Odvážne ženy naprieč históriou: Rebelky starých čias, ktoré sa postavili systému

527

V priebehu histórie sa mnoho jednotlivcov postavilo a povedalo „nie“. Odmietli dominantnú dogmu doby a rozhodli sa vytýčiť si vlastnú cestu. Anarchisti a iní rebeli slúžia v našej spoločnosti dôležitým účelom, pričom jedným z najdôležitejších je byť hnacím motorom zmien vo svete. Ak by sa dominantná ideológia nikdy nespochybnila, kolektívny pokrok ľudského myslenia a inovácie by stagnoval. A počas dlhej a bohatej histórie rebelstva boli mnohí z anarchistov, ktorí sa postavili tvárou v tvár útlaku, ženy.

Emma Goldmanová

Ema Goldmanová, rozhodne zanechala stopu ako jedna z najhlasnejších, najbúrlivejších a najbojovnejších žien všetkých čias. Goldmanová sa narodila v Rusku v roku 1869, presťahovala sa do Spojených štátov a v dospelosti zasvätila svoj život presadzovaniu radikálnej slobody jednotlivca, pričom sa stala obzvlášť militantnou po obesení niekoľkých anarchistických demonštrantov za prácu v Chicagu v roku 1886. Začala bojovať za právo na antikoncepciu a práva žien vo všeobecnosti. Počas prvej svetovej vojny bola zatknutá a uväznená, pretože protestovala proti povinnej vojenskej službe pre mužov. Goldmanová strávila dva roky za mrežami, ale zostala neochvejná. Po prepustení bola za svoje protesty deportovaná.

Zdroj: Washington Area Spark/Flickr

Od tohto momentu žila Goldmanová v politickom exile a nikdy si nenašla „domovskú“ krajinu, v ktorej by mohla žiť. Odcestovala do Ruska a zažila ruskú revolúciu, ale rýchlo ju nahnevalo autoritárstvo, ktoré videla aj tam – a, samozrejme, hlasno o tom hovorila, protestujúc proti novovzniknutému sovietskemu štátu. V roku 1989 bol objavený dokument, v ktorom nemilosrdne spochybňovala Vladimíra Lenina za jeho útlak anarchistov v Sovietskom zväze. Zvyšok rokov strávila v exile, potulovala sa a bojovala za práva slobodných ľudí a o svojom presvedčení podrobne písala. Len málo ľudí sa postavilo proti moci Spojených štátov aj Sovietskeho zväzu, vďaka čomu si Goldmanová vyslúžila miesto v histórii ako jedna z najzarytejších anarchistiek na svete.

Margaret Sangerová

Margaret Sangerová sa narodila v New Yorku v roku 1879 a stala sa celoživotnou aktivistkou. V roku 1910 sa presťahovala do Greenwich Village v New Yorku, ktorá bola ohniskom politického aktivizmu. Tam sa jej cesty s Goldmanovou skrížili a Sangerová začala protestovať za rôzne ciele, napríklad za práva pracujúcich a kontrolu pôrodnosti. Sangerová bola vlastne prvou osobou, ktorá zaviedla pojem „kontrola pôrodnosti“, čo bola v tom čase nezákonná myšlienka, a začala vydávať literatúru na jej podporu. Kvôli vydávaniu jej diel vrátane literatúry o sexuálnej výchove bol na ňu vydaný zatykač za obscénnosť a ona utekala pred zákonom a opustila Spojené štáty až v roku 1915.

Zdroj: WikimediaCommons

Obvinenia proti Sangerovej boli v roku 1916 stiahnuté a ona si otvorila kliniku na kontrolu pôrodnosti v Brooklyne. Tentoraz bola obvinená z verejného pohoršovania a za tento čin si mala odsedieť 30 dní vo väzení. Odtiaľto získala veľkú podporu verejnosti pre hnutie za kontrolu pôrodnosti a reprodukčné práva žien vo všeobecnosti a následne pokračovala nielen v písaní, ale aj v zakladaní viacerých organizácií venujúcich sa tejto problematike, ako aj v pomoci pri ovplyvňovaní niekoľkých významných súdnych prípadov, ktoré viedli k legalizácii kontroly pôrodnosti.

Marie-Louise Berneriová

Marie-Louise Berneriová sa narodila v Taliansku v roku 1918, v čase politických prevratov a radikálnych spoločenských zmien, otcovi, ktorý bol politicky kontroverzný. To sa na nej určite podpísalo, keďže jej rodina bola v roku 1926 nútená odísť do exilu pre svoj neochvejný odpor voči nástupu talianskeho fašizmu pod vedením Mussoliniho. Usadili sa v Sorbonne vo Francúzsku.

Zdroj: DeviantArt

V 30. rokoch začala vydávať anarchistické noviny, písala vo francúzštine a vydávala publikáciu v rodnej taliančine. Čoskoro vypukla vojna v Španielsku a jej otec odišiel bojovať na front, zatiaľ čo ona pokračovala v publikovaní a rozšírila svoje aktivity do Anglicka. Berneriová čoskoro publikovala v španielčine, angličtine, francúzštine a taliančine; bola literárnou veľmocou. Po skončení španielskej občianskej vojny sa významne podieľala na starostlivosti o deti, ktoré osireli v dôsledku vojny. Berneriová pokračovala vo vydávaní anarchistických prác až do svojej náhlej smrti v roku 1949 na vírusovú infekciu. Mala len 31 rokov.

Lucy Parsonsová

Lucy Parsonsová sa narodila v Texase v roku 1853 a do histórie sa zapísala ako prvá aktivistka inej ako bielej pleti v Spojených štátoch. Zapojila sa do mnohých politických hnutí a otvorene vystupovala v čase, keď Spojené štáty prechádzali rasovo motivovanou občianskou vojnou a následnou érou Jima Crowa. A pokiaľ ide o radikálne myšlienky tej doby, Lucyine boli rozhodne tie najextrémnejšie, keďže bola neoblomne presvedčená, že vládu treba úplne odstrániť a kapitalizmus zničiť… za každú cenu.

Zdroj: Washington Area Spark/Flickr

Lucy naďalej písala a protestovala proti tomu, čo považovala za rasovú, ekonomickú a sexistickú nespravodlivosť, a nakoniec sa vydala za muža menom Albert Parsons. Lucy a Albert Parsons zorganizovali v roku 1886 v Chicagu protest, ktorý nebol ničím iným ako Haymarketskou aférou, ktorá inšpirovala Emmu Goldmanovú. Albert Parsons bol jedným z ľudí, ktorí boli za svoju účasť na proteste popravení. Lucy Parsonsová ďalej bojovala za slobodu a publikovala diela o anarchizme, pričom sa stala osobnosťou, ktorá sa zaslúžila o rasovú rovnosť v Spojených štátoch.

Helen Kellerová

Väčšina z nás pozná Helen Kellerovú ako inšpiratívnu spisovateľku a pedagogičku, ktorá ako 19-mesačná ochorela, takže oslepla a ohluchla. Kellerová sa spriatelila s mnohými významnými anarchistami tej doby vrátane Emmy Goldmanovej a svojimi politickými dielami, ktoré boli zatienené jej osobnými víťazstvami nad fyzickými obmedzeniami, výrazne ovplyvnila anarchistické myšlienky týkajúce sa zdravotne postihnutých.

Zdroj: Jared Enos/Flickr

Kellerová pevne verila v rovnosť a rešpektovanie jednotlivcov a opovrhovala spoločnosťou, ktorá tvrdila, že existujú chudobné vrstvy, ktoré sú na to predurčené. Kritizovala svet kapitalizmu a obchodu ako produkujúci individuálnu biedu v miere, ktorá sa jej zdala nepochopiteľná. Kritizovala otroctvo a politický proces a konštatovala, že hlas peňazí je hlasnejší ako hlas ľudu. Kellerová bola drsňáčka v každom zmysle slova a dokazujú to jej spisy aj osobné úspechy.

Spoločnou témou ľudí, ktorých možno označiť za anarchistov, je myšlienka, že jednotlivec by mal mať kontrolu sám nad sebou a nemal by žiť pod diktátom iných a že ako ľudia sme schopní viesť svoj vlastný život bez prekážok panovačného vládnutia, sily alebo nátlaku.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre