Orient Express – symbol luxusu a pohodlia. Aká je jeho história a zaujímavosti?

3255

Každý milovník vlakov, železníc alebo histórie pozná Orient Express veľmi dobre. Medzi zasvätenými sa stal niečím ako pojmom. Bol a stále je symbolom luxusu a dobrodružstva zároveň. Viete, kedy prvýkrát vyšiel zo svojej stanice? Písal sa 5. jún 1883.

Celé to začalo snom malého chlapca, syna belgického bankára, Georgesom Nagelmackersonom ešte predtým, ako navštívil Ameriku, ktorá mu učarovala po viacerých stránkach. Najviac si však všímal a bol uchvátený americkými spacími vozňami. Tam sa to celé rozhodlo, už vtedy vedel, že zostrojí vlak, ktorý nebude mať konkurenciu. 

12478
Zdroj: wikimedia common

Veľmi rýchlo ale zistil, že to nebude také jednoduché ako si vysníval. Okrem finančných problémov sa musel potýkať aj s náročnými rokovaniami s medzinárodnými železničnými spoločnosťami. Nakoniec z toho ale vyšiel úspešne. Trasa, ktorú si zvolil mala spájať Paríž a Konštantínopol. Nevedno, či ho sám nejako pomenoval, ale denníky sa rozhodli dať mu názov Orient-Express, pretože Konštantínopol bol bránou Orientu. Nagelmackersovi sa to meno zapáčilo, ale oficiálne sa ustanovilo až v roku 1891.

Na svojej prvej ceste 5. júna 1883 sa však vydal len z Paríža do Viedne. Pasažieri vo vlaku sa nestačili diviť a obdivovať, mnohí sa cítili ako v luxusnom hoteli – čakalo ich tu spacie kupé, jedálenský vozeň i spoločenské priestory. Jednotlivé vozne boli vybavené pohodlnými sedadlami čalúnenými kožou, hodvábna bielizeň na posteliach, strieborné príbory, centrálne vykurovanie, teplá a studená voda a taktiež plynové osvetlenie.

people sitting on chair inside room
Photo od Elimende Inagella na Unsplash

Človek by takmer ani nezistil, že sa nenachádza u seba doma v pohodlí svojej obývačky. Orient-Express zabezpečoval prepravu predovšetkým vyššej spoločenskej triedy. Patrilo sa, aby muži boli oblečení v smokingoch, zatiaľčo ženy boli zahalené v spoločenských róbach. Celé to bolo postavené na luxuse, čomu odpovedala aj suma. 

vlak Orient Express 1
Zdroj: dromedar.sk

Prvá cesta v plnom rozsahu sa uskutočnila 4. októbra 1883 z parížskej stanice Gare de l’Est. V ten deň sa vlak vydal cez Mníchov a Viedeň do Giurgiu v Rumunsku. V Giurgiu pasažierov previezli na lodi cez Dunaj do Ruse a odtiaľ ďalším vlakom do Varny v Bulharsku. 

Keďže Orient Express sa nedalo prehliadnuť, bol naozaj šperkom svojej doby, spájajú sa s ním aj mnohé incidenty.

V roku 1891 sa Orient Express na území Balkánu stal terčom banditov, ktorí so sebou vzali 5 rukojemníkov a za ich prepustenie žiadali výkupné 120-tisíc libier. Nakoľko najjednoduchší spôsob bolo zaplatiť požadovanú sumu, spoločnosť tak urobila a vlak pokračoval vo svojej ceste.

V roku 1892 sa vo vlaku rozšírila epidémia cholery. 

Počas prvej svetovej vojny prestal na istý čas premávať. 

A v roku 1929 Orient-Express uviazol až na 5 dní v snehu v Turecku.

vlak Orient
Zdroj: dromedar.sk

Písalo sa o ňom v novinách, bol súčasťou rozhovorov ľudí, ktorí túžili odviezť sa v ňom. Niet preto pochýb, že bol aj skvelou predlohou pre použitie v literatúre či filme. Konkrétne máme na mysli detektívny román od Agathy Christie (ktorý bol aj sfilmovaný) s názvom Vražda v Orient- Express. 

Bohužiaľ, pravidelné spojenie Orient-Express na trase Paríž – Viedeň sa v roku 2009 skončilo. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.