10 ohromujúcich faktov o slonoch, ktoré vás nechajú v úžase

2192

Pred sto rokmi žilo na svete 10 miliónov slonov. Dnes ich je menej ako pol milióna. Pytliactvo, lov a strata biotopov úplne zničili populáciu a je nepravdepodobné, že by ešte niekedy dosiahli takú veľkú populáciu. Hoci sa dnes snažíme slony chrániť, každý rok sa ich pre slonovinu pytliacky uloví približne 20 000. Pytliactvo nemá žiadny praktický dôvod, slúži len na živenie priemyslu založeného na nevedomosti. Možno keby ľudia o slonoch vedeli viac, nemali by chuť ich zabíjať, ale môžeme len dúfať.

Slony dokážu preplávať až 30 míľ

Veľký sloní samec môže vážiť až 6 000 kg. To je poriadne veľké zviera. Napriek svojej neobyčajnej veľkosti sú slony v skutočnosti zdatnými plavcami. Hoci ich často zobrazujeme, ako kráčajú cez plytké rieky, dokážu sa úplne ponoriť do vody a preplávať veľké vzdialenosti.

two elephants swimming in a body of water
Photo by Colin Watts on Unsplash

Slonie telo má pozoruhodnú vztlakovú silu, takže sa ľahko ponorí do vody a môže v nej zostať až 6 hodín. A hoci by človek mohol slona považovať za tučného, a teda neschopného fyzickej námahy, slony pri hľadaní potravy bežne prejdú 80 míľ denne. Slony dokážu preplávať niekoľko kilometrov. Hoci nedokážu vyvinúť veľkú rýchlosť. Zaznamenali sa prípady, keď prekonali až 30 míľ v kuse, pričom treba predpokladať, že im v tom pomohol prúd.

Slony zriedkavo dostávajú rakovinu vďaka génu potláčajúcemu nádory

Pri všetkých hrozbách, ktorým slony čelia, je upokojujúce vedieť, že sa nemusia obávať rakoviny. Hoci nie je nemožné, aby sa u slona vyvinula rakovina, je to mimoriadne zriedkavé. Vedci sa domnievajú, že je to vďaka génu TP53. Výskum ukázal, že gén TP53 sa aktivuje, keď sa v organizme objaví abnormálny rast buniek, ktorý by mohol spôsobiť vznik nádoru. Tento gén sa pustí do práce na abnormálnych bunkách a opraví poškodenie alebo zabije bunku skôr, ako sa začne rozmnožovať.

brown elephant standing on brown field during daytime
Photo by Geranimo on Unsplash

Ľudia majú dve kópie génu TP53, ktoré im pomáhajú v boji proti rakovine, a rakovina je pre ľudí zjavne veľkým problémom. Slony však majú tiež gény TP53 a majú ich 40 v porovnaní s našimi dvoma. Vedci špekulujú, že práve to vysvetľuje, prečo sú slony voči tejto chorobe také odolné.

Slony niekedy pochovajú mŕtvych alebo spiacich ľudí

Slony sú mohutné tvory a pôsobia dojmom sily a majestátnosti. Sú obrovské, a keď sa rozzúria, len veľmi málo vecí ich dokáže zastaviť. Väčšina z nás videla videá, na ktorých rozzúrené slony útočia na ľudí a dokonca aj na autá. Slony majú však aj nežnú stránku, ktorá nie je dobre pochopená. Vieme, že oplakávajú svojich mŕtvych a niekedy ich dokonca pochovajú. Ale nie sú to len iné slony, ktorým sa dostáva také zaobchádzanie. Niekedy slony pochovajú aj ľudské mŕtvoly, na ktoré narazia vo voľnej prírode. A čo je trochu zvláštne, ľudia, ktorých pochovajú, nemusia byť vždy mŕtvi.

two gray elephants walking surrounded by grass during daytime
Photo by Harshil Gudka on Unsplash

Existujú správy, že ak slony občas nájdu spiaceho človeka, pokúsia sa ho pochovať. V tomto prípade by človek pravdepodobne zostal zamrznutý, aj keby sa zobudil, zo strachu, čo by slony mohli urobiť. Konečným výsledkom je, že človeka zasypú.

