Parazity, ktoré by ste si mohli priniesť z dovolenky, niektoré druhy sa však vyskytujú aj u nás!

3247

Kto by nemiloval cestovanie? Spoznávanie nových kultúr, národností, zvykov a tradícií je vzrušujúce. Ako sa vraví, míňať peniaze na hmotné záležitosti sa len málokedy oplatí, radšej investujte do zážitkov. 

No čo ak si človek okrem zážitkov v podobe spomienok, prípadne nejakého suveníru odnesie z danej krajiny i parazita, ideálne vo svojom tele? Niektoré z nich sú len nepríjemné (hlavne tá predstava, že sa vo vnútri vás nachádza niečo živé a odporné, čo vám chce škodiť), no v prípade niektorých parazitov vám môže ísť naozaj o život.

Vyššie riziko nakazenia sa je v krajinách s nedostatočnou úrovňou hygieny, či už to dokážete do istej miery ovplyvniť alebo nie. Ak vás teda zaujíma, aké parazity môžu v rôznych krajinách človeka napadnúť, vrhnite sa do čítania tohto článku. Vopred vás ale varujeme, že tento obsah nemusí byť vhodný pre každého. 

Slzovnička zhubná

LANDSCAPE 840
Zdroj: flickr

Najdesivejšia vec na tomto parazitovi je snáď to, že len veľmi ťažko ju lekári dokážu diagnostikovať a v prípade, že sa im to aj náhodou podarí, liečba nie je k dispozícii – a aby toho nebolo málo, je až 97% pravdepodobnosť, že vás čaká smrť. 

Tento parazit sa radí k amébam a nakaziť sa môžete pri plávaní alebo potápaní (v horúcich prameňoch, riekach, jazerách v tropickom prostredí), kedy sa vám do nosa dostane voda spolu s touto amébou – tá následne cez nervy prechádza až do mozgu – kde rozkladá mozgové tkanivo, takže o niekoľko dní budete mŕtvy. 

Wuchereria bancrofti 

1995 376 01
Zdroj: flickr

Slovenský názov tohto parazita je vlasovec miazgový – ide o parazita, ktorý dokáže preniknúť z krvných ciev do ciev lymfatických, ktoré môže následne upchávať a tým znemožňovať odtok lymfy, ktorá sa v tkanive hromadí, následkom čoho môžeme pozorovať zdúrenie danej oblasti (najčastejšie panvových končatín). Ochorenie, ktoré spôsobuje sa nazýva elefantiáza a je prenášaná komármi, ktoré sa vyskytujú v tropických oblastiach.

Škrkavky 

ascaris photo u1
Zdroj: flickr

Škrkavky sa pomerne bežne vyskytujú aj na našom území a postihujú častejšie deti, no vyskytnúť sa môžu aj u dospelých. Nakaziť sa môžete napríklad vodou, ktorá by bola kontaminovaná infikovaným trusom, prípadne pri práci s pôdou, kde sa nachádzajú vajíčka škrkaviek. Vývojový cyklus škrkaviek prebieha v tenkom čreve, pričom larvy môžu migrovať aj cez pečeň do pľúc (tu poškodzujú tkanivo). V čreve sa následne rozmnožujú a produkujú vajíčka, ktoré sa vylučujú trusom. Môžu vás oberať o živiny a spôsobovať tráviace ťažkosti. 

Leishmanióza

leishmaniasis photo u2
Zdroj: flickr

Parazitický prvok, ktorý je opäť prenášaný komármi. Ako reakcia na jeho prítomnosť sa vám na tele môžu vytvoriť malé vredy na na pokožke, okolo úst a nosa. Následne prvok napáda makrofágy svojho hostiteľa a teda môže narúšať jeho imunitný systém. Menej závažné vektory sa vyskytujú v Iráne, Afganistane, Sýrii, Saudskej Arábii, Peru a Brazílii, no druhý, ktoré môžu človeka ohroziť na živote nájdeme v Bangladéši, Indii, Nepále, Brazílii a Sudáne. 

Toxoplasma gondii

brown tabby cat
Autor tejto fotografie je Jae Park

Opäť ďalší prvok, ktorým sa môžeme nakaziť. Konečným hostiteľom sú mačky, no na to aby ste sa nakazili, s nimi nemusíte byť ani v kontakte, častým spôsobom nákazy býva i nedostatočne umytá zelenina. U ľudí spôsobuje Toxoplasma gondii bolesti tela, zväčšenie lymfatických uzlín (u ľudí s oslabeným imunitný systémom, môže spôsobiť aj vážnejšie príznaky). Zdravý človek ale ochorením prejde i sám, nie je nevyhnutná žiadna liečba. 

Giardia intestinalis 

giardia intestinalis photo u2
Zdroj: ranker.com

Giardia sa typicky vyskytuje v kontaminovanej vode, z ktorej sa napijete. Lokalizuje sa v tenkom čreve, s ktorým súvisia aj problémy, ktoré vás postretnú. Najčastejšie vás potrápi hnačka a zvracanie, to neznie tak zle, že? Ale trvať to môže aj vyše týždňa.

Pásomnica 

tenioza pasomnica parazit creva
Zdroj: flickr

Pásomnice sa dajú pomerne ľahko diagnostikovať a ani terapia nie je príliš zložitá. Len tá predstava niekoľko metrov dlhej pásomnice v čreve nie je dvakrát príjemná. Jej prítomnosť môže sprevádzať zvýšená chuť do jedla v kombinácii so stratou hmotnosti. Takisto môžete trpieť na nedostatok živín. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.