Odhaľovanie zaujímavých vikingských rituálov

1175

Vikingovia sú známi svojimi bojmi a objavovaním, ale náboženstvo a rituálne praktiky boli dôležitou súčasťou ich kultúry a každodenného života. Ich náboženská viera zahŕňala mnoho rôznych bohov a bohýň. To znamená, že ich viera a rituály sa medzi ľuďmi líšili. Hoci mali všetci rovnakých bohov a vieru, neexistovali žiadne stanovené praktiky, ktoré by museli dodržiavať, a ľudia uctievali len tých bohov, ktorí boli pre ich život dôležití. Vikingovia uctievali aj svojich mŕtvych predkov, komunikovali s duchmi, praktizovali veštenie a čarodejníctvo a mali širokú škálu pohrebných praktík. Výsledkom bola široká škála rituálnych praktík v rámci komunít aj medzi nimi. Vikingovia si odovzdávali vedomosti skôr ústne ako písomne. Záznamy z vikingského obdobia teda buď napísali ľudia zvonka, ktorí nemuseli úplne rozumieť tomu, čoho boli svedkami alebo čo im bolo povedané, alebo boli napísané dlho po tom, ako obdobie Vikingov pominulo. Opisy rituálov sú niekedy protichodné, potenciálne nepresné alebo vymyslené, buď aby vykreslili Vikingov v zlom svetle, alebo aby vyrozprávali lákavejší príbeh. Napriek tomu uvádzame niekoľko rituálov, o ktorých sa všeobecne predpokladá, že ich Vikingovia praktizovali.

Ľudské obety

Hoci to nebola bežná súčasť života Vikingov, niekedy sa praktizovali ľudské obete. Príbehy z vikingského obdobia nie sú vždy spoľahlivé, ale archeologické nálezy naznačujú, že k ľudským obetiam občas dochádzalo. V 11. storočí Adam z Brém písal o Vikingoch na základe správ z druhej ruky. Hovoril o tradícii, ktorá sa praktizovala v Uppsale vo Švédsku každých deväť rokov na začiatku jari. Tento rituál trval deväť dní, pričom každý deň sa konala hostina a obetovanie. Každý deň sa obetovalo deväť obetí, celkovo ich bolo 81. Každý deň obetovali jedného muža a osem zvierat – samcov. Telá boli zavesené na stromoch v posvätnom háji, ktorý sa nachádzal vedľa chrámu, v ktorom sa rituál vykonával. Táto tradícia sa praktizovala na počesť Ódina a zabezpečenie víťazstva v nadchádzajúcom roku. Hoci zvyčajne obetovali zločincov alebo otrokov, raz v Uppsale obetovali kráľa v čase extrémneho hladomoru. V ságe Snorriho Sturlusona sa píše, že v siedmom storočí jednej jesene obetovali veľký počet volov, aby upokojili bohov. Keď to nepomohlo, nasledujúci rok obetovali skupinu mužov. Nasledujúci rok obvinili kráľa z pokračujúceho hladomoru a obetovali ho, pričom oltár pokryli jeho krvou.

a group of people petting a sheep
Photo by Moaz Tobok on Unsplash

Oslavy sviatku Yule

Yule, v staroslovienčine „Jol“, bol názov pre obdobie medzi zimným slnovratom. Nie je presne isté, prečo sa Yule slávilo, hoci to mohlo byť na počesť mŕtvych, na získanie šťastia v novom roku, na oslavu Slnka a svetla, keďže dni sa predlžovali, alebo na počesť Thora, keďže bol bohom, ktorý chránil svet pred temnotou. Presné rituály, ktoré sa dodržiavali, sú tiež nejasné, ale v textoch sa o nich hovorí ako o „pití Jol“. Pitie alkoholu bolo teda pravdepodobne veľkou súčasťou osláv. Konala sa aj slávnosť, ktorá trvala tri dni a noci, s hrami a spevom. Vikingovia vyrábali veľké slnečné koleso (kruhový symbol s krížom uprostred), zapálili ho a kotúľali z kopca, aby sa Slnko vrátilo. Z veľkých kusov duba vyrábali polená Yule, zdobili ich tisom, svätojánskym chvojím alebo jedľou a vyrezávali do nich runy. Týmto spôsobom žiadali bohov o ochranu a malý kúsok si nechávali až do nasledujúceho Yule, aby ochránil rodinu. Vždy zelené stromy zdobili jedlom, oblečením a vyrezávanými runami a bohmi, aby sa na jar vrátili duchovia stromov. Mladí ľudia sa obliekali do kozích koží, aby predstavovali kozy, ktoré ťahali voz, na ktorom Thor jazdil po oblohe. Potom chodili od domu k domu, aby spievali a hrali divadelné hry výmenou za jedlo a nápoje.

clear drinking glass with water
Photo by Andrew Seaman on Unsplash

Modifikácia zubov

Vikingovia si dávali záležať na svojom vzhľade a používali také praktiky, ako je odfarbovanie vlasov lúhom, časté česanie a žehlenie oblečenia horúcimi kameňmi. Archeológovia však pomerne nedávno zistili, že Vikingovia si upravovali aj zuby. Na kostrách sa objavujú známky zámerných zmien v podobe horizontálnych línií vyrytých do horných predných zubov. Vedci sa domnievajú, že ryhy boli vyplnené farbivom, pravdepodobne červeným. Táto prax sa v tom čase nevyskytovala nikde inde v Európe. Mohlo ísť o rituál, ktorý vykonávali bojovníci, aby vyvolali strach u tých, na ktorých sa chystali zaútočiť, alebo ako symbol úspechu. O tejto praktike sa však nezachovali žiadne písomné záznamy. V dôsledku toho sú ďalšie informácie o tomto rituáli a všetkých súvisiacich tradíciách stále neznáme.

white skull on black surface
Photo by Anne Nygård on Unsplash

Svadobné obrady

Pred svadbou si nevesta sňala kransen, pozlátený kruh, ktorý nosili slobodné ženy s rozpustenými vlasmi. Pravdepodobne ho nahradila svadobnou korunkou a jej kransen bol uschovaný pre jej budúcu dcéru. Ženích musel získať meč od niektorého zo svojich predkov. Nie je isté, či sa to robilo tak, že sa vlámal do hrobu mŕtveho predka a zobral meč alebo požiadal o meč žijúceho príbuzného. Ženích počas obradu nosil meč a prípadne kladivo alebo sekeru, ktoré symbolizovali Thora. Nevesta ani ženích nenosili špeciálne svadobné oblečenie. Svadba sa konala v piatok, keďže to bol Friggin deň (Frigg bola bohyňou plodnosti.) Obrad sa začínal tým, že sa získala pozornosť bohov, prípadne obetovaním alebo zasvätením zvieraťa jednému z bohov. Počas obradu ženích odovzdal meč po svojom predkovi neveste, aby si ho mohla nechať pre ich budúceho syna. Potom si vymenili prstene a sľuby. Po obrade zamierili do sály na hostinu. Tu ženích pomohol svojej neveste prekročiť prah predtým, ako zabodol svoj meč do stĺpa. Čím hlbšie doňho vnikol, tým viac šťastia a detí mali mať. Pár sa musel v ten večer a počas nasledujúceho mesiaca podeliť o svadobné pivo (zvyčajne medovinu). Na konci hostiny sa pár odvádzal do postele, aby svedkovia mohli dosvedčiť, že ich zväzok bol uzavretý. Na druhý deň ráno sa neveste zviazali vlasy a zakryli sa látkou, aby sa ukázalo, že je manželkou. Ženích jej potom odovzdal kľúče od svojho domu.

bouquet of assorted-color flowers hanged on brown plank with white textile
Photo by Samantha Gades on Unsplash

Detské rituály

Keď sa narodilo dieťa, bolo potrebných niekoľko rituálov, aby sa mohlo považovať za skutočného človeka. Predtým sa dieťa ešte nepovažovalo za človeka, čo bol pravdepodobne spôsob, ako sa ľudia citovo chránili, keďže úmrtnosť dojčiat bola veľmi vysoká. Keď sa dieťa narodilo, položili ho na zem, kým ho otec nezobral a neuložil do otcovho plášťa. To symbolizovalo, že otec prijal, že dieťa je jeho dieťa. Potom ho skontroloval. Ak malo dieťa nejaké problémy, nechal ho vystavené na smrť. Ak bolo zdravé, vykonali obrad nazývaný ausa vatni, pri ktorom dieťa pokropili vodou. V tomto momente dieťa pomenovali pri obrade nazývanom nafnfesti. Otec pri tom uviedol meno dieťaťa a dal mu dar. Dary zvyčajne pozostávali z vecí, ako je prsteň, zbraň alebo listina o vlastníctve farmy či pozemku.

pruning topless baby
Photo by Jakob Owens on Unsplash

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.