Vynechaná pravda z filmu Pianista: Skutočná tvár nacistického dôstojníka!

382

Určite mnohí z vás poznajú kultový vojnový film s názvom Pianista, ktorý má dnes už 22 rokov. Prečítajte si o pozadí tohto skutočného príbehu.

Pianista, v originále The Pianist, je hudobná, vojnová a životopisná dráma nakrútená v roku 2002. Film sa natáčal vo Francúzsku, v Nemecku, v Poľsku, vo Veľkej Británii a v USA. Režisér projektu bol kontroverzný Roman Polański a v hlavnej úlohe si zahral Adrien Brody. Ten za túto úlohu dostal Oscara a ako 29-ročný sa stal najmladším víťazom tohto ocenenia.

Vo vedľajších rolách učinkovali napríklad Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, či Jessica Kate Meyer. Táto snímka dodnes patrí medzi najlepšie vojnové filmy všetkých čias. Napríklad na československej filmovej databáze má skvelé hodnotenie 88%. Na zahraničnom IMDb má 85%.

Autor tejto fotografie je Harald Krichel

Vynechaná pravda o filme Pianista

Tento film opisuje skutočný príbeh klaviristu skrývajúceho sa počas vypuknutia druhej svetovej vojny. Snímka bola natočená podľa knižnej predlohy, ale jedna dôležitá časť histórie sa do filmu nezmestila. Nacistický dôstojník Wilm Hosenfeld, ktorý pomohol filmovému hrdinovi, v skutočnosti pomohol viacerým Židom. Napriek jeho službe v nemeckej armáde sa odhaduje, že počas vojny zachránil minimálne 60 Židov pred deportáciou, či smrťou.

Práve pianista Wladyslaw Szpilman, ktorého Brody v tejto snímke hral, patril medzi tých štastlivcov, ktorým Hosenfeld pomohol. Keď bol nemecký dôstojník v roku 1950 zajatý v ruskom tábore, Szpilman sa dokonca snažil dostať ho na slobodu. To sa mu ale nepodarilo. Vedeli ste o tomto príbehu za oponou filmu Pianista? Zmení to váš pohľad pri najbližšom sledovaní tejto snímky? Dajte nám vedieť do komentárov.

The pianist is excellent!! so many memorable scenes, the one that shocked me the most was when he had to leave his family so heartbreaking, can’t even grasp the sadness he felt. Everything is solid in this film i love it. Which scene in this movie impacted you the most?
byu/Some-List-2448 inmoviecritic

Zdroj

Tomáš Pajerský
Tomáš sa písaniu článkov a copywritingu všeobecne venuje už 10 rokov. Pravidelne prispieva svojou tvorbou do viacerých kategórii na našom webe a nižšie nájdete zoznam jeho článkov.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre