Pár faktov o histórii, ktorým sa nám nechce veriť, že sú pravdivé – ale sú

624

Prečo spôsobili klobúkové spony v 90. a 10. rokoch 20. storočia rozruch? A aký suvenír mal John F. Kennedy na svojom stole, aby mu pripomínal blízky konflikt počas druhej svetovej vojny? Tieto a ďalšie prekvapivé príbehy môžu znieť ako vymyslené, ale skutočnosť, že sú pravdivé, ich robí ešte prekvapivejšími – a niekedy aj zábavnejšími.

Počas prohibície mal Winston Churchill lekárske potvrdenie, aby mohol piť alkohol počas pobytu v USA

Winston Churchill mal zvláštnu záľubu v alkohole. V súlade so svojím aristokratickým pôvodom zahŕňal alkohol do svojich každodenných rituálov, politických aj osobných. Obľuboval šampanské a brandy a podľa súkromného tajomníka Jacka Colvilla whisky kloktal ako ústnu vodu. Alkohol bol aj súčasťou jeho zábavy a v roku 1936 minul na fľaše šampanského sumu, ktorá dnes predstavuje 75 000 dolárov.

man wearing coat statue showing building with flag
Autor tejto fotografie je Arthur Osipyan

Nezdolný Churchill nedovolil, aby mu niečo stálo v ceste pri jeho rituáloch – dokonca ani taká maličkosť ako prohibícia v USA. Hoci zákon zakazoval predaj alkoholu, niektorí ľudia mohli požiadať o zdravotnú výnimku, aby mali prístup k alkoholu. V roku 1931 prišiel Churchill do USA a zažil autonehodu. Aby mu pomohol pri zotavovaní, lekár mu dokonca predpísal konkrétny recept – alkohol. A tak mohol budúci premiér piť alkohol v krajine, ktorá ho zväčša zakázala.

Vlna násilia podnietila reguláciu dĺžky klobúka na začiatku 20. storočia

Koncom 19. storočia sa dámsky outfit nezaobišiel bez spony, dlhého špendlíka, ktorý upevňoval klobúk do vlasov. Ženy však čoskoro našli pre ne nové, neočakávané využitie – ako zbraň na odháňanie nežiaducich návrhov zo strany mužov. Napríklad Leoti Blakerová použila svoj špendlík na bodnutie muža, ktorý ju začal napádať v dostavníku v roku 1903. Klobúky tak poskytli ženám ochranu na verejnosti, čo im na druhej strane prinieslo viac slobody a nezávislosti. Pomáhali tak ženám cítiť sa menej zraniteľnými a viac posilňovali ich postavenie.

charles dana gibso hatpin girl 9b0275 640
Zdroj: Wikimedia Commons

Klobúky však mohli spôsobiť aj neúmyselné zranenia nevinným osobám. V divadlách mohli ľudia, ktorí sa o klobúkovú sponu náhodne otreli, utrpieť napríklad poškriabanú rohovku alebo drobné poranenia, ktoré mohli rýchlo zhnisať. Preto sa čoskoro zaviedli zákony obmedzujúce ich veľkosť pri nosení na verejnosti. V roku 1910 Chicago zakázalo veľké špendlíky – ženy sa museli uspokojiť s menšími špendlíkmi, inak riskovali pokuty a väzenie. Podľa historičky Karen Abbottovej sa tieto zákony rýchlo ujali v celej krajine. O desaťtisíc kilometrov ďalej, v austrálskom Sydney, išlo šesťdesiat žien radšej do väzenia, než aby platili pokuty za nosenie „vražedných zbraní“ v klobúkoch. Dokonca aj konzervatívne londýnske dámy vytrvalo odmietali kupovať chrániče hrotov klobúkov.

Syrový nálev a šťava z uhoriek sa používali ako topiace prostriedky počas zimných mesiacov

Obce sa pri odstraňovaní ľadu z ciest zvyčajne spoliehajú na flotily nákladných vozidiel so soľou. Na mnohých miestach však soľ jednoducho nestačí na roztopenie ľadu. Niektoré lokality sa spoliehajú na špeciálnu zložku, ktorá zvyšuje ich schopnosť odstraňovať námrazu – soľanku. Niekde je to syrový nálev alebo šťava z uhoriek, inde zasa nálev z cukrovej repy. Ale bez ohľadu na to, o aký vedľajší produkt ide, výsledky sú viac-menej rovnaké – nemrznúci účinok.

pickles in jar
Autor tejto fotografie je Reka Biro-Horvath

JFK si nechal škrupinu kokosového orecha, ktorá mu zachránila život – a používal ju ako ťažítko

Predtým, ako sa stal 35. prezidentom Spojených štátov, bol John F. Kennedy dôstojníkom amerického námorníctva, ktorý slúžil v druhej svetovej vojne. V roku 1943 Kennedyho loď zničila japonská bojová loď; americkej posádke sa podarilo doplávať do bezpečia na neobývaný ostrov v Tichom oceáne. O niekoľko dní neskôr Biuku Gasa a Eroni Kumana, dvaja prieskumníci zo Šalamúnových ostrovov, narazili na preživších.

white round ornament on brown wicker basket
Autor tejto fotografie je Tijana Drndarski

Kennedy rýchlo rozmýšľal, vyrezal do škrupiny kokosového orecha správu a požiadal prieskumníkov, aby ju odovzdali ďalej, aby sa posádka mohla zachrániť. Muži skutočne previezli popísaný kokosový orech cez územie okupované Japoncami, až kým sa nedostal do rúk správnych ľudí. Američania boli čoskoro zachránení. O desaťročia neskôr sa Kennedy stal prezidentom. Nezabudol, že sa takmer nikdy nedostal späť do USA, nieto ešte do Bieleho domu. A tak si kokosovú škrupinu nechal ako ťažítko na stole v Oválnej pracovni.

V roku 1997 sa na mori stratilo päť miliónov lega – a stále sa vyplavujú na breh

Je to ako zo sna každého milovníka Lega – prechádzka po pláži a nájdenie voľne pohodených stavebníc Lego. Pre návštevníkov pláže v Cornwalle v Anglicku je to realita – Lego je naozaj darom mora. Dňa 13. februára 1997 narazila nepokojná vlna do nákladnej lode Tokio Express neďaleko Cornwallu a zhodila do oceánu 62 kontajnerov Lega.

yellow red blue and green lego blocks
Autor tejto fotografie je Xavi Cabrera

Keďže kocky sú dostatočne ľahké na to, aby plávali, milióny kociek z tejto nehody vyplavilo na pláže. Mnohé z nich majú morskú tematiku, a preto je o to vhodnejšie, že sa objavili na pobreží. Väčšina kociek Lega sa vyplavila v okolí Cornwallu, niektoré však boli objavené až v Texase a Austrálii. Námorná katastrofa sa síce stala v roku 1997, ale ľudia aj po desaťročiach stále nachádzajú stratené lego kocky.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.