Obrátené starnutie: Osud dievčat so zriedkavým syndrómom si získal pozornosť po celom svete

485

Elis a Eloá sú dvojčatá, ktorých osud zaujal celý svet. Sestry z malého brazílskeho mestečka sa stali symbolom odolnosti a sily ľudského ducha. Narodili sa totiž s Hutchinsonovým-Gilfordovým syndrómom, zriedkavým a smrteľným genetickým ochorením. Prejavuje sa zrýchleným starnutím, pričom však dvojčatá zvládajú túto náročnú cestu s nesmiernou silou a gráciou.

Zdroj Pavel Danilyuk

Spomínaný syndróm postihuje 1 z 20 miliónov novorodencov. Deti rýchlo starnú, no pomaly rastú, ubúda im telesný tuk a vlasy, starne pokožka, tuhnú kĺby a postihujú ich kardiovaskulárne ochorenia. Priemerná dĺžka života je 14,5 roka, hoci niektorí jedinci sa môžu dožiť aj 20 rokov.

Daný stav spôsobuje mutácia v géne LMNA, ktorá vedie k vzniku progerínu. Ide o abnormálnu verziu proteínu, v ktorého dôsledku sú bunky nestabilné a predčasne odumierajú.

Zdroj: elis_e_eloa / Instagram

Dievčatá Elis a Eloá si získali priazeň množstva ľudí nielen pre svoj nezvyčajný vzhľad, ale aj neochvejný optimizmus. Stali sa tak zdrojom silnej inšpirácie a nádeje. Ich rodičia, Guilherme a Elismar, zasvätili svoje životy, aby dopriali deťom starostlivosť a čo najnormálnejšie fungovanie. Každý deň musia dodržiavať prísnu lekársku starostlivosť. Podstupujú fyzioterapie a iné rutiny, no napriek tomu z oboch detí srší chuť do života.

Zdroj: elis_e_eloa / Instagram

Dnes dievčatá podporujú ľudia a organizácie z celého sveta. Rodičia sa prostredníctvom sociálnych sietí delia o cestu dvojčiat bez cenzúry. Dokumentujú ich vzostupy a pády, zobrazujú realitu života s týmto ochorením a zároveň šíria silné posolstvo.

Elis a Eloá sú príkladom nesmiernej odolnosti, šťastia zo života a lásky. Vďaka svojmu vzdoru voči nepriazni osudu inšpirujú množstvo jednotlivcom na celom svete. Vyzývajú ich, aby si vážili a užívali každý okamih a nikdy nestrácali nádej.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre