Pár bizarných faktov, ktoré nás nútia spochybniť všetko, čo sme si mysleli, že vieme

815

Svet je veľmi zvláštne miesto a tieto podivné fakty to dokazujú. Nejde o žiadne zabehnuté, recyklované fakty, ktoré sa objavujú každú chvíľu. Mnohé z týchto faktov vás ohromia, niektoré znechutia – ale všetky tieto neočakávané fakty prekvapia.

Moderný bezpečnostný špendlík bol vynájdený na splatenie dlhu

Inžinier Walter Hunt sa narodil v New Yorku v roku 1796 a celý život sa venoval vynálezom. Jeden z Huntových najvýznamnejších vynálezov bol zároveň jedným z jeho najmenších – spínací špendlík. Hunt skutočne vyvinul spínací špendlík z nevyhnutnosti. Mal dlh 15 dolárov – v 19. storočí to nebola malá suma – a rozmýšľal, ako by mohol vytvoriť niečo, čím by zaplatil účty. Pri krútení drôtu prišiel na nový nápad – špendlík, ktorý sa sám zloží a dá sa zapnúť. Tak sa zrodil moderný špendlík.

silver safety pin on white paper
Autor tejto fotografie je Anne Nygård

Verzie špendlíka existovali už v staroveku. Boli to špendlíky známe ako fibuly, ktoré sa dali zapnúť. Hunt však nadviazal na predchádzajúce fibuly tým, že k špendlíkom pridal „pružinu“, ktorá by umožnila bezpečnejšie a pevnejšie zapínanie. Hoci sa špendlík stal základom domácnosti, Hunt sa nedočkal väčšej hodnoty svojho vynálezu. Práva naň predal za 400 dolárov.

Keď potrebujú žaby zvracať, vyvrhnú celý žalúdok – a potom ho opäť zjedia

Niektoré žaby kontrolujú kvalitu skonzumovanej potravy zaujímavým spôsobom – vyvrhnú celý žalúdok, ak majú podozrenie, že zjedli niečo toxické. Potom žalúdok rýchlo vyčistia, aby ho zbavili toxických látok, a potom ho opäť prehltnú.

closeup photo of brown frog
Autor tejto fotografie je Crystal McClernon

Nie je to nijako zvlášť zdĺhavý proces. Výskumníci zistili, že žabám trvá iba 0,3 sekundy, kým vyvrhnú, vyčistia žalúdok a znovu ho prehltnú.

Najstaršia správa vo fľaši na svete sa našla 132 rokov po jej vypustení

Správy vo fľaši už dlho pútajú pozornosť, pretože predstavujú ľudskú komunikáciu naprieč časom a priestorom. Správy vo fľaši však nie sú len výmyslom. V priebehu tisícročí ľudia vkladali odkazy do fliaš a posielali ich na more. Zdá sa, že k prvému prípadu došlo v roku 310 pred n. l., keď grécky filozof Theofrastos vložil do oceánu fľašu naplnenú odkazom, aby sledoval tok Stredozemného mora. Keďže správy vo fľaši závisia od rozmarov mora, jednoducho sa nechajú unášať, kým ich niekto nenájde. Niektoré plávajú dlhšie ako iné.

a message in a bottle sitting on the beach
Autor tejto fotografie je Jayne Harris

Najstarší známy odkaz vo fľaši bol zrejme na mori 132 rokov, kým ho objavili. Pochádzal z nemeckej lode Paula, ktorá sa v roku 1886 plavila Indickým oceánom. Ten, kto správu hodil cez palubu, to pravdepodobne urobil zámerne. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia sa nemecké lode zúčastňovali na prebiehajúcom experimente zameranom na sledovanie oceánskych prúdov. Odkaz vo fľaši obsahoval žiadosť, aby ten, kto fľašu nájde, zaznamenal miesto nálezu a poslal ju späť do Nemecka.

John Cummings počas svojho života zhltol 38 nožov – a kúsok jedného ho zabil

Každý má nejaký párty trik, ale párty trik Johna Cummingsa bol v porovnaní s väčšinou riskantnejší – prehĺtal nože. Cummings, povolaním námorník, sa údajne začal zaujímať o prehĺtanie nožov, keď bol v roku 1799 vo Francúzsku svedkom toho, ako to robil jeden umelec. Cummings to chcel vyskúšať na vlastnej koži a podarilo sa mu prehltnúť štyri nože na jedno posedenie. Nože potom prehĺtal pravidelne.

red handled knife on black surface
Autor tejto fotografie je Savernake Knives

V roku 1805 prehltol 20 nožov, ale ochorel a vyhľadal lekára. V priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov Cummings vykašliaval úlomky nožov. Po zdravotných problémoch v roku 1809 zomrel. Pitva odhalila, že ho napokon usmrtila malá časť noža, ktorá mu prepichla niektoré orgány. Počas svojho života prehltol najmenej 30 nožov.

Walt Disney zakázal Alfredovi Hitchcockovi nakrúcať v Disneylande

Napriek svojmu slnečnému sloganu „najšťastnejšie miesto na svete“ nebol Disneyland vždy otvorený pre každého. Čerstvý režisér Alfred Hitchcock po úspechu filmu Psycho už plánoval ďalší film – Slepec, v ktorom mala hrať hollywoodska legenda James Stewart. V jednej kritickej scéne by sa Stewartova postava zúčastnila na naháňačke v zábavnom parku, ktorý bol jednoznačne založený na Disneylande.

brown and blue castle under cloudy sky during daytime
Autor tejto fotografie je Bastien Nvs

Keď sa Disney dozvedel o Hitchcockových plánoch, „okamžite vydal vyhlásenie, že Hitchcockovi, tvorcovi toho nechutného filmu Psycho, za žiadnych okolností nedovolí nakrútiť v Disneylande ani stopu filmu“.

Homáre nikdy neprestávajú rásť, ale na rozdiel od mýtov nie sú nesmrteľné

Napriek fámam, že homáre môžu žiť večne, tieto kôrovce žijú niekoľko desaťročí. Samice homárov vo všeobecnosti prežívajú samcov – najstaršia zaznamenaná samica homára sa dožila vysokého veku 72 rokov. Aj keď sú homáre obyčajní smrteľníci, ich telo rastie až do chvíle, keď odídu. Homáre môžu byť prekvapivo veľké. Najväčší vážil neuveriteľných 20 kilogramov, keď ho rybári ulovili v Novom Škótsku v roku 1977.

orange lobster
Autor tejto fotografie je Daniel Norris

Ako presne homáre rastú? Keďže homáre majú exoskelet, prechádzajú obdobiami lienenia. Každé lienenie umožňuje homárovi zväčšiť sa. Po zhodení panciera ho homár spotrebuje, aby získal späť cenné živiny, ktoré by inak stratil.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre