5 obskúrnych sviatkov, ktoré sa oslavujú v USA. Sú netradičné, no ich myšlienka stojí za to.

262

Mnohé krajiny vo svete oslavujú svoje tradičné a pre ostatných možno nezvyčajné sviatky. Výnimkou nie sú ani Spojené štáty americké. Niekto by možno povedal, že každý jeden deň je dôvod na oslavu, ale nič netreba preháňať. Treba však uznať, že Amerika si zvolila sláviť sviatky, ktoré si to naozaj zaslúžia.

Takže, či už sa slávia lokálne alebo celoplošne, väčšina z nich nie je vôbec bizarná, ale práve naopak – zaslúži si našu pozornosť a uznanie.

Deň stromov 

Autor fotografie je Matt Artz

Uznávajú ho po celej krajine, no práve Nebraska ho poňala s plnou vážnosťou. Tam totiž celá hodnota sviatku vznikla a to vďaka jednému politikovi – J. Sterlingovi Mortonovi. Ten sa počas svojho života venoval poľnohospodárstvu a prírode. Zablúdil do politiky, no tú opustil, aby sa mohol venovať ochrane a výsadbe stromov. Sám navrhol deň stromov, kedy sa vysadili milióny malých semenáčikov (bolo to 10.apríla roku 1872). Dnes sa sviatok slávi vždy v posledný piatok v apríli. V Nebraske majú dokonca žiaci voľno a pomáhajú vo výsadbe. 

Deň prezidentov

Autor fotografie je Aditya Joshi

Tento deň sa v Amerike slávi vždy vo februári, kedy si ľudia pripomínajú všetkých prezidentov (február preto, že to bol mesiac narodenia Washingtona aj Lincolna). Oficiálne sa tento deň stal sviatkom v roku 1885.

Deň kráľa Kamehameha I

Zdroj: wikimedia common

Kráľ Kamehameha I., označovaný aj ako Kamehameha Veľký, priniesol v roku 1810 na Havaj mier a zjednotil ostrovy, ktoré doposiaľ žili v sporoch a nezhodách. 

Kamehameha sa narodil v polovici 18. storočia a bol oslavovaný pre svoju silu a vodcovské schopnosti. Vybral sa 11.jún, keďže jeho presný dátum narodenia nebol známy. V tento deň sa konajú kvetinové sprievody s jazdcami, pričom ženy majú oblečené dlhé farebné sukne. Zároveň sú v tento deň všetky štátne úrady na Havaji zatvorené. 

Deň patriotov 

Autor fotografie je Sander Sammy

Uznáva sa v štyroch štátoch, ale i tak nepatrí k federálnym sviatkom. 

Je to deň, kedy si ľudia pripomínajú bitky pri Lexingtone a Concorde, prvé konflikty boja za nezávislosť. Obe bitky sa odohrali 19. apríla 1775 a preto sa Deň patriotov oslavuje práve vtedy. 

Deň pionierov

Autor fotografie je John Forson

Každý rok oslavuje štát Utah Deň priekopníkov, a to necelé tri týždne po tom, čo si pripomína Deň nezávislosti. Mimo Utahu však tento sviatok nie je až taký známy, pretože odkazuje špecificky na deň, keď mormónski priekopníci dorazili do blízkosti Veľkého soľného jazera.

Deň pionierov je preto významnou udalosťou v Mormónskej cirkvi, ako aj v celom Utahu. Štátne a miestne podniky sú zatvorené, konajú sa ohňostroje a sprievody a mestá po celom štáte organizujú festivaly, aby tento deň patrične oslávili. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre