Ohromujúce fakty o dinosauroch. Mnohé z nich vás úprimne prekvapia.

4698

Ruku na srdce, koho v detstve nefascinovali dinosaury? Sú veľké, zvláštne a obdivuhodné. Učili sme sa ich názvy, anatómiu, správanie alebo spôsob obživy. Avšak existuje ešte mnoho ďalších informácií o týchto nezvyčajných tvoroch, o ktorých možno neviete. Rozhodne sa zhodneme na tom, že si zaslúžia oveľa viac pozornosti, napríklad v rámci predmetu biológie. 

Poďte si zopakovať niektoré fakty a možno sa dozviete aj niečo nové, čo vás úprimne prekvapí. 

Kentosaurus dokázal švihnúť chvostom rýchlejšie ako 130 kilometrov za hodinu

the kentosaurus had a tail that could swing more than 80 mph photo u3
Zdroj: wikimedia common

Dôkazy o existencii tohto dinosaura boli objavené v Tanzánii až v roku 1915. Z toho, čo sa o ňom vedci dozvedeli, dokázali vydedukovať, že sa jednalo o bylinožravca žijúceho v období neskorej jury – čo bolo asi pred 150 miliónmi rokov – a jeho panvové končatiny boli dvakrát dlhšie ako tie hrudné. 

Typický pre neho bol dlhý špicatý chvost, ktoré sa rozhodne nebál použiť a mohol ním švihať zo strany na stranu rýchlosťou až 130 km/hod. neuveriteľné, však? 

Niektoré dinosaury mohli žiť aj 300 rokov

some dinosaurs may have had 300 year lifespans photo u1
Zdroj: wikimedia common

Samozrejme, dĺžka ich života sa líšila na základe viacerých faktorov – jedným z nich bol druh. Avšak napríklad Apatosaurus sa s najvyššou pravdepodobnosťou mohol dožiť až neuveriteľných 300 rokov. Bežná dĺžka života sa ale pohybovala niekde úplne inde – a to v priemere 30 rokov v prípade mäsožravcov a 70 až 80 rokov pre bylinožravce. Mäsožravci sa dožívali kratšie pretože museli častejšie bojovať o prežitie i teritórium (v porovnaní s bylinožravcami). 

Čas medzi existenciou Stegosaura a T-Rexa je dlhší ako rozpätie oddeľujúce ľudí a dinosaurov

the gap in time between when a stegosaurus and a t rex lived is huge photo u1
Zdroj: wikimedia common

Stegosaurus žil asi pred 150 miliónmi rokov počas neskorej jury. Na základe fosílií zase vieme povedať, že Tyrannosaurus Rex žil počas obdobia kriedy, približne pred 65 miliónmi rokov. To znamená, že Stegosaurus žil asi 80 miliónov rokov pred T-Rexom. 

Veľryba modrá je väčšia ako ktorýkoľvek dinosaurus

the blue whale is still larger than any dinosaur ever was photo u1
Zdroj: wikimedia common

Argentinosaurus (názov s veľkou pravdepodobnosťou vznikol od miesta, kde našli stopy jeho existencie, v Argentíne v roku 1987) je považovaný za najväčšieho dinosaura, aký bol kedy objavený. Na základy fosílií sa zistilo, že mohol byť dlhý viac ako 40 metrov a vážiť mohol 70 až 80 ton. Napriek tomu svojou veľkosťou neprekonal veľrybu modrú, ktorá meria síce iba okolo 30 metro ale vážiť môže viac ako 190 ton.

Nigersaurus mal 500 zubov

the nigersaurus had 50 rows of teeth photo u1
Zdroj: wikimedia common

Nigersaurus, ktorý sa spája so saharskou púšťou v dnešnom Nigeri, Tunisku a Alžírsku, bol bylinožravec, ktorý žil pred 100 až 120 miliónmi rokov. A čo je na ňom také zaujímavé? Paleontológovia pri jeho skúmaní zistili, že mal viac ako 500 zubov usporiadaných v radoch po 50. Dokonca sa predpokladalo, že sa mu tieto zuby každých 15 dní vymieňali.  

Mnoho dinosaurov nemalo šupiny, ale perie

many dinosaurs didn t have scales they had feathers photo u1
Zdroj: wikimedia common

Stačí si pozrieť rôzne filmy alebo prečítať knihy a budete vidieť, že naozaj bola väčšina dinosaurov zobrazovaná so šupinami ako pokryvom tela. Avšak, nedávne objavy naznačujú, že oveľa väčší počet druhov dinosaurov (ako by sme si mysleli) malo v skutočnosti perie. Dokonca mnohí z nich mali toto perie aj nádherne sfarbené.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.