Nie vo všetkom majú muži navrch. Tu je niekoľko ochorení, na ktoré sú podstatne náchylnejší a môžu sa pre nich skončiť i fatálne.

1190

V populácií ľudí existujú choroby, ktorým sa nevyhne nikto – postihujú totiž každého, bez výnimky. Napriek tomu sa lekári zhodli, že isté ochorenia štatisticky postihujú viac jedno pohlavie než druhé. My sa zameriame na ochorenia, ktoré väčšmi postihujú mužov ako ženy. 

Dôvody, prečo je tomu tak sú rôzne – veľmi dôležitým faktorom však môžu byť hormóny, prípadne životný štýl. Jednou z teórií je, že muži nie sú takí zodpovední v absolvovaní preventívnych prehliadok, preto sa u nich vyskytnú i ochorenia, ktorým by sa inak dalo predísť. 

Aj keď presné vysvetlenie nie je známe, často sú tieto ochorenia vážne a končia až smrťou. Ktoré to sú? Poďme sa na ne spolu pozrieť. 

Rakovina 

white and black abstract painting
Photo od National Cancer Institute na Unsplash

Predovšetkým ide o rakovinu pľúc, ale aj iné druhy (pravdepodobnosť, že ich postihne toto zákerné ochorenie je 40% – 1 z 3 mužov) Žiaľ, muži majú takisto vyššiu úmrtnosť na rakovinu, v porovnaní so ženami. 

Parkinsonova choroba 

8674cbd1 66be 406f 8829 9bd0e77f4499
Older man – cinematic“ od Jeena Paradies is licensed under CC BY 2.0

Ochorenie, ktorého typickými prejavmi sú tras, rigidita, pomalé pohyby či problém so stabilitou. Príčina nie je úplne známa, no charakteristická je nízka hladina dopamínu v mozgu. U mužov je 1,5-krát vyššia pravdepodobnosť prepuknutia tohto ochorenia, ako u žien (do istej miery môže u žien estrogén zohrávať obrannú funkciu). 

ALS (Lou Gehrigova choroba)

amyotroficka lateralna skleroza 1
Zdroj: wikimedia common

Amyotrofická laterálna skleróza (ALS), hovorovo známa ako Lou Gehrigova choroba, je progresívne, smrteľné, neurodegeneratívne ochorenie mozgu, ktorého výsledkom je degenerácia a strata miechovým motoneurónov. Ľudia trpiaci ALS postupne strácajú schopnosť ovládať svoje svaly. 

Približne 60 % tých, ktorí trpia ALS, sú muži, ALS je o 20 % bežnejšia u mužov ako u žien.

HIV

anti pregnancy pills and condoms
Photo od Reproductive Health Supplies Coalition na Unsplash

Muži majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že dostanú HIV, pričom homosexuálni alebo bisexuálni muži majú ešte väčšiu pravdepodobnosť, že dostanú HIV v porovnaní s heterosexuálnymi mužmi (podľa výskumu je to až 44 krát vyššia šanca). Je to pravdepodobnejšie, že sa človek nakazí pri análnom sexe, než vaginálnom. Takisto sa análny sex častejšie prevádza bez ochrany. 

Ochorenie srdca 

mhfjnz d8t4
Zdroj: unsplash

Kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtia u oboch pohlaví, muži sú postihnutí oveľa skôr. Môže to byť spôsobené stresom, s ktorým sa horšie vyrovnávajú, ale i zvýšeným obsahom tuku (hlavne viscerálny tuk v oblasti brucha). 

Jedna štúdia z roku 2008 naznačila, že hormóny môžu zvýšiť predispozíciu mužov na srdcové choroby (v mladom veku). Vysoké hladiny estrogénu u mužov totiž súviseli so zlým typom cholesterolu, a tak s ochorením srdca. 

Ochorenie pečene 

184f1027 0080 4082 85f9 98474d353dc4
Zdroj: shutterstock

Muži majú väčšiu pravdepodobnosť rakoviny pečene ako ženy. Najčastejší je práve hepatocelulárny karcinóm alebo HCC (môže byť spôsobený hepatitídou B alebo C, alkoholom alebo inými faktormi). Muži majú o 60 – 80 % vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú HCC, a ľudia do 50 rokov majú tieto šance ešte vyššie. 

Je možné, že muži sú náchylnejší, pretože ženy majú menej určitého proteínu, konkrétne ide o IL-6. V jednej štúdií sa zistilo, že po vyvolaní rakoviny u myší bolo postihnutých 100 % samcov a iba 10 – 20 % samíc. Keď eliminovali IL-6 u samcov myší, miera postihnutia rakovinou podstatne klesla. 

Chrípka 

c zwltpserc
Zdroj: unsplash

Je to všeobecne známa vec a predmet mnohých vtipov – snáď každému je jasné, že chrípka je pre muža život ohrozujúci stav. Niečo pravdy však na tom bude. 

Muži sú vo všeobecnosti náchylnejší na problémy s dýchaním a ich imunitný systém nie je taký dokonalý ako u žien – estrogén podporuje imunitný systém a testosterón ho potláča. V tejto súvislosti tiež platí, že ženy lepšie reagujú na vakcíny. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.