežná, no i silná. 

Ofélia

450px John everett millais ofelia 1851 52 02
Zdroj: wikimedia common

Ofélia je mladá žena, ktorá prekypuje nevinnosťou a zraniteľnosťou. Škoda len, že ju zasiahne Amorov šíp a ona sa zaľúbi do Hamleta, ktorý upadne do hraného šialenstva. Ofélia pocíti deštruktívnu silu spoločenských očakávaní a emocionálneho nepokoja až do takej miery, že si sama vezme život. Pre svoj srdcervúci osud sa stáva nezabudnuteľnou postavou. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.