Odborníci varujú – v Japonsku sa veľkou rýchlosťou šíri zriedkavá, nebezpečná bakteriálna infekcia

405

Vyzerá to tak, že počet prípadov v roku 2024 prekročí minuloročný rekordný počet. Narastajú obavy, že najťažší a potenciálne smrteľný typ streptokokového ochorenia skupiny A – syndróm streptokokového toxického šoku (STSS) – sa bude naďalej šíriť po tom, ako sa v Japonsku potvrdil výskyt prudko nákazlivých infekčných kmeňov.

Podľa predbežných údajov, ktoré zverejnil to Národný inštitút pre infekčné choroby (NIID), bolo v minulom roku zaznamenaných 941 prípadov STSS. Za prvé dva mesiace roku 2024 bolo zaznamenaných už 378 prípadov.

NIAID/flickr

Hoci sa starší ľudia považujú za viac ohrozených, kmeň skupiny A vedie k väčšiemu počtu úmrtí u pacientov mladších ako 50 rokov. Zo 65 ľudí mladších ako 50 rokov, u ktorých bola v roku 2023, od júla do decembra, diagnostikovaná STSS, približne 21 zomrelo.

Väčšinu prípadov STSS spôsobuje baktéria nazývaná streptococcus pyogenes. Známejšia je pod názvom streptokok A – môže spôsobovať bolesti hrdla, hlavne u detí. Veľa ľudí ju má, bez toho aby o tom vôbec vedeli. Avšak v niektorých prípadoch môže spôsobiť vážne ochorenia, zdravotné komplikácie a smrť. Približne 30 % prípadov STSS je smrteľných.

U starších ľudí sa môžu vyskytnúť príznaky podobné prechladnutiu, v zriedkavých prípadoch sa môžu príznaky zhoršiť a zahŕňať angínu, zápal mandlí, zápal pľúc a meningitídu. V najzávažnejších prípadoch môže viesť k zlyhaniu a odumretiu orgánov.

person in brown hoodie sitting on chair
Autor tejto fotografie je Mufid Majnun

Niektorí odborníci sa domnievajú, že rýchly nárast počtu prípadov v minulom roku súvisel so zrušením obmedzení zavedených počas pandémie Covid 19. V máji 2023 vláda znížila status Covid-19 z druhej triedy – do ktorej patrí tuberkulóza a Sars – na piatu triedu, čím ho právne zrovnoprávnila so sezónnou chrípkou. To znamenalo, že miestne orgány už nemohli nariadiť nakazeným osobám, aby nepracovali, alebo odporučiť hospitalizáciu. Taktiež to podnietilo ľudí, aby znížili svoju ostražitosť.

Ken Kikuchi, profesor infekčných chorôb na Tokijskej ženskej lekárskej univerzite, uviedol, že je veľmi znepokojený obrovským nárastom počtu pacientov s týmto ochorením v tomto roku. Domnieva sa, že najdôležitejším faktorom nárastu počtu streptokokových infekcií je reklasifikácia Covid-19. Hovorí, že musia objasniť infekčný cyklus streptokoka pyogenes a dostať ho čo najskôr pod kontrolu.

Streptokokové infekcie, ako napríklad Covid-19, sa šíria kvapôčkami a fyzickým kontaktom. Liečia sa antibiotikami, ale pacienti, so závažnejším invazívnym streptokokovým ochorením skupiny A, budú pravdepodobne potrebovať kombináciu antibiotík a iných liekov spolu s intenzívnou lekárskou starostlivosťou.

woman in black crew neck t-shirt wearing white face mask
Autor tejto fotografie je CDC

Japonský minister zdravotníctva uviedol, že odporúča ľudom aby prijali preventívne opatrenia, ktoré boli počas pandémie Covid-19 samozrejmosťou, to znamená udržiavanie čistých rúk, zachovať etiketu pri kašli.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre