Ochranné rúško na tvár je už nejaký ten čas neoddeliteľnou súčasťou života – Prečítajte si o ňom ešte zopár dôležitých informácií

448

Ochranné rúška sú už nejaký ten mesiac nevyhnutnou súčasťou života každého z nás. Do životov nám vstúpil nepríjemný neviditeľný nepriateľ s názvom Covid-19 a my sme tak nútení chrániť seba i ostatných. Rúška robia naozaj dobrú prácu a v boji s vírusom sú veľmi účinné. Veď Slovensko je aj vďaka ich povinnému noseniu absolútnou európskou špičkou čo sa týka počtu nakazených koronavírusom a tiež sa môžeme pochváliť veľmi nízkou úmrtnosťou.

Rúška, s ktorými ľudí bežne vidieť na ulici sú zväčša bavlnené, ktoré je možno nosiť aj opakovane, avšak netreba zabúdať na ich pravidelné pranie a žehlenie. Jednorázové rúška, ktoré bežne vidieť najmä u zdravotníkov v nemocnici sú zas určené iba na jedno použitie a nevýhodou je aj to, že by ste ho nemali mať nasadené dlhšie ako 3 hodiny. Ďalším typom ochrany sú respirátory, ktoré sa považujú za tie s najvyššou ochranou, avšak aj pri ich nosení existujú určité nevýhody. Každý typ rúška má svoje výhody a nevýhody.

Rúško chráni najmä vaše okolie

dokáže zachytiť vami vykašľané alebo kýchnuté baktérie a teda chránite ľudí okolo vás pred prípadnou infekciou vírusom. Je pravda, že vás ako nositeľa rúška nedokáže táto ochranná pomôcka na 100% ochrániť a je nevyhnutné najmä kvôli ochrane okolia, no to neznižuje jeho dôležitosť. Navyše, nikdy neviete či náhodou nie ste aj vy nakazený koronavírusom, takže chrániť ostatných ľudí je povinnosťou každého. Nikto by predsa nechcel byť prenášačom vírusu.

Respirátor chráni vás

 

Táto ochranná pomôcka zas funguje opačne. Keďže respirátor obsahuje aj filter, tak vďaka nemu dokáže filtrovať vdýchovaný vzduch a zachytávať všetky škodlivé látky, čím zabráni tomu, aby sa dostali do vášho dýchacieho systému. sa delia do 3 tried, a to FFP1, FFP2 a FFP3.

Je dobre vedieť aj to, že existujú respirátory s aj bez vydýchového ventilu. Ten vám totiž dokáže uľahčiť dýchanie a pre aktívneho človeka je veľmi užitočný. Nuž, ale problémom je, že cez tento ventil sa ľahko dokážu dostať vami vykašľané alebo kýchnuté baktérie a teda nechránite tým dobre okolie. Nevýhodou je tak trochu aj jeho nosenie, pretože respirátor musí byť na tvári veľmi natesno a často to prináša problémy s boľavým otlačeným nosom či lícami.

Respirátory

Šatka

Existujú ľudia, ktorým viac vyhovuje nosenie šatky. Ak medzi nich patríte, kľudne choďte do toho. Šatka má podobné účinky ako klasické rúško, rozdiel je len vo výzore a v tom čo komu viac vyhovuje. Vždy však platí, že hocijaká forma ochrany je lepšia ako žiadna.

Pozor na jednorázové rúška

 

Ak ich už máte, mali by ste vedieť aj to ako s nimi správne zaobchádzať, či aké výhody a nevýhody predstavujú. V prvom rade si treba uvedomiť, že ich výdrž je obmedzená, mali by ste ich mať nasadené najviac 3 hodiny, potom už strácajú ochranné vlastnosti. Správne nasadenie je taktiež mimoriadne dôležité. Ak si ich nasadzujete, chyťte ich za gumičky a následne si vytvarujte tenký drôtik podľa nosa v prípade, že ho rúško obsahuje. Rúško si nechytajte a skladajte taktiež tak, že ho chytíte za gumičky. Následne ho okamžite zabaľte do plastovej tašky či sáčku a takto vyhoďte do koša. Výhodou je, že je lacné a už aj pomerne rýchlo dostupné. Nevýhodou je práve jeho „výdrž“ a tiež to, že vytvára viac odpadu.

Vyrobte si rúško doma

Vyrobiť si rúško doma nie je problém. Ak aj si myslíte, že to sami nedokážete, stačí, že požiadate kamarátku, mamu či známu, aby vám ho ušila. Ak ani to nie je možné, tak si ho jednoducho kúpte. Budete vedieť, že ho môžete využiť opakovane len s tým, že ho je treba po každom použití oprať a vyžehliť, čo však nie je veľký problém. Výhodou je, že bude podľa vášho vkusu, preto sa vám bude aj ľahšie nosiť a nebudete ho možno považovať len za záťaž, ale aj za módny doplnok.

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre