Pár zdanlivo vymyslených faktov o zvieratách, ktoré sú v skutočnosti pravdivé

7648

Zaujímavých faktov o zvieratách je neúrekom a kolujú po internete. A keďže po celom svete sú roztrúsené tisíce a tisíce zvláštnych, podivných, jedinečných a zaujímavých druhov zvierat, je logické, že o nich existuje množstvo nepredvídateľných a nečakaných faktov. Planéta Zem je obrovská a rozmanitá a tvory, ktoré tvoria kolektívnu populáciu matky prírody, sú zasa rozmanitejšie, než si dokážete predstaviť. V tomto článku sa teda pozrieme na niektoré z týchto faktov. Pri čítaní týchto zaujímavostí si možno poviete, že sú vymyslené – ale nie sú!

Králiky nemôžu grgať ani zvracať

Na rozdiel od ľudí a mnohých iných zvierat králiky nie sú fyzicky schopné zvracať. Nemôžu zvracať – okrem zriedkavých prípadov tesne pred smrťou. Je to preto, že králiky majú jednosmerný tráviaci systém. Keď niečo prežujú a prehltnú, bez ohľadu na to, čo to je, musí to prejsť celú cestu cez králičie črevá a vnútornosti, kým to nevyjde na druhom konci. Hoci je to určite zvláštna skutočnosť, je to aj potenciálne nebezpečná vlastnosť pre králiky, ktoré sú chované ako domáce zvieratá. Keďže nemôžu vyvracať veci, ktoré im škodia, všetko, čo sa dostane dnu, zostane vo vnútri až do potenciálnej smrti.

white rabbit on green grass
Photo by Satyabratasm on Unsplash

Zatiaľ čo psy, mačky a iné zvieratá môžu vyvracať nepríjemné veci, ktoré nesúhlasia s ich tráviacim systémom, králiky sa s tým jednoducho musia vyrovnať. Na druhej strane bežne trpia problémami s tráviacim traktom. V najhorších prípadoch sa tieto problémy premenia na upchatie žalúdka a čriev, čo môže viesť k neznesiteľnej smrti. Navyše, bez možnosti grgania sa v žalúdku králikov môžu hromadiť bolestivé plyny, ktoré spôsobujú trvalé zdravotné problémy.

Jedinečné nosy

Žiadne dva psie a mačacie nosy nie sú dokonale rovnaké. Podobne ako ľudské odtlačky prstov, aj psy a mačky majú úplne jedinečné nosy so vzormi hrebienkov a záhybov, ktoré sa nepodobajú na nosy žiadneho iného psa alebo mačky na svete. Každý pes a mačka majú jedinečný nos, podľa ktorého by ste ich mohli technicky identifikovať, ak by ste to potrebovali. Jednoducho by ste sledovali hrebene, hrbolčeky, záhyby a štrbiny. Mimochodom, aj psie nozdry sú známe pod vlastným špecifickým pojmom: nares.

white dog and gray cat hugging each other on grass
Photo by Krista Mangulsone on Unsplash

Kravy majú najlepších priateľov

Ľudia nie sú jediné tvory, ktoré potrebujú trvalú spoločnosť a pevné citové väzby. Aj kravy ich majú! Štúdie v priebehu rokov neustále dokazujú, že kravy sa potrebujú priateliť s ostatnými kravami vo svojom okolí. A nevyberajú si len náhodné kravy, ktoré sú si na farme najbližšie. Kravy svojím spôsobom skutočne vyhľadávajú iné kravy s podobnými povahami a dispozíciami. Postupom času si medzi sebou vybudujú svoju verziu blízkych priateľstiev. Tým, že vyhľadávajú „podobne zmýšľajúce tvory“, sa im darí (alebo ak nie, tak slabnú) počas celého života.

a herd of cows standing next to each other on a field
Photo by Lomig on Unsplash

A ak prídu na nejaké miesto a nemôžu nájsť svojich priateľov, prepadnú panike. Skutočnosť, že kravy si vytvárajú vzájomné väzby podobným spôsobom ako ľudia, je dôležitou súčasťou nášho pohľadu na budúcnosť poľnohospodárstva. Továrenské farmy nechávajú kravy izolované v ich dave, a tým ich ľahšie tlačia do depresie a rozrušenia. Mlieko, ktoré produkujú, zasa nie je také výdatné a bohaté na živiny. Odborníci na poľnohospodárstvo sa už roky snažia prísť na to, ako dosiahnuť rovnováhu – dostať kravy do situácie, v ktorej si budú môcť plniť svoje mliekarenské povinnosti, ale zároveň budú dostatočne šťastné v kruhu svojich priateľov, aby sa to všetkým zúčastneným oplatilo.

Nech žije starosta Duke!

Malá dedinka Cormorant v štáte Minnesota potrebovala v roku 2014 starostu, a tak sa rozhodli zvoliť Dukea. Duke nie je priezvisko človeka, ktorý žil v meste a uchádzal sa o túto funkciu. Duke bolo meno mohutného, priateľského psa plemena veľký pyrenejský pes, ktorý žil v Cormorante a celé mesto si omotal okolo prsta… ehm, okolo svojej malej labky. Komunita sa rozhodla zvoliť Duka do funkcie v roku 2014 a od toho roku skutočne slúžil štyri legitímne, po sebe idúce jednoročné obdobia ako starosta mesta. Dokázal, že je skutočným spojovateľom v rámci komunity, spájal všetkých obyvateľov dediny a dával im dôvod na hrdosť, keď sa na jeho politickú kariéru schádzali celoštátne médiá. Po štvrtom funkčnom období v roku 2018 Duke odišiel do dôchodku a pokračoval v živote, v ktorom naháňal veveričky a jedol občerstvenie mimo centra pozornosti. Bohužiaľ, o rok neskôr zomrel.

white long coated dog on red textile
Photo by Bruce Williamson on Unsplash

Aký roztomilý malý dinosaurus!

Slovo „microraptor“ znamená v gréčtine „malý zlodej“ a je to dokonalé meno pre najmenšieho známeho dinosaura, aký kedy existoval. Všetci poznáme velociraptora a aj mnohé iné dinosaury. Pred miliónmi rokov však existoval aj malý operený dinosaurus s krídlami na všetkých štyroch končatinách, ktorý sa nazýval „mikroraptor“. Štyri krídla boli zjavne jedinečné, keďže väčšina lietajúcich dinosaurov (a vtákov) mala len dve. So štyrmi krídlami však mikroraptor dokázal rýchlo a agresívne lietať, keď lovil svoju drobnú korisť a žil svoj drobný život.

2311488082 19d2a90164 k
Zdroj: Jason Adams/flickr

Tieto tvory boli naozaj drobné. Priemerný mikroraptor vážil len 0,9 kilogramu a keď sa postavil rovno, bol vysoký len asi stopu 30,5 centimetra. Od hlavy po chvost meral aj menej ako 76 centimetrov na dĺžku. Táto kombinácia veľkostí z neho robí približne takého, aký je dnešný havran. Naďalej je najmenším známym dinosaurom v celej histórii. A ak nedôjde k nejakému významnému archeologickému objavu, mikroraptor si toto prvenstvo pravdepodobne ponesie až do konca dejín!

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.