Za hranicou normálu: 5 podivných posadnutostí, ktorým neuveríte, že sú návykové

1338

Závislosť považujeme za niečo, čo musí byť škodlivé pre zdravie. V skutočnosti sú však mnohí z nás závislí na rôznych veciach, ktoré nám nemusia nijako brániť v produktívnom živote. Pre niekoho to môže byť káva, pre iného čistota a pre niekoho posadnutosť zdieľaním meme s mačiatkami – čokoľvek, čo u človeka zapája systém odmeňovania v mozgu. Zvláštne však začne byť, keď vidíme nutkanie, ktoré vôbec nemá dôvod existovať. Stretli ste sa niekedy s deťmi, ktoré nevedia prestať jesť piesok, alebo ste počuli o ľuďoch závislých na jedení popola? Tieto závislosti – ktoré nemajú jasný dôvod existencie, ale sú rovnako reálne ako tie ostatné nebezpečné – nás fascinujú najviac. Tu sú niektoré z tých najzáhadnejších.

Mliečne produkty

Aj ľudia, ktorí netrpia intoleranciou laktózy, môžu trpieť ochorením súvisiacim s mliekom. Pre týchto ľudí sú mliečne deriváty, ako je maslo alebo syr, niečím, čo by nikdy neodmietli. Niektorí ľudia sú týmito výrobkami až nezdravo posadnutí a často nimi nahrádzajú bežné jedlá bez ohľadu na to, čo to robí s ich zdravím. Mlieko a jeho deriváty obsahujú molekuly, ktoré sa viažu na rovnaké časti mozgu ako drogy, napríklad opiáty. Mlieko obsahuje kazeín, ako aj ďalšie podobné chemické látky, napríklad kasomorfíny. Tieto látky pôsobia podobne ako vysoko návykový liek proti bolesti morfín. V skutočnosti sú si podobné chemickým zložením a tým, čo robia s naším mozgom. Pri konzumácii syra sa v mozgu uvoľňuje aj pomerne veľké množstvo dopamínu, čo ešte zhoršuje jeho návykové účinky a v podstate nás na ňom robí závislými.

person pours milk into glass
Photo by Eiliv Aceron on Unsplash

Plastické operácie

Donedávna bolo trvalé znetvorenie v dôsledku nehôd nezvratné. V minulosti sme nemali k dispozícii dnešnú zdravotnícku techniku, ktorá by s tým niečo urobila. Plastická chirurgia bola revolučným vývojom, ktorý nám umožnil opraviť a skrášliť časti nášho tela. Bolo zrejmé, že ju čoskoro budeme používať na to, aby sme vyzerali lepšie. Keď niektorí ľudia nutkavo pociťujú potrebu neustále meniť svoj vzhľad pomocou plastickej chirurgie, mení sa to na skutočnú závislosť. Hoci vedci nerozumejú tomu, ako sa to prejavuje, poznáme priveľa celebrít, ktoré sa nevedia zastaviť pred plastickými operáciami. Niektorí odborníci to vysvetľujú poruchou nazývanou dysmorfická porucha tela (BDD). Nie každý, kto je závislý od plastických operácií, má diagnostikovanú BDD a celkom nerozumieme tomu, prečo by si toľko ľudí bez akýchkoľvek iných základných zdravotných ťažkostí kompulzívne nechalo urobiť až 10 plastických operácií za deň.

doctor conducting operation at patient in operating room
Photo by Olga Guryanova on Unsplash

Romantické odmietnutia

Pozvať niekoho na rande a byť odmietnutý je pre väčšinu ľudí jednou z najbežnejších súčastí randenia. Takmer každý z nás to v tej či onej podobe zažil. Iste, nemusí to byť práve preferovaný výsledok, ale stále je to niečo, cez čo sa musíte prebojovať, ak sa vám randenie skutočne páči. Problémom však je, keď sa niektorí ľudia môžu stať závislými do takej miery, že si užívajú všetky zlomené srdcia a bolesť vyplývajúce z odmietnutia. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Journal of Neurophysiology sa na romantickom odmietnutí podieľajú tie isté časti mozgu, ktoré spôsobujú, že sme od niečoho závislí. Výskumníci pre to dokonca vymysleli parameter – stupnicu vášnivej lásky – a dospeli k záveru, že romantické odmietnutie je určite formou závislosti. Vysvetľuje to aj prípady, keď sa odmietnutí ľudia stanú násilnými voči osobe, ktorá ich odmietla. V mnohých prípadoch to vedie k extrémnym dôsledkom, ako je samovražda alebo vražda.

man in black faux fur coat holding bouquet of floweers
Photo by Clem Onojeghuo on Unsplash

Ľudská krv

Závislosť od pitia krvi je určite vedecky možná. V skutočnosti bol údajne istý Turek závislý od pitia vlastnej krvi. Lekári opísali jeho potrebu krvi ako „takú naliehavú ako dýchanie“, hoci nevedeli vysvetliť, ako sa u neho vyvinula. Nemal žiadnu poruchu ani nedostatok, ktorý by to vysvetľoval, hoci trpel poruchou osobnosti. Taktiež bol svedkom niektorých násilných udalostí na začiatku svojho života, hoci tieto veci ani zďaleka nevysvetľujú, ako sa u neho vyvinulo toto nutkanie. Našťastie bol len závislý od pitia vlastnej krvi.

topless man with red paint on face
Photo by engin akyurt on Unsplash

Opaľovanie

Opaľovanie v solárku je populárne, najmä v ročných obdobiach, keď slnko nestačí na to, aby ste získali tmavší odtieň. Zvláštne to začne byť vtedy, keď nemôžete