4 svetoznáme osobnosti, ktorých korene siahajú až na Slovensko

12090

Sme malá krajina a aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, ukrývame množstvo pokladov. Okrem národných parkov, hradov a zámkov, folklóru a halušiek, je Slovensko jedným z koreňov niekoľkých svetoznámych osobností.

1. Andy Warhol

Napriek tomu, že sa tento extravagantný umelec narodil v Pittsburghu, jeho rodičia pochádzali z malej obce Miková na východe Slovenska. Obaja boli Rusíni, keďže žili pri hraniciach s Ukrajinou. Pre zlú situáciu v Rakúsko-Uhorsku jeho otec emigroval v roku 1914 do Spojených štátov, matka za ním prišla o sedem rokov neskôr.

Jeho pôvodné priezvisko Warhola sa v Spojených štátoch zmenilo. Matka prerozprávala deťom svoje spomienky na Slovensko, aby si boli vedomí svojich koreňov.

2. Angelina Jolie

Angelina Jolie sa preslávila svojou hereckou kariérou (Pán a pani Smithovci, Lara Croft) a dobročinnosťou. Málokto však vie, že jej korene siahajú aj na Slovensko. Jej praprastarý otec, herec Jon Voight (pôvodne Juraj Vojtka), pochádza zo Slovenska. Narodil sa v Košiciach, čo bolo za čias Rakúsko-Uhorska nazývané “Kassa”. Do Spojených štátov emigroval v roku 1895, keď mal šestnásť rokov.
Oženil sa s Hellen z New Jersey, ktorá mala takisto slovenských rodičov a narodila sa v Uhorsku. Keď prišiel Juraj do Spojených štátov, jeho priezvisko sa písalo Voytka. Jeho dvaja synovia (jeden z nich aj starý otec Angeliny Jolie) okolo roku 1929 zmenili priezvisko na Voight.

3. Michael Strank

Aj keď nehral v žiadnom filme, je obrovským hrdinom. Bol narodený v roku 1919 v Československu, konkrétne v obci Jarabina pri Starej Ľubovni.
Keď mal šesť rokov, odišiel so svojimi rodičmi do Pensylvánie. Napriek tomu, že chcel byť od malička americkým prezidentom, stal sa americkým vojakom. Za boj v druhej svetovej vojne prijal hodnosť seržanta.
Preslávila ho bitka o Iwó-džimu, kde bol jedným zo šiestich vojakov, ktorí vztýčili na vrchu Suribači vlajku Spojených štátov. Bolo to dokonca aj zachytené a na základe tejto fotografie postavili vo Washingtone sochu. O niekoľko dní neskôr v bitke zomrel.

4. Paul Newman

Paul Newman bol známy oceňovaný americký herec a režisér. Preslávili ho filmy ako Farba peňazí, Hazardný hráč a filmy Butch Cessidy. Jeho matka, Terézia Fecková, pochádzala zo slovenskej dedinky Ptičie v okrese Humenné. Jeho starí rodičia však emigrovali do Spojených štátov, konkrétne do Clevelandu. Paula neskôr kontaktovala jeho rodina zo Slovenska, čomu sa veľmi tešil, napriek tomu však krajinu nikdy nenavštívil.

Zdroj

Foto: Adventoura

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre