Orangutan, pýcha Malajzie, na pokraji vyhynutia

1722
Mongabay
Mongabay

Orangutan, so svojou osobitou červeno-oranžovou srsťou podobajúcou sa na vlasy je jediný ľudoop, ktorý obýva Áziu. Váži až 90 kilogramov a je vysoký zhruba 1 až 1 a pol metra. Rozpätie jeho rúk je dlhé až 2 a pol metra. Pýcha Malajzie, orangutan, má až 97% DNA rovnakú ako človek. Napríklad, Orangutan bornejský používa denno-denne vlastné nástroje. Používajú vetvičky zo stromov, aby zistili hĺbku vody alebo, aby zistili, či sa v dierách nachádzajú termiti. Listy zo stromov využívajú ako dáždniky, špongie alebo vreckovky. Okrem toho, výskum z Národnej Zoo vo Washingtone, preukázal veľkú schopnosť orangutanov riešiť problémy pomocou počítača.

animalfact
animalfact

Podobne ako ľudia, mláďatá orangutanov plačú, fňukajú a usmievajú sa na svoje matky. Orangutany žijú v dažďových pralesoch na ostrove Borneo v juhovýchodnej Ázii. Ich stavka tela im umožňuje žiť predovšetkým v korunách stromov. Živia sa ovocím, lístím, kôrou, kvetmi a hmyzom. Ovocie väčšinou konzumujú nezrelé. Pijú vodu zachytenú v listoch stromov, suchších mesiacoch žujú listy, z ktorých si berú vlahu. Každú noc, stavajú hniezda v korunách stromov pomoocu listov a konárov. Aby pooberali suché padnuté vetvičky a lístie, zvyknú zísť na pevnú zem a zbierajú príslušenstvo, ktoré potrebujú. Pri chôdzi vyzerajú veľmi smiešne, vďaka ich dlhočizným rukám.

Mongabay
Mongabay

Podľa Medzinárodnej únie pre ochranu prírody je Orangutan bornejský kriticky ohrozený. Znamená to, že už oba druhy orangutanov čelia veľmi vysokému riziku vyhynutia vo voľnej prírode. Môže za to ich lov, ničenie biotopov a degradácia a fragmentácia biotopov. Netreba spomínať, že najväčším nepriateľom orangutanov je stále aktuálny problém ťaženia palmového oleja, výrub pralesov a zapaľovanie rašelinísk, pri čom orangutany strácajú svoj lesný domov, prípadne umierajú na zadusenie sa dymom. O tomto probléme sme písali v článku 9 šokujúcich a smutných faktov o palmovom oleji. Ako môže pomôcť jedinec týmto vzácnym a ohrozeným tvorom? Okrem darovania konkrétnej čiastky peňazi na ich záchranu v špeciálnych centrách, sa môžete skúsiť vyhýbať nákupu tropických alebo exotických preglejok a tvrdého dreva, výrobkom obsahujúcim palmový olej či oblečeniu z hodvábnej viskózy.

savetheorangutan.org
savetheorangutan.org
Mongabay
Mongabay

Zdroj: Animal fact guide, Mongabay

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre