Láska je mocná. Až tak, že inšpirovala k vzniku známych miest. Ktoré máme na mysli?

1869

Len máločo je krajšie ako láska a len málokto dokáže viac ako zaľúbený človek. Láska je totiž krásny cit, ktorý dokáže v človeku vzbudiť všetko dobré, kam patrí aj kreativita. Je skvelou voľbou inšpirácie pre umelcov z rôznych oblastí. Dalo by sa povedať, že je tou najlepšou hnacou silou a to aj v prípade, že sa chystáte vytvoriť zaujímavú pamiatku. 

My by sme vám totiž radi predstavili slávne miesta vo svete, ktoré vznikli takýmto procesom – po vzore inšpirácie v podobe lásky. 

Balkón Rómea a Júlie, Verona, Taliansko

Zdroj: shutterstock

Láska dokáže nejednému celkom pomotať hlavu. Správame sa a konáme celkom inak ako doposiaľ. Máme pocit, že dokážeme všetko na svete. Známou romantickou dvojicou je Rómeo a Júlia, tí ale existovali len v knihe Williama Shakespeara, preto aj slávny balkón je fiktívnym miestom. Napriek tomu, miesto, kde sa podľa autora mal príbeh odohrávať, je pre turistov a zaľúbených veľmi obľúbené a navštevované. Ide o starobylý dom nachádzajúci sa vo Verone a často ho ľudia využívajú, aby svojej polovičke vyznali lásku a požiadali ju o ruku. 

Nakoľko bolo toto miesto naozaj vyhľadávané, na nádvorí v blízkosti balkóna umiestnili Júliinu sochu. Keď chcete mať šťastie, mali by ste ju podľa legendy pošúchať po pravom prsníku. Vo vnútri sa nachádza malé múzeum a obchod so suvenírmi.

Tádž Mahal, India

Zdroj: wikimedia common

Je to najnavštevovanejšia pamiatka v krajine. Podľa legendy ju postavil Šáhdžahán, na pamiatku svojej manželku, ktorú nadovšetko ľúbil. Po narodení ich spoločného štrnásteho dieťaťa však zomrela, čo bola pre neho obrovská rana, z ktorej sa nevedel spamätať. To bol popud, na ktorý sa rozhodol postaviť najväčší pamätník lásky. Tádž Mahal preto nie je luxusným palácom, ako by sa zdalo na prvý pohľad, ale mauzóleom, v ktorom sú uložené pozostatky Šáhdžahánovej manželky. 

Banka Lásky, Banská Štiavnica

Zdroj: wikimedia common

Príbehy lásky nie sú známe len zo zahraničia, ale minimálne jeden slávny sa odohral aj na našom území. O koho iného by sa mohlo jednať ako o Andreja Sládkoviča, ktorý sa zaľúbil do Maríny. Tá sa však musela vydať za bohatého muža a nemohla to zmeniť ani nádherná báseň, akú jej Sládkovič napísal. Riadky plné citu si však odložila vo svojom dome v Banskej Štiavnici, z ktorého sa stala Banka lásky. V nej sa dnes počas interaktívnej prehliadky môžete dozvedieť viac o príbehu týchto mladých ľudí a navyše si tu môžete založiť vlastnú schránku lásky. 

Malý Trianon, Paríž, Francúzsko

Zdroj: wikimedia common

Kto by nepoznal Versailles. No možno nie všetci vedia, čo všetko skrýva vo svojom areáli. Jeho súčasťou je totiž aj Malý Trianon. Ide o sídlo, ktoré dostala do daru Madame de Pompadour od svojho dlhoročného milenca Ľudovíta XV. Žiaľ, jeho dokončenia sa nedožila. Neskôr ho dostala do daru ďalšia milenka a následne sa Malý Trianon stal zámočkom Márie Antoinetty.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre