Pergola ako kľúč k prírodnému raju na vašej záhrade

67

Pergoly patria medzi tie architektonické prvky, ktoré dokážu premeniť akúkoľvek záhradu či terasu na krásne a útulné miesto. Sú nielen štýlové, ale aj funkčné: poskytujú tieň, ochranu a estetický vzhľad. Pokiaľ zvažujete, že do svojho vonkajšieho priestoru pergolu začleníte, určite venujte pozornosť výberu materiálu, veľkosti i možnostiam zasklenia.

AdobeStock 67207636
Zdroj obrázku: Iriana Shiyan / stock.adobe.com

Postavte si multifunkčný prístrešok

Na prvý pohľad je to obyčajná zastrešená konštrukcia o pár stĺpoch, vďaka svojej jednoduchosti ale ponúka množstvo možností. Pergola je veľmi praktická práve vďaka svojej funkčnosti a variabilite, dokáže rozšíriť váš obytný priestor a pozdvihnúť hodnotu nehnuteľnosti. Či už pergolu pripevníte k stene domu alebo ju necháte vystavať v priestore ako stredobod záhrady, získate posvätné miesto, v ktorom s rodinou a priateľmi zažijete mnoho krásnych chvíľ.

 

Vytvorte si zázemie podľa svojho gusta

Jednoduchý dizajn pergoly vám dáva plno možností, ako ju vybaviť, do akého štýlu ju zladiť a aké využitie jej dať. Popustite uzdu fantázii a postavte si na záhrade prístrešok, ktorý sa stane centrálnym prvkom celého pozemku. Pojmite realizáciu svojej vízie ako osobný projekt, na ktorom budete môcť dlhodobo pracovať a ktorý vám zároveň každý deň poskytne komfortné prostredie na zaslúžený odpočinok.

 

Zarámujte si na záhrade kus vegetačného pásu

Pergola sa môže stať útočiskom pre rastliny, ktorým poskytne priestor aj dostatok svetla na rast. Nechajte ich pnúť po stĺpoch aj strešnej konštrukcii, zasaďte ich do veľkých kvetináčov a vytvorte si prírodný priestor pripomínajúci dažďový prales alebo iný biom. Kvalitná hliníková konštrukcia je odolná proti vlhkosti a teda ani časté zalievanie nebude problém.

 

Relaxujte a družte sa

Pergola sa najčastejšie využíva ako prístrešok na pohodlné posedenie a relax, kam si pustíte len toľko slnečného svetla, koľko budete chcieť. Otočné strešné lamely nefungujú len ako tienidlo, ale ochránia vás aj pred dažďom. Vybavte si svoju pergolu vonkajším nábytkom, grilom alebo hojdacou sieťou zavesenou na konštrukcii – cez deň tam môžete odpočívať a večer sa baviť s priateľmi pri dobrom jedle a pití.

 

Pergoly sú moderným riešením, ako si na záhrade či terase vybudovať vonkajší obytný priestor. V závislosti na zvolenom materiáli môžu byť takmer bezúdržbové. Nechajte si navrhnúť pergolu na mieru alebo si vymyslite svoj vlastný design.

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.