Dovolenka v Lignano Sabbiadoro – Čo ponúka najväčší a najpopulárnejší rezort v severom Taliansku ?

3832

Najväčší rezort v oblasti Friuli, ktorý leží na dlhom, piesočnatom polostrove, pokrytom borovicovými stromami – Lignano Sabbiadoro . Celý polostrov obopína časť lagúny Marano, ktorá je určená najmä na rybárčenie. Celý rezort je otočený na juhovýchod, čo mu dovoľuje slnečný svit počas celého dňa.

Piesočnaté pláže majú jemný sklon do vody, vďaka čomu je kúpanie pre deti zábavné a najmä bezpečné. V meste sa taktiež nachádza 6 rôznych zábavných parkov, čo z neho robí fantastické mesto na výlety pre rodiny s malými deťmi . Asi nikoho neprekvapí, že Lignano Sabbiadoro je najväčší a najpopulárnejší dovolenkový rezort v severnom Taliansku s prístupom do Jadranského mora. Prečítajte si všetko, čo potrebujete vedieť aj zo skúsenosti a recenzií dovolenkárov, ktorí tam už boli.

Lignano Sabbiadoro fotografia
Foto od Pelice

Užitočné odkazy

Ak sa chystáte na dovolenku určite vám dobre poslúžia tieto možnosti:

> Zobraziť najlepšie hodnotené ubytovania 

> Výhodné cestovné poistenie pre každý prípad

Lignano
Nádherná pláž . Foto: ZaujimavySvet

Aké výlety a atrakcie vás čakajú v Lignano Sabbiadoro ?

V Lignano môžete hrať každý šport, na ktorý si len pomyslíte! Golf, tenis, bicyklovanie, plážový volejbal, plávanie, judo, basketball alebo atletika! Zabaví sa tu skutočne každý!

Aké výlety vás čakajú? Záujemcovia o zábavné parky môžu navštíviť napríklad Parco Zoo, ktorá má 1500 zvierat z 250 rôznych druhov. Aquasplash je talianskym prvým vodným zábavným parkom a jeden z najlepšie vybavených v celej Európe. Gulliverlandia vás okúzli svojím akváriom a podvodným tunelom. Dva parky sú určené čisto pre malé deti, Parco Junior a kráľovstvo nafukovacích hradov a zámkov – I Gommosi.

park zvierat
Park zvierat je jedna z najlepších atrakcií. Foto: ZaujimavySvet
Parco Zoo
V Parco Zoo nádjete mnoho rôznych zvierat. Foto: ZaujimavySvet
Atrakcie
Foto od Giagl

Mestská pláž

Korunou celého rezortu je jeho 8 kilometrová pláž. Farba piesku na pláži je tak krásna, že sa mesto podľa nej pomenovalo (Sabbiadoro = Zlaté piesky). More je čisté, teplé a plytké, čo je ideálne pre rodiny s deťmi.

Pláž
Pláže sú dobre vybavené a bezpečné. Foto: ZaujimavySvet
Mestská pláž
V sezóne je ale dosť miesta pre všetkých. Foto: ZaujimavySvet
Slnečníky
Foto: ZaujimavySvet

Celému rezortu je už niekoľký rok po sebe udelená prestížna cena Európskej Modrej Vlajky, ktorú má len zopár pláži v celom Taliansku. Cena je udelená nie len vďaka starostlivosti o vodu a jej čistote, ale aj kvôli celému turistickému systému v rezorte. Európska Modrá Vlajka zaručuje, že tento rezort je jeden z najlepších v celom Taliansku a dokonca aj v celej Európe.

Polostrov, na ktorom sa Lignano nachádza je označovaný ako zelené priestranstvo, vďaka jeho borovicovému lesu, ktorý je jeden z najväčších v celej krajine. Jeho krásu popísal aj známy autor Ernest Hemingway, ktorý nazval tento polostrov ako „talianskú Floridu“.

 

pláž
Foto od Giuseppe Milo (www.pixael.com)

Lagúna Marano a rieka Stella

Obe z týchto lokácií sa dajú splavovať na lodiach a dovolia vám navštíviť typické staroveké rybárske dedinky, Casoni. Celkovo, celé Lignano, je výbornou lokáciou na jachting (jednou z najlepších a najpopulárnejších v celom Stredozemnom mori), vďaka svojím moderným a skvelo vybaveným turistickým prístavom.

 

Nočný život

Počas dňa si užijete slnko, more a krásnu prírodu, no po zotmení sa budete rozhodovať medzi troma otázkami. Ísť do baru na osviežujúci drink, na večeru z morských plodov v typickej reštaurácii alebo si užiť to najlepšie zo talianskej kuchyne, pričom vašim spoločníkom bude celé združenie najlepších talianskych vín. Ak si na to trúfate, tak možno stihnete aj všetky tri možnosti za jeden večer!

Lignano v noci
LIgnano Sabbiadoro v noci. Foto: ZaujimavySvet

Kľudná prechádzka pri západe slnka po pobreží ešte nikomu neublížila. Navštívte aj centrum mesta, ktoré je celé pešou zónou, takže okolo vás nebudú chodiť žiadne hlučné autá. V centre nájdete stovky obchodov a stánkov, niektoré klasické talianské a iné zasa zamerané na turistov.

Ak sem prídete s partiou kamarátov, tak vás určite poteší aj veľké množstvo barov, diskoték alebo dokonca aj tematických plážových večierkov.

nočný život
Foto od Giuseppe Milo (www.pixael.com)

Ako sa dostať do Lignano Sabbiadoro  na dovolenku ?

Lignano Sabbiadoro je jednou z najbližších dovolenkových destinácii, ktoré sú pre nás dostupné. Pre to to môže byť fantastická a nie príliš náročná dovolenka autom do Talianska! Autom z Bratislavy je to približne 600 km, čo v čistom čase znamená 6 hodín jazdy.

maják
Fotogenický maják. Foto: ZaujimavySvet

Lignano je asi hodinou jazdy od medzinárodných letísk v Benátkach a Trieste. Obidva sú spojené vlakovými a autobusovými spojmi. Tieto spoje však nie sú priame a budete musieť prestupovať. Budete musieť vystúpiť v meste Latisana alebo Portugruaro, z kadiaľ si vezmete autobusový spoj už priamo do Lignano (aj keď idete vlakom, aj keď autobusom).

Skúsenosti a recenzie s dovolenkou

Pozreli sme sa na najčastejšie recenzie a skúsenosti s oblasťou Lignano Sabbiadoro. Spravili sme poctivý prehľad diskusných fór a subjektívnych skúseností návštevníkov. Po prečítaní mnohých diskusných príspevkov a recenzií sme došli k nasledujúcim záverom:

  • Skvelá dovolenka pre ľudí s deťmi, v blízkosti si môžete spraviť výlet do zábavného parku Gulliverlandia.
  • Čisté more aj mestská pláž je zárukou dobrej skúsenosti.
  • Ak máte záujem o kľudnejšiu dovolenku, recenzenti odporúčajú skúsiť časť Lignano Riviera a Lignano Pineta.
  • Mnoho dovolenkárov navštevuje túto lokalitu pravidelne
  • Dovolenkujúci recenzujú aj apartmány s pochvalou, že sú čisté a udržiavané
  • Odporúča sa zabookovať si hotel sám a doceliť tak lacnejšiu dovolenku.

Aké počasie očakávať a kedy sa oplatí prísť na dovolenku?

počasie
Počasie je výborné. Avšak, keď vás náhodou zastihne búrka určite do mora nelezte! Foto: ZaujimavySvet

Keďže sa Lignano Sabbiadoro nachádza na severe talianska, tak sa to odzrkadľuje aj na počasí, ktoré už pripomína skôr to stredoeurópske. Najteplejším obdobím je samozrejme leto, konkrétnejšie koniec júla a začiatok augusta. Teploty vtedy priemerujú približne 31°C cez deň a 18°C v noci.

Ak nemáte radi dážď, tak najsuchšie mesiace sú apríl, október a december. No keďže väčšina ľudí sem príde na letnú dovolenku, tak odporúčame prísť v júli. V júli za posledné roky spadlo v priemere o niekoľko milimetrov menej zrážok než v auguste.

Najviac turistov v Lignano nájdete v júni, apríli a júli. Počas týchto mesiacov zvyknú ísť ceny za ubytovanie, reštaurácie alebo rôzne služby na plážach citeľne vyššie. Ak si však ubytovanie objednáte v niekoľkomesačnom predstihu, tak sa týmto dodatočným výdavkom môžete vyhnúť. Ak vašim cieľom je vyhnúť sa turistom a nie výdavkom, tak v novembri tu nájdete takmer exkluzívne len domácich.

Predpoveď počasia

LIGNANO SABBIADORO Počasie

 

Ubytovanie v Lignano Sabbiadoro – Apartmány aj hotely

Ceny za ubytovanie sa tu pohybujú všade od 20€ do 200€ za noc. Mesto je pripravené na turistický ruch, preto budete mať večer o zábavu postarané nezáležiac na tom, kde sa ubytujete.

Jediným rozdielom môže byť vzdialenosť vášho apartmánu od mora. No keďže celé Lignano Sabbiadoro je na výbežku dlhom niekoľko kilometrov v mori, tak aj prinajhoršom, budete musieť prejsť len okolo 500 metrov. Pre najpohdolnejšiu rezerváciu ubytovania vám odporúčame rezerváciu cez Booking.

Je more čisté?

10

Milovníci čistého mora si určite prídu na svoje. Čisté a bezpečné more signalizuje modrá vlajka. Tá je vyvesená takmer celý rok s výnimkou búrok kedy je kúpanie v mori nebezpečné.  More je čisté bez chemického znečistenia. Nejedná sa o typické „karibské“ more, ktoré môžete vidieť na juhu Talianska. Skôr chorvátske more.  Vstup do mora je bezpečný a postupný, čo ocenia predovšetkým deti.

Je Lignano Sabbiadoro lacná dovolenka?

Aj keď ide o Taliansko aj dovolenka v Lignano Sabbiadoro môže byť naozaj lacná. Ako píšeme v sekcií ubytovanie tak veľmi závisí aké sú vaše nároky. V rozvinutých krajinách ako je Taliansko je často výhoda to, že ponuka ubytovania je naozaj široká. Ak vám nevadí byť ďalej od mora prípadne si rezervujete apartmán a budete si variť tak vás dovolenka nemusí stáť veľa peňazí.

Ubytovanie v kempe
Kempovanie je tiež jedna z možností ubytovania. Foto od Giagl

Dôležité telefónne čísla

113 – univerzálne číslo núdzového volania (ako naše 112)

+39 0636715200, +39 0636715201 – slovenská ambasáda v Ríme

Zdroje:

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.