Mladé slony potrebujú otca

Rovnako ako v ľudskom svete, aj slony môžu mať niekedy problémy so svojimi mláďatami. Ak sú mladé slony spolu v stáde bez staršieho, dominantného samca, dostanú sa do obdobia nazývaného musth. Počas musth sa výrazne zvýši produkcia testosterónu a slony sa stávajú veľmi agresívnymi. Pred niekoľkými rokmi boli mladé samce, ktoré prežili vyradenie, privedené do nového stáda, v ktorom nebol starší samec. Všetky tieto dospievajúce slony vstúpili do hormonálnej fázy. Ich agresivita stúpla v dôsledku bujnenia hormónov a niekoľko nosorožcov uhynulo, pretože sloní samci útočili.

2 gray elephant on brown grass field during daytime
Photo by James Eades on Unsplash

Pokiaľ je prítomný zrelý samec, hormóny mladších samcov sa nerozbehnú a majú šancu dozrieť. Jednoducho povedané, prítomnosť zodpovednej otcovskej postavy zabraňuje mladým sloním samcom, aby sa správali ako blbci.

Slony počujú oblaky

Slony majú najväčšie uši na svete, preto by nemalo byť prekvapením, že majú výnimočný sluch. Prekvapujúce je len to, aký dobrý sluch majú. Iste, dokážu počuť veci na veľkú vzdialenosť, oveľa ďalej ako človek, ale to dokáže aj veľa iných zvierat. Slony však vďaka svojej schopnosti počuť nízke frekvencie počujú aj mraky.

photography of white and black clouds during sunset
Photo by Matthijs van Schuppen on Unsplash

Ostrosť slonieho sluchu siaha ďalej než len k počúvaniu na diaľku. Dokážu počuť ďaleko za rozsahom, ktorý dokáže počuť človek. Keď sa blíži búrka, mraky produkujú infrazvuk, teda niečo, čo je ďaleko za rozsahom toho, čo môže počuť človek. Slony tieto zvuky počujú a dokážu rozpoznať blížiacu sa búrku oveľa skôr, ako je to zrejmé väčšine ostatných zvierat. Výskum naznačil, že slony dokážu spoznať búrku až na vzdialenosť 150 míľ.

Slony dokážu rozpoznať rôzne ľudské jazyky

Okrem toho, že slony počujú vzdialené búrky, majú vyvinutý sluch aj pre ľudskú reč. Na jednej strane to nemusí znieť nijako pozoruhodne, pretože mnohé zvieratá dokážu do istej miery rozumieť ľuďom, napríklad keď váš pes reaguje na povely a rozpozná svoje meno, ale u slonov to tak celkom nefunguje. Slony preukázali schopnosť rozlišovať medzi ľudskými jazykmi a tiež to, či je hovoriaci dospelý alebo dieťa, „samec alebo samica“. Výskumníci prehrávali slonom nahrávky rovnakých fráz, jednu v jazyku Masajov a druhú z jazyka Kamba. Masajovia niekedy zabíjajú slony a Kamba ich vo všeobecnosti nezabíjajú. V pomere dva ku jednej reagovali slony na masajskú verziu obranne.

three elephants walking on grass field during day
Photo by Matthew Spiteri on Unsplash

Okrem toho, keď im pustili nahrávky žien a detí hovoriacich masajským jazykom, slony nereagovali. Pochopili, že agresivitu najčastejšie prejavujú muži, ktorí hovoria týmto jazykom, nie ženy, deti alebo osoby hovoriace inými jazykmi.

Skupina slonov z Kene aktívne ťaží soľ v jaskyni

Slony sú pracovité a ľudia ich vďaka ich neuveriteľnej sile využívali ako stádové zvieratá a na také činnosti, ako je prevracanie a premiestňovanie stromov. Ak sa vydáte do západnej Kene, nájdete tam dávno vyhasnutú sopku Mount Elgon. Práve v tejto oblasti má svoj domov nezvyčajné stádo slonov. Sú to jediné známe slony, ktoré si odskočia, aby z horskej jaskyne vyťažili soľ. Vydávajú sa až 150 metrov hlboko do jaskyne Kitum, aby svojimi klami zoškrabali soľ zo stien.

two grey elephants on grass plains during sunset
Photo by Mylon Ollila on Unsplash

Podobne ako jelene a iné zvieratá, aj slony túžia po soli. Tá sa do ich jedálnička bežne dostáva len ťažko, takže skaly bohaté na sodík sú pre ne lákavé. Dôkazy ukazujú, že slony už roky ťažia v jaskyniach tak, že vydlabávajú kamene plné soli a jedia ich.

Slony sa počujú na míle ďaleko – nohami

Šumy, ktoré počujú naše ľudské uši, ani zďaleka nepokrývajú celý rozsah zvukov, ktoré slony vydávajú. Slon dokáže používať svoj hrtan rovnako ako človek, a keďže je taký veľký, zvuk, ktorý vydáva, je mimoriadne nízky. Je to rovnaký zvuk, ako keď človek hovorí alebo spieva, len je nižšie ako register, ktorý dokáže vnímať človek. Nie všetky zvuky sa dostanú vzduchom k sloniemu uchu. Namiesto toho sa tieto hlboké tóny šíria zemou na míle ďaleko a ostatné slony ich cítia v nohách. Šíri sa zemou ako tlaková vlna a mimoriadne citlivé nohy ostatných slonov ho cítia na vzdialenosť desiatok kilometrov.

elephants on road
Photo by redcharlie | @redcharlie1 on Unsplash

Kombináciou vibrácií v chodidlách a zvukov, ktoré zachytávajú ich uši, dokážu slony presne určiť zdroj.

Slony vedia, ako vyvolať pôrod

Ľudia tradične užívajú bylinky z rôznych dôvodov. To isté bolo pozorované aj u slonov, keď tehotné samice konzumovali bylinu, ktorú ženy z Kene tradične používali na vyvolanie pôrodu. Súvislosť medzi tým, že slonica zjedla určitú rastlinu a o niekoľko dní neskôr porodila, výskumníkom spočiatku nič nehovorila, až kým sa o nejaký čas neskôr nedozvedeli o účele tejto rastliny. Ekológ pozoroval danú sloniu samicu celý rok. Počas tohto obdobia sa strava slonice vôbec nezmenila až do dňa, keď objedla strom – seringu červenú. Slonica zjedla takmer celý malý strom.

brown elephant on green grass
Photo by Martin Olsen on Unsplash

Z kôry tohto stromu miestne kmene pripravujú čaj a ten spôsobuje sťahy maternice. Keďže slonica porodila tak skoro potom, zdá sa pravdepodobné, že to malo na slonicu rovnaký účinok.

Slon ušliapal ženu, potom prišiel na jej pohreb a urobil to znova

Slony sú známe svojou pamäťou a v mnohých štúdiách sa ukázalo, že majú vynikajúcu dlhodobú pamäť. V roku 2022 bolo oznámené, že slon v Indii zabil ženu. Príbehy hovoria, že išla nabrať vodu k rieke a z nejakého dôvodu sa slon rozzúril a udupal ju na smrť. Nie je to nič nezvyčajné, aby slon urobil niečo také, aj keď presný dôvod nebol známy. Ešte v ten istý deň obyvatelia mesta pripravovali žene pohreb. Vtedy sa veci stali trochu desivými. Slon sa údajne vrátil na pohreb ženy, vzal jej mŕtvolu z pohrebnej hranice, odhodil ju, rozdupal a potom utiekol.

gray elephant eye
Photo by Inbetween Architects Jerome Charignon on Unsplash

Väčšina ľudí predpokladala, že to bol ten istý slon, pretože sa zdá nepravdepodobné, že by jeden slon ženu pošliapal a potom by sa objavil iný slon, ktorý by urobil to isté s jej zjavne neagresívnou mŕtvolou. Nedá sa zistiť, čo sa medzi ženou a tým slonom stalo, ale vyzerá to tak, že slon si to pamätal a bol kvôli tomu neskôr veľmi nahnevaný.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre