Talianske mestečko Palmanova je jedinečné – bolo postavené ako jedna z najveľkolepejších pevností na svete

5628

V Taliansku leží malé mestečko Palmanova, ktoré je jedinečné a takéto mesto nikde inde na svete nenájdete. Je vybudované v tvare 9-cipej hviezdy a leží na pobreží Jadranského mora, 42 kilometrov od mesta Lignano. Palmanova má len niečo vyše 5 tisíc obyvateľov a vybudovali ho v 16. storočí Benátčania s cieľom posilniť obranu Friuli pred Turkami. Je to jedinečné miesto, ktoré dnes obdivujú davy turistov.

Bez názvu 29
Foto od boredpanda
6
Foto od boredpanda

Mestečko postavili v roku 1593 a navrhol ho tím vojenských architektov na čele s Giulio Savorgnanom. V roku 1797 ho prevzali Rakúšania. Spočiatku bolo vybavené dvomi radmi opevnenia, baštami a vodnou priekopou. Avšak, o niekoľko rokov neskôr – v roku 1805, kedy mesto ovládol Napoleon, vybudovali tretí rad opevnenia. O 9 rokov neskôr prevzali mesto Habsburgovci a až v roku 1848 získala Palmanova nezávislosť. Súčasťou Talianskeho kráľovstva sa mestečko stalo v roku 1866.

Dá sa povedať, že Palmanova sa zrodila zo strachu pred nepriateľom. Od roku 1960 je toto jedinečné mesto národnou kultúrnou pamiatkou. Navyše, v roku 2017 ho zapísali na zoznam UNESCO.

2 8
Foto od boredpanda
3 5
Foto od boredpanda

Hlavné námestie – Piazza Grande má tvar pravidelného šesťuholníka. V rovnakej oblasti uvidíte na fasádach mnohých historických budov, vrátane katedrály, úžasné vzory benátskej architektúry. Z múzeí Palmanova zvlášť vyniká mestské historické múzeum, kde najlepšie okúsite históriu mesta a jeho okolia. Také opevnenia, aké uvidíte tam, sa v dnešnej dobe len tak hocikde nevidia.

4 2
Foto od boredpanda
5 2
Foto od boredpanda

Každá ulica, dom i celá oblasť mesta má svoju vlastnú a obrovskú hodnotu. „Je to jedna z najsilnejších a najpozoruhodnejších pevností v Európe. Opevnenia sú vytvorené tak dobre, že cudzinci sem chodia a obdivujú toto majstrovské dielo vojenskej architektúry,“ vyjadril sa jeden z najväčších talianskych dramatikov. Tamojší obyvatelia sú na svoj domov nemenej hrdí a sú radi, že môžu žiť práve v takomto jedinečnom meste.

Na záver si môžete pozrieť aj toto krátke video:

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.