7 zaujímavých faktov o Ötzim, najslávnejšej múmii z doby bronzovej na svete

2770

Keď turisti v Ötztalských Alpách v septembri 1991 narazili na telo topiace sa z ľadovca, mysleli si, že našli nešťastného horolezca, ktorý zmizol možno pred niekoľkými desaťročiami. Ale hneď ako sa ukázalo, že mumifikované pozostatky pochádzajú z obdobia pred 5300 rokmi – a že muž bol zavraždený šípom do chrbta – vedci vedeli, že musia vyriešiť najfascinujúcejší staroveký forenzný prípad, aký sa kedy našiel.

Telo muža s prezývkou Ötzi, podľa miesta, kde sa našiel, ktorý mal okolo 40 alebo 50 rokov, keď zomrel, pochádza z doby bronzovej, no naďalej generuje nové údaje o minulej ére a ukazuje prepojenia na súčasných ľudí. Tu je 7 prekvapivých faktov o Ötzim.

zdroj: wikimedia commons

1. Dve krajiny bojovali o vlastníctvo Ötziho

Ötzi je pravdepodobne najstaršou osobou, ktorá bola kedy predmetom sporu o opatrovníctvo. Objavili ho v časti pohoria Álp, ktoré je priamo na hranici medzi Rakúskom a Talianskom. Nález komplikuje skutočnosť, že ľadovec, v ktorom bol po tisícročia pochovaný, sa od vytvorenia oficiálnej štátnej hranice v roku 1919 zmenšil. To znamená, že hoci miesto nálezu múmie ústi do Rakúska, miesto, kde Ötzi v skutočnosti odpočíval, je asi 100 metrov na talianske územie. Pôvodne Ötziho študovali na univerzite v Innsbrucku v Rakúsku, ale od roku 1998 je vystavený a premetom štúdia v Juhotirolskom múzeu archeológie v Bolzane v Taliansku.

2. Ötziho smrť mohla byť zaznamenaná v kameni

V roku 1991 sa v meste Laces neďaleko Ötztalských Álp, kde bol objavený ľadový muž, našiel vzpriamený tesaný kameň. Hoci kameň bol v modernej dobe znovu použitý na oltár kostola, pochádza z doby bronzovej, rovnako ako Ötzi. Jedna z rytín na nej zobrazuje lukostrelca strieľajúceho šíp do chrbta neozbrojeného muža – čo má nápadnú podobnosť s tým, ako vedci vedia, že Ötzi zomrel. Tento nepriamy dôkaz však väčšinu výskumníkov nepresvedčil.

3. Ötzi mal gastrointestinálne problémy

V jeho vnútornostiach sa našli vajíčka parazita bičíkovcov, takže pravdepodobne trpel nevoľnosťou, vracaním a hnačkami. Jeho telo tiež vytvorilo úplný genóm H. pylori, bežného žalúdočného hmyzu zodpovedného za vredy a iné brušné problémy. Existujú aj dôkazy, že krátko pred smrťou požil liečivú bylinu zvanú hrab chmeľový, pravdepodobne na pomoc pri jeho tráviacich ťažkostiach. Tiež sa zistilo, že jeden jeho necht má Beauove línie, ktoré sa môžu vytvoriť, keď je imunitný systém ohrozený. Ötziho necht ukazuje, že štyri mesiace pred smrťou bol niekoľkokrát chorý.

zdroj: wikimedia commons

4. Ötzi mal pri sebe lekárničku

Dva obzvlášť kuriózne predmety,ktoré sa našli spolu s jeho telom, boli gule botanického materiálu o veľkosti vlašských orechov, ktoré boli navlečené na kožených remienkoch. Analýza hmôt ukázala, že ide o hubu nazývanú Piptoporus betulinus. Je pozoruhodné, že táto huba – ak sa konzumuje – spôsobuje hnačku a môže chrániť pred určitými mykobaktériami. Je pravdepodobné, že Ötzi požíval túto hubu v snahe liečiť svojho bičíka – hnačkový účinok by mu pomohol zbaviť sa vajíčok parazita, zatiaľ čo antibiotické vlastnosti huby by zabili iné črevné hmyz. Takéto huby sa používali na liečebné účely až do 20. storočia.

5. Ötzi má najstaršie tetovania na svete

Múmia sa môže pochváliť 61 rôznymi tetovaniami a sú najstarším fyzickým dôkazom tetovania na svete. Aj keď Ötzi nemá „mama“ na bicepse ani motýľa na spodnej časti chrbta, jeho tetovania sú stále veľmi zaujímavé. Vznikli poškriabaním jeho kože a trením dreveného uhlia do čerstvej rany, výsledkom čoho boli zhluky čiar alebo krížikov. Je tiež pravdepodobné, že ich umiestnenie na kĺby mohlo byť pokusom o liečbu bolesti. Ako najstarší potetovaný človek, aký bol kedy nájdený, je Ötzi držiteľom Guinessovej knihy rekordov.

6. Ötzi bol bojovník

Ötzi bol nízky a zavalitý, asi 5 stôp 2 palce vysoký a 135 libier, so silnými nohami. Viditeľné zranenia naznačujú, že sa zapojil do boja: Niekoľko pravostranných zlomenín rebier sa zahojilo, zatiaľ čo Ötziho krátko pred smrťou udreli do hlavy. Proteínová analýza jeho mozgu odhalila určité hojenie, najmä vo forme krvných zrazenín – ale tie mohli spôsobiť mŕtvicu alebo embóliu. Ľadový muž tiež utrpel dlhú a hlbokú bodnú ranu na pravej ruke. Na základe štádia hojenia evidentného z tkaniva rany k nemu došlo tri až osem dní pred jeho smrťou. A samozrejme, šíp uviaznutý v jeho ľavom ramene bol pravdepodobne konečnou príčinou smrti. Ötzi bol skrátka lovec a bojovník.

7. Ötzi mal medzeru medzi zubami a ďalšie nezvyčajné vlastnosti

Medzi hornými dvoma zubami Ötziho je prirodzená diastema, čo je anatomický termín pre medzeru v zuboch. Medzi modernými dospelými má tento rozdiel asi 10 až 20 percent. Výskumníci tiež videli v ústach Icemana tretiu molárnu agenézu – anatomický termín pre chýbajúce zuby múdrosti. Zuby múdrosti dnes chýbajú asi 35 percentám ľudí. Ötzimu tiež chýbali nejaké kosti — najmenšie z rebier na oboch stranách. Tento nedostatok rebier nie je neslýchaný, ale postihuje len asi 5 percent populácie.

zdroj: M.Samadelli/Southtyrolarchaeologymuseum

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre