Vo veľmi zriedkavých prípadoch môžu chyby v genetickej informácie osôb viesť k veľmi zaujímavým fyzickým abnormalitám. Tu sme zhromaždili niektoré z najzaujímavejších príkladov genetických porúch z celého sveta.

1. Tento muž sa narodil s dvoma prostredníkmi na každej ruke

Zdroj: reddit

Aj keď sa môže zdať, že táto fotografia bola upravená vo photoshope, v skutočnosti ide o zvláštnu genetiku. Stav nazývaný polydaktýlia („viacprstosť“) je v skutočnosti dedičný. 

Z tohto dôvodu jeho syn tiež zdedil túto vlastnosť a má 12 prstov na rukách a nohách. Na rozdiel od jeho otca mu nadbytočné prsty boli chirurgický odstránené, keď bol mladý.

2. Tento zriedkavý genetický stav sa nazýva „syndróm zrkadlovej ruky“

Zdroj: reddit

Tu je ďalší zaujímavý vzácny genetický stav, ktorý môže postihnúť ľudí. Opäť môže byť ťažké uveriť, že takýto stav môže skutočne existovať, ale je to tak. 

Táto zvláštnosť, nazývaná ulnárna dimélia , vedie k tomu, že ulna osoby je duplikovaná bez vyvinutia palca. To často vedie k tomu, že osoba má sedem alebo osem prstov na jednej ruke.  

3.Ďalší genetický jav súvisiaci s prstami 

Zdroj: reddit

Ako sme už videli, ľudské ruky a prsty môžu byť dosť citlivé na genetické poruchy, ktoré vedú k veľmi zvláštnemu vývoju. V tomto prípade tento jav vedie k tomu, že máte menej prstov, ako je „normálne“.

Na tomto obrázku má osoba iba štyri prsty v ruke a ukazovák tam, kde by mal byť palec. Tento genetický stav sa nazýva symbrachydaktýlia, čo vedie k tomu, že deti sa rodia s nedostatočne vyvinutými alebo abnormálne tvarovanými prstami. 

4.Tento chlapík sa narodil s dvoma symetrickými vlasovými vírmi

Zdroj: reddit

V tomto prípade niekoľko vlasov rastie v opačných smeroch, čo človeku umožňuje ľahko pestovať prirodzeného mohawka. 

5.Tejto osobe spod jazyka vychádzajú chápadlá 

Zdroj: reddit

Takéto predĺžené štruktúry sa nazývajú plica fimbriata a sú, našťastie, úplne neškodné. Príležitostne vám však môžu uviaznuť medzi zubami. 

6.Muž s úžasnou schopnosťou uchopiť veci s opačnou stranou ruky

Zdroj: reddit

Možno sa budete musieť bližšie pozrieť na tento obrázok, aby ste zistili, čo sa tu deje. Ako môžete vidieť, muž dokážu natiahnuť prsty dozadu natoľko, že sú schopné skutočne uchopiť a držať veci naopak. 

Stav nazývaný hypermobilita je bežnejší u malých detí. Každý rodič si jasne zapamätá, aké flexibilné sú ich malé uzlíky radosti ako bábätká. 

Táto schopnosť sa s vekom zvyčajne stráca a je pozorovaná len u asi 5 % dospelých. 

7.Muž bez vyvinutého nosného septa

Zdroj: reddit

Je úžasné, že táto osoba sa skutočne narodila bez väčšiny chrupavky vo vnútri nosa. To jej umožňuje ľahko ho stlačiť. Ďalšou výhodou je, že vraj nikdy netrpí krvácaním z nosa!

8.Osoba s najväčším malíčkom

Zdroj: reddit

Odborne nazývaná makrodaktýlia, tento genetický stav spôsobuje, že niektoré prsty narastú abnormálne veľké. Pri niektorých príležitostiach môže postihnúť aj celú ruku a predlaktie. 

9.Genetický stav, ktorý bráni postihnutým ohýbať jeden alebo viacero prstov 

Zdroj: reddit

Aj keď vám možno na prvý pohľad nebude z tohto obrázku jasné, kde je problém, táto osoba sa narodila so stavom, kedy nie je schopná ohnúť jeden zo svojich palcov. 

Stav je spôsobený tým, že šľachy, ktoré normálne umožňujú ohýbanie palca, sú neustále opuchnuté a zablokované. Odborne nazývaná sa to nazýva stenózna tenosynovitída, zvyčajne postihuje buď palec alebo prstenník.

10. Úbohé dieťa, ktoré sa narodilo s dvomi tvárami 

Zdroj: reddit

Tento genetický stav sa nazýva diprosopus a je neuveriteľne zriedkavý.

Tiež je to známe ako duplikácia lebky a pravdepodobne je to spôsobené abnormálnou aktivitou proteínu SHH. 

11.Žena, ktorej narástol na čele roh

Zdroj: reddit

Ako môžete vidieť na tomto obrázku, tejto osobe naozaj narástol na hlave roh Porucha nazývaná cornu cutaneum, tento roh je v skutočnosti abnormálne veľký kožný nádor.

Táto porucha je veľmi zriedkavá a všetky rohy, ktoré sa vyvoria, sú zvyčajne veľmi malé. Avšak v niektorých neobvyklých prípadoch, najmä ak sa nelieči, môžu narásť skutočne veľké.

12.Ľudský kyklop naozaj existuje 

Zdroj: reddit

Toto je ďalšia neuveriteľne zriedkavá genetická porucha a je charakterizovaná tým, že ľudské embryá sa nevyvinú správne. 

Porucha nazývaná cyklopia (zo zrejmých dôvodov) je výsledkom toho, že embryo nedokáže rozdeliť dráhu oka na dve jamky. Je zaujímavé, že zatiaľ čo u ľudí je to zriedkavé, býva to bežné u zvierat.

13.Tomuto človeku narástla noha naopak

Zdroj: reddit

A nakoniec, táto genetická porucha vedie k tomu, že nohy ľudí rastú nesprávnym smerom. Je to veľmi zriedkavé, ale dá sa to ľahko liečiť pomocou chirurgického zákroku a/alebo protetiky. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.