Obludárium alebo Freak Show: Podivnosti, ktoré v minulosti vyrážali dych

820

Hoci sa hovorí, že P. T. Barnum vytvoril pôvodnú „šou čudákov“, pravdou je, že ľudí vždy priťahovali zvláštne a neobvyklé veci. Na druhej strane ľudia, ktorí sa narodili s postihnutím a ktorých takzvaní normálni ľudia považovali za nezamestnateľných, zistili, že sa môžu živiť tým, že budú vystavovaní v šou. Platilo to najmä koncom 19. storočia a začiatkom 20. storočia, keď vystupujúci v freak show zarábali oveľa viac peňazí ako priemerný občan.

Tetované dieťa

Potetovaní muži a ženy boli na freak show obľúbenými atrakciami, pretože tetovanie na tele bolo kontroverzné, najmä ak si ho dali urobiť ženy. V roku 1884 sa však jeden pár rozhodol posunúť túto kontroverziu ešte ďalej. Laura Lavarime, potetovaná žena, porodila 6-kilogramového chlapca, o ktorom sa tvrdilo, že je pokrytý tetovaniami, ktoré boli údajne identické s matkinými znakmi.

person doing tattoo
Autor tejto fotografie je Collins Lesulie

Podľa jedného novinového článku „najzvláštnejšou časťou tohto čudáka je, že farby atramentu, ktorým bola vyzdobená matka, sú presne reprodukované na tele dieťaťa s výnimkou tváre“. Ľahko oklamaná verejnosť bola oveľa viac fascinovaná zvláštnosťou potetovaného dieťaťa, než aby sa zaujímala o to, ako sa tento kúsok v skutočnosti podaril. Otcom bábätka bol potulný šoumen, ktorý mal údajne „palicovú nohu“. Prevádzkoval živé múzeum, v ktorom bola vystavená jeho potetovaná manželka.

Cigaretový diabol

Exponáty freak show tvorilo množstvo podivných postáv. Bol tu stále populárny hltač mečov a tučná dáma, ktorá mimochodom zarábala týždenne viac ako jej náprotivok, tučný muž. Obľúbení boli aj krotitelia hadov a často sa vyskytovala scénka s divým mužom, kde sa bežný občan vydával za divokého muža z džungle.

a man smoking a cigarette in a dark room
Autor tejto fotografie je Nicolas Ladino Silva

Medzi všetkými týmito postavami sa nachádzal muž známy ako cigaretový diabol. Často bol cigaretový diabol vychudnutý muž a jeho expozícia zvyčajne pozostávala z toho, že ležal na pohovke a fajčil cigarety. Na koniec 19. storočia a začiatok 20. storočia sa táto scéna považovala za bizarnú a obscénnu. Cigarety boli predmetom luxusu, ktorý sa mal fajčiť vo voľnom čase, ale nie stále, jedna za druhou. V 30. rokoch 20. storočia sa uvádzalo, že cigaretový diabol si za svoju prácu v obludáriách zarobil 25 dolárov týždenne. Tento príjem sa rovnal priemernému platu, ktorý sa zarábal v roku 1935.

Bradaté dámy boli populárne ženy

Bradaté dámy boli prirodzene veľmi obľúbeným exponátom na freak show. Mnohé staré novinové správy opisujú tieto ženy ako pôvabné, pekné a obľúbené. Hoci by bolo ľahké myslieť si, že tieto ženy viedli osamelý život, opak bol v skutočnosti pravdou. Madam Meyerová, ktorá mala údajne veľmi príťažlivú bradu, sa vydala a založila veľkú rodinu. Hovorilo sa, že mala rada domáci život a rada trávila súkromný čas mimo vedľajších predstavení.

Annie Jonesová, ďalšia bradatá dáma, bola vraj mimoriadne pôvabná. Dobre si zarábala ako bradatá dáma a dvakrát sa vydala, v oboch prípadoch za mužov, ktorí pracovali v cirkuse. O mužov, ktorých priťahovali jedinečné črty týchto a ďalších bradatých dám z histórie, nebola núdza.

Kto by sa za ňu oženil

Fanny Millsová, narodená v Anglicku, sa narodila s Milroyovou chorobou, ktorá spôsobila, že jej nohy opuchli do obrovských rozmerov. Ešte ako dieťa sa spolu s otcom prisťahovala do Spojených štátov a jej otec sa stal farmárom v Ohiu. Keď Fanny vyrástla, uvedomila si, že by mohla zarobiť nejaké peniaze vystavovaním svojich veľkých nôh. V roku 1885 ju označili za dievča s veľkými nohami z Ohia a ľudia platili za to, aby videli jej nohy.

Zdroj: Toptenz

Vystavovatelia, hrajúc na ľútosť davu, vyhlasovali, že úbohá Fanny potrebuje manžela, ktorý by sa o ňu staral. Tvrdili, že Fannyin otec zaplatí vhodnému mládencovi 5 000 dolárov a farmu, ak bude mať dosť odvahy, aby sa stal jej manželom. Toto jednoduché oznámenie prilákalo davy, pretože muži sa prišli pozrieť, či by sa mohli oženiť s takouto ženou. Hoci ponúk na sobáš bolo, samozrejme, veľa, davy nevedeli, že Fannyin otec zomrel bez toho, aby takúto ponuku urobil, a Fanny už bola šťastne vydatá.

Napoly človek a napoly žaba

V roku 1902 sa vyskytlo kuriózne pozorovanie žabieho muža. Podľa svedkov, z jazera v Južnej Karolíne vyšiel zvláštny tvor, vydával zvláštne zvuky a vrátil sa späť do vody. Nebolo to po prvý raz, čo ľudia tvrdili, že videli z vody vychádzať tvora napoly človeka, napoly žabu. Koncom 19. storočia bol žabí muž Juno obľúbeným predstavením. Juno, ktorého skutočné meno bolo Campbell, sa pri svojom vystúpení obliekal do žabieho kostýmu.

brown frog in body of water
Autor tejto fotografie je Pascal van de Vendel

V roku 1903 Ferry the Human Frog (Ľudský žabiak Ferry) obchádzal divadlá prezlečený za žabu. Bol to akrobat, ktorý predvádzal kaskadérske kúsky ohromenému publiku. Azda najznámejším zo všetkých žabích mužov bol Otis Jordan. Otis sa narodil v roku 1925 a od narodenia bol „skostnatený“. Napriek tomu, že Otis vyštudoval školu, bolo pre neho nemožné nájsť si prácu, až kým do jeho rodného mesta v roku 1963 neprišiel cirkus. Naučil sa, ako si ušúľať a zapaľovať cigaretu ústami, a po tom, čo svoj trik ukázal manažérovi show, začal svoju celoživotnú kariéru v „šou pre čudákov“.

Zvieracie obludy

Na freak show neboli vystavovaní len ľudia. V skutočnosti boli niektoré freak show venované výlučne zvieratám. Na jednej z takýchto zvieracích freak show bolo v roku 1908 vystavených celkovo 25 zvieracích „freakov“. Medzi vystavenými zvieratami bola krava s dvoma vemenami, býk so šiestimi nohami, kačka so štyrmi nohami a jahňa s jednou hlavou pripojenou k dvom telám.

white and black cow
Autor tejto fotografie je Wolfgang Hasselmann

Zvláštne alebo čudné zvieratá, ktoré sa narodili farmárom, sa zvyčajne dostali do miestnych správ. Odtiaľ sa takmer vždy niekto, zvyčajne sprostredkovateľ, obrátil na farmára, aby zvláštne zviera kúpil. Zviera sa potom predalo manažérovi výstavy, ktorý sa o svoju investíciu spravidla výborne staral.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre