Ochorenia, ktoré boli v minulosti ukazovateľom postavenia. Týkali sa totiž najmä bohatých ľudí.

1053

Niekedy sa nám tak zdá, že na svete existujú ľudia, ktorí majú všetko (alebo sa tak aspoň prezentujú), peniaze, moc, rodinu, priateľov, lásku, sebavedomie a mnoho ďalšieho. Čo je ale tým pravým ukazovateľom bohatstva? Vnímame majetok ako bohatstvo alebo sa pozeráme na dušu človeka? Každý to má pravdepodobne inak. 

V minulosti bolo mnoho vecí, dalo by sa povedať “naopak”. Dnes vnímame chorého človeka ako niekoho, kto je obmedzovaný, prípadne ho začneme ľutovať. V minulosti však boli isté choroby, ktoré boli pre vyššie spoločenské vrstvy typické. Bolo to niečo ako keď kráľovi nasadili korunu alebo Židovi (počas druhej svetovej vojny) dávidovu hviezdu – skrátka poukázalo sa na zjavnú skutočnosť.

Pýtate sa prečo boli niektoré ochorenie špecifické pre bohatých? Možno za to mohla genetika, ktorá sa ich týkala alebo stravovanie či životný štýl – nie zriedka napríklad súviseli s problémami so sebakontrolou v podobe pôžitkárstva. Siahajú až do obdobia starovekého Egypta a my sme sa rozhodli, že vám niekoľko z týchto chorôb “bohatých” predstavíme. 

Dna

gold and blue crown
Autor tejto fotografie je Markus Spiske

Pre spoločensky vyššie postavených ľudí bola typická strava, ktorá bola bohatá na rôzne druhy mäsa. A práve mäso hrá dôležitú rolu pri rozvoji dny. Stačí, že sa k tomu pridruží nadváha (ktorá ide ruka v ruke s prejedaním sa), nedostatok pohybu, prípadne ďalšie pridružené choroby ako problémy s obličkami, či vysoký krvný tlak. A pretože ľudia verili, že dna je spôsobená určitým typom stravy (ktorú si chudobní nemôžu dovoliť), už za čias Egypťanov bola označovaná za „chorobu bohatých ľudí“. 

Zubný kaz

white and yellow wooden condiment shakers
Autor tejto fotografie je Jonathan Borba

Angličania milovali sladké a cukor ako taký. Ich spotreba sa najmä v 18.storočí neustále zvyšovala. Niekoľkonásobne. Avšak kvôli vysokým nákladom za dovoz z Nového sveta bol cukor veľmi drahou komoditou, ktorá prislúchala len vyššej triede. Ako ale všetci dobre vieme, príliš veľa cukru v spojitosti s dentálnou hygienou, ktorá bola v minulosti na naozaj chabej úrovni, spôsobuje vznik zubného kazu – ten však u chudobných z tohto dôvodu nehrozil. 

Ochorenia srdca

Zdroj: shutterstock

Opäť sme pri jedle. V starovekom Egypte boli vyššie vrstvy jediné, ktoré mali pravidelný prístup k takzvaným lepším potravinám, kam zaraďovali napríklad kačicu, hovädzie mäso, solené ryby a syr. Všetko sú to ale potraviny, ktoré spôsobovali zvýšenú hladinu cholesterolu. Okrem toho príslušníci vyššej triedy nevykonávali ťažkú prácu (ak vôbec pracovali). Preto sa im cholesterol usádzal v cievach a spôsoboval problémy aj so srdcom. 

Anorexia

Zdroj: ranker.com

Samozrejme, anorexia sa netýkala len bohatých ľudí (práveže by sa nám mohlo zdať, že sa týkala práve chudobných – ich podvýživa však nevyplývala z mentálneho nastavenia). Tu platilo, že stredné a vyššie triedy boli ovplyvnené médiami a trendami krásy, ktoré prezentovali a častokrát boli nesmierne prehrotené. Choroba si však nevyberá a môže postihnúť každého. 

Melanchólia 

Zdroj: ranker.com

Počas 19. storočia sa depresia označovala ako melanchólia. Sama o sebe nebola symbolom istého statusu, no týkala sa najmä mladých a bohatých ľudí. Dalo by sa povedať, že ľudia z nižšej vrstvy boli príliš zaneprázdnení než aby mohli pociťovať niečo podobné melanchólií. Následne, po vzostupe umelcov, ktorí si v riadkoch básní vylievali srdce, sa melanchólia stala módou. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre