Časová os udalostí, ktoré prebiehali súbežne. Niektoré porovnania sú naozaj ohromujúce

2011

História so sebou prináša mnoho zaujímavého a poučného. Isto sa v nej nájdu veci, ktoré nás pobúria, pobavia, ale i prekvapia. Je plná významných osobností, dátumov, dôležitých udalostí a trendov, ktoré trvajú desaťročia alebo i viac. Cez to všetko človek veľmi ľahko a rýchlo stratí prehľad, prípadne si mnohé prepojenia ani neuvedomí, čo je veľká škoda. 

Je priam ohromujúce pozrieť sa na históriu sveta ako celok, pochopiť jednotlivé následnosti a vidieť súbežné prepojenia. V tomto článku sme sa zamerali na porovnanie toho, čo bolo skôr, čo nasledovalo, prípadne to, čo prebiehalo v rovnakom čase len na inom mieste. 

Nahliadnite do história viac či menej vzdialenej, pozrite si možno nový pohľad na staré udalosti. 

Otvárač na konzervy bol vynájdený takmer 60 rokov po objave konzervy

Zdroj: wikimedia common

Stál za tým Napoleon Bonaparte, ktorý potreboval efektívny a praktický spôsob, ako nakŕmiť svojich mužov – tym sa myslelo predovšetkým na vojakov a námorníkov, ktorý mali večný problém so zháňaním jedla a prepravou zásob, najmä počas dlhých ťažení. 

Preto sa rozhodol usporiadať súťaž, víťaz ktorej by si domov odniesol 12 tisíc frankov (približne 1800 eur). Cieľom bolo vymyslieť spôsob, akým by sa potraviny nepokazili ani po dlhom čase, boli výživné a ľahko transportovateľné. Cenu vyhral Nicolas Appert. Trvalo to však roky. Musel prísť na to, aké jedlo dať do pohárov, uzatvoriť, zapečatiť voskom a dať vyvariť. 

O niekoľko mesiacov neskôr Philippe de Girard začal namiesto sklenených nádob používať cínové plechovky. To bolo v roku 1810. No až v roku 1858 si Američan Ezra Warner nechal patentovať prvý otvárač na konzervy (predtým sa plechovky pravdepodobne otvárali, pre hrúbku kovu, dlátom a kladivom). 

Oxfordská univerzita je staršia ako sochy Veľkonočného ostrova

Zdroj: wikimedia common

Veľkonočný ostrov je známy predovšetkým tým, že na ňom môžeme nájsť približne 1000 sôch moai vytesaných z tvrdeného sopečného popola. Účel postavenia týchto sôch je však stále neznámy. Predpokladá sa, že slúžili na náboženské účely a boli vyrobené medzi rokmi 1100 a 1600 nášho letopočtu. Presné dátumy však nie sú známe a údaje sa líšia. 

Súčasne (alebo ešte o niečo skôr) zvyšok sveta pracoval na vzniku inštitúcií poskytujúcich vzdelanie. V krajinách ako Francúzsko, Taliansko a Anglicko vznikli prvé univerzity už v 11. storočí. Napríklad Oxford začal fungovať už v roku 1096, zatiaľ čo univerzita v Bologni bola založená v roku 1088! Vieme teda povedať, že niektoré univerzity sú tak historicky „staré“ že predčili sochy na Veľkonočnom ostrove. 

Abraham Lincoln a Charles Darwin sa narodili v rovnaký deň

Zdroj: wikimedia common

Charles Darwin, narodený 12. februára 1809 (podobne ako A. Lincoln) bol synom lekára. Už ako malý chlapec sa zaujímal o vedu. Absolvoval lekársku fakultu. Najviac mu však učarovala botanika a biológia. Skúmal rastliny a živočíchy, pričom obohatil svet vedy o svoju teóriu prirodzeného výberu. 

Za oceánom a vo veľmi odlišnom prostredí sa 12. februára 1809 narodil aj Abraham Lincoln. Slúžil v armáde, študoval právo a stal sa právnikom. Neskôr vstúpil do politiky a stal sa 16. prezidentom Spojených štátov. Obohatil svet tým, že sa aktívne staval proti otroctvu. 12.február toho roku bol očividne veľmi úspešným dňom. 

Donatello zomrel skôr, ako sa Raphael a Michelangelo narodili

Zdroj: wikimedia common

Veľa z nás si ich mená pamätá vďaka Ninja korytnačkám. Preto sa nám môže zdať, že i reálne bytosti žili „spolu“ v rovnakom čase, to však nie je pravda.

Donatello (celým menom Donato di Niccolò di Betto Bardi) sa totiž narodil v roku 1386 a zomrel v roku 1466 – viac ako 10 rokov pred narodením Michelangela a takmer 20 rokov pred narodením Raphaela. 

Jadrová bomba bola vynájdená skôr než antikoncepčné tabletky

Zdroj: wikimedia common

Vytvoriť jadrovú zbraň sa mnohí pokúšali už počas druhej svetovej vojny, pričom prvý jadrový výbuch sa udial 16. júla 1945 v Novom Mexiku. 

Na druhej strane, výskum hormonálnej antikoncepcie sa začal rozmáhať až v 50. rokoch 20. storočia. Podieľali sa na ňom dvaja muži – biochemik Gregory Pincus a gynekológ John Rock – podarilo sa im vyvinúť tabletku, ktorá obsahovala syntetický progesterón a estrogén. Fungovala na princípe potlačenia ovulácie a najskôr bola schválená pre ženy trpiace menštruačnými problémami. O tri roky na to, v roku 1960, ju oficiálne schválili ako spôsob antikoncepcie. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre