Počuli ste už o PTSD? Týka sa viacerých ľudí, akoby ste si mysleli!

705

Ide o skratku posttraumatickej stresovej poruchy, ktorá bola najmä v minulosti často spájaná práve s vojakmi, ktorí sa vrátili z frontu, pravdou však je, že vytvoriť sa môže po akejkoľvek traumatickej udalosti, ktorú v živote prežijeme. Môže to byť reakcia na následky prírodnej katastrofy, nehody alebo násilnej skúsenosti.

Viete, aké sú fakty? Každý dospelý človek zažije počas svojho života aspoň jednu traumatickú udalosť! U väčšiny ľudí sa ale PTSD nevyvinie (ide o relatívne malé percento, napriek tomu je táto porucha častejšia ako si mnohí ľudia myslia).

Konkrétne štatistické údaje

Zdroj Ruthson Zimmerman

Až 70 % dospelých zažije v živote aspoň jednu traumatickú udalosť, pričom asi u 20 % ľudí, ktorí traumatickú udalosť zažili, sa PTSD rozvinie. Každý rok je diagnostikovaná PTSD 13 miliónom ľudí.

PTSD u dospelých

Zdroj RDNE Stock project

Príznaky PTSD sa u dospelých líšia v závislosti od toho, do akej miery ich trauma “poznačila” – môžu byť celkom mierne (v podstate by ste si ich na človeku vôbec nevšimli) cez stredné až po závažné, ktoré výrazne ovplyvňujú kvalitu života postihnutého. Odhaduje sa, že až 36,6 % dospelých má vážne príznaky, 33,1 % má stredné a 30,2 % má len mierne príznaky. Samozrejme, PTSD sa nemusí týkať len dospelých ľudí, ale môže postihovať absolútne všetky vekové kategórie. Možná je aj situácia, že sa trauma prežitá v detstve prejaví o desiatky rokov neskôr – v dospelosti.

PTSD medzi dospievajúcimi

Zdroj cottonbro studio

Veľká časť dostupných štatistík sa zameriava na dospelých ľudí, no zistilo sa, že až 5% dospievajúcich trpí PTSD. A to je skutočne škandalózne vysoké číslo. Podobne ako u adolescentov aj v tomto prípade môže byť miera zasiahnutia pacienta rôzna – od miernej až po ťažkú. Z 5% má až 1,5% ťažkú formu. V akom veku dospievajúcich sa pohybujeme? V menšej miere sa to týka tínedžerov od 13-14 rokov, viac zastúpení sú od 17-18 rokov.

PTSD ženy vs muži

Zdroj MART PRODUCTION

V porovnaní prevalencie PTSD prekvapivo prevažujú ženy. U dospelých mužov sú to 4%, kdežto u žien je to raz toľko – až 8%. Napriek tomu platí, že muži vo svojom živote zažívajú viac traumatických udalostí ako ženy, no symptómy PTSD sú u nich menej často ako je to v prípade žien. Môže to byť spôsobené aj tým, že ženy majú vyššiu pravdepodobnosť sexuálneho napadnutia – čo je obrovský (a veľmi častý) spúšťač PTSD.

Prognóza PTSD

Prognóza PTSD sa v posledných rokoch zlepšila, pretože výskumníci a lekári našli oveľa účinnejšiu liečbu než aká bola používaná doteraz. Dlhodobá prognóza je takisto pomerne dobrá, keďže liečbou sa môžu nielen minimalizovať symptómy, ale dokonca je možné ich aj odstrániť (toto vykazuje až jedna tretina pacientov s medikamentóznou liečbou).

Prognózu môžeme okrem včasnej diagnostiky a liečby zlepšiť napríklad aj sociálnou podporou, snahou o zabránenie retraumatizácií a absenciou iných patologických stavov duševného zdravia.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre