Olivový olej – Jeho účinky na naše zdravie sú nespochybniteľné ale ako nájsť ten najkvalitnejší na trhu, keď sa neustále falšuje?

1840

Strava a tuk v nej obsiahnutý je aj v odborných kruhoch v istom zmysle kontroverznou témou. Olivový olej je prirodzenou potravinou, ktorá vzniká extrahovaním olejovej zložky z olív. Olivy sú plodom olivovníka. Tento olej dnes nájdete takmer v každých potravinách. Pravdou ale je, že kvalitný produkt nie je bežne dostupný vo vašom obľúbenom diskonte.

Dôvodom je, že mnoho ľudí nevie rozoznať kvalitný produkt a proste sa uspokoja s bežným produktom, ktorého výrobný proces je málo kontrolovaný alebo využíva nekvalitné suroviny. Tým pádom sa mnoho ľudí ukracuje o všetky benefity spojené s kvalitným olivovým olejom.

olivovy olej

Ako rozpoznať ten najkvalitnejší olivový olej?

Môžete sa stretnúť s tvrdením, že tento olivový olej je  priamo z Talianska, Grécka alebo Španielska a tak musí byť kvalitný. Nuž, nie je to vôbec tak.  Tento olej je často falšovaný. Ako veľmi? Nuž ide o veľmi výnosný biznis talianskej mafie. Tak výnosný, že talianska mafia má podľa Denníka N vyšší príjem z predaja falošného olivového oleja ako z predaja drog !

Tvorí až 15% príjmu talianskej mafie a podľa odhadov je to viac peňazí ako vygenerujú automobilky Chrysler alebo Ferrari !  Čiže pravidlo č 1.  pôvod olivového oleja nezaručuje jeho kvalitu . Tým ale v žiadnom prípade nechceme tvrdiť, že v rodiskách olivového oleja ako Grécko, Taliansko a Španielsko sú všetky oleje falošné. To určite nie !

Ako ho teda rozpoznať? Človek si nemôže byť nikdy 100% istý ale tieto tipy vám môžu pomôcť kúpiť najkvalitnejší olivový olej

Nekupujte olivový olej, ktorý nie je „extra panenský“

Rovnako ako pôvod ani nálepka extra panenský vám nedá 100% istotu ale zvýšite tým vaše šance. Nekupujte oleje s označením “ panenský“ „ľahký“ alebo „čistý“ ide o jednoduché obchádzanie noriem a marketingový trik!

 

Hľadajte dátum výroby, stlačenia alebo zozbierania

Vo všeobecnosti, čím viac dát o pôvode tým lepšie! Ďalšou známkou je označnie  FFA čo znamená fatty acidity level čo znamená obsah nasýtených mastných kyselín. Kvalitný výrobcovia toto označenie používajú. Zamerajte sa na extra panenské olivové oleje s FFA pod 0.2% . Pri dátume výroby sa tiež vyhnite údajom, ktoré hovoria kedy bol olej „nafľaškovaný“ o ničom tento údaj nevypovedá. Olivový olej mohol byť aj rok predtým skladovaný inak kým ho nafľaškovali do fliaš. Zamerajte sa na dátum výroby.

Hľadajte známky kvality tretích strán

Aby EU pomohla spotrebiteľom prijala mnohé opatrenia na kontrolu potravín. Ide o nezávislé známky, ktoré slúžia ako dodatočná známka kvality produktu. Hľadajte známky ako PDO, COOC Certified Extra Virgin alebo DOP . Ak značka olivového oleja vyhráva medzinárodné súťaže je to tiež dobrý ukazovateľ kvality.

Olivový olej z Austrálie alebo Chile

Vedeli ste, že Austrália a Chile majú tie nakontrolovanejšie procesy výroby olivového oleja? Ani jedna z týchto krajín nemieša zvyškové olivové oleje z predošlej sezóny! Olivové oleje označené EVOO z Austrálie alebo Chile môžu byť tie najlepšie ake viete nájsť

Neverte vysokej cene ani peknému obalu

Samozrejme „lacné“ znamená často nekvalitné. Ale neznamená to, že drahý „oliváč“ musí byť tiež aj kvalitný. Položte si otázku ak by ste falšovali olivový olej chceli by ste aby sa predával lacno alebo draho?

Verte svojím zmyslom

Najdôležitejší bod, ktorý nemôžete oklamať sú vaše zmysly.  Ochutnajte olej samotný a zemerajte sa na jeho chuť. Nekvalitné olivové oleje sú často kyslé, bez chuti . Známka kvalitného olivového oleja?

  • Čistá chuť aj vôňa
  • Dlhotrvajúca chuť v ústach, ktorá nezmizne po pár sekundách
  • Jasnozelená farba
  • Olej by mal chutiť mierne zemito a korenisto v hrdle by mal mierne páliť

 

Účinky olivového oleja

Diskusiám sa nevyhne ani olivový olej. Ten je väčšinou odborníkov prijatý kladne, najmä ak sa jedná o extra panenskú formu oleja. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete o dôležitých 6 kladných informáciách podporujúcich olivový olej a jeho konzumáciu.

Olivový olej je bohatý na mononenasýtené tuky

Z hľadiska nasýtených tukov obsahuje olivový olej 14% takýchto tukov, 11% polynenasýtených, ku ktorím patrí omega-6 a omega-3 1.

Dominantným je ale mononenasýtený tuk, zvaný ako kyselina olejová. Tá je v olivovom oleji obsiahnutá 73%.

Viaceré štúdie predkladajú informácie o tom, že kyselina olejová môže významným spôsobom redukovať zápalové procesy a pozitívne ovplyvňovať gény asociované s rakovinou 2, 3.

 

Olej z olív obsahuje obrovské množstvo antioxidantov

 

Extra panenský olivový olej vás prekvapí svojou výživnosťou! Okrem obsahu zdraviu prospešných mastných kyselín obsahuje vitamíny zaujímavé množstvo vitamínov E a K.

Silné antioxidanty obsiahnuté v olivovom oleji sú biologicky aktívnymi zložkami a môžu znižovať riziká spojené s chronickými ochoreniami 4.

Zároveň pomáha v boji proti zápalom a chráni cholesterol v krvi pred oxidovaním. Tieto dva benefity môžu významným spôsobom znížiť riziká spojené s kardiovaskulárnymi ochoreniami 5.

 

Konzumácia olivového oleja nie je asociovaná s priberaním a obezitou

 

Samozrejme, prílišná konzumácia každého oleja (tuku) sa môže pričiniť na vašej nedváhe.

Zaujímavé je to, že mnohé zo štúdií reagujú pozitívne na mediteriánsky spôsob stravovania, ktorý je bohatý na olivový olej 6, 7.

Štúdia v trvaní 30 mesiacov s vyše 7000 vysokoškolskými študentmi (Španieli) konzumujúcimi väčšie množstvo olivového oleja nepriniesla poznatok o asociácii so zvýšením hmotnosti 8.

 

Olivový olej disponuje antibakteriálnymi vlastnosťami

 

Mnohé z nutrientov obsiahnutých v olivovom oleji môžu potlačiť alebo zabiť škodlivé baktérie 9.

Medzi tieto nežiaduce baktérie patrí Helicobacter pylori, ktorá žije vo vašom žalúdku a je jednou z príčin žalúdočných vredov a rakoviny žalúdka.

Ľudská štúdia predkladá informáciu o tom, že 30 g extra panenského olivového oleja denne môže v období do dvoch týždňov účinne eliminovať infekciu spôsobenú touto baktériou v prípade 10-40% populácie 10.

 

Antioxidanty obsiahnuté v tomto oleji disponujú protirakovinovými parametrami

 

Rakovina je celosvetovým postrachom, patrí medzi najčastejšie príčiny smrti vo svete.

Mnohí z vedcov veria v to, že populácia žijúca v stredomorskej časti Európy má znížené riziká výskytu konkrétnych typov rakoviny vďaka konzumácii olivového oleja v strave 11.

Podstatné je, že antioxidanty obsiahnuté v olivovom oleji môžu znižovať úroveň poškodenia buniek oxidačným stresom vďaka voľným radikálom 12.

Táto téma je predmetom neustálej diskusie. Názory sú vskutku dynamické… S istotou možno povedať to, že v tejto oblasti jestvuje istý konsenzus v zmysle potreby ďalšej výskumnej činnosti v danej problematike.

Olivový olej a cukrovka 2. typu

 

Tento olej sa vyznamenal aj v tejto oblasti – zdá sa, že je vysoko protektívnou potravinou pred cukrovkou druhého typu.

Niekoľké štúdie spájajú olivový olej s pozitívnym účinkom na glykémiu krvi a inzulínovú senzitivitu 13, 14.

Jedna z randomizovaných štúdií so 418 zdravými jedincami nedávno potvrdila to, že tento olej je v danej oblasti skutočne protektívny 15.

Fotka k článku: Pixabay.com

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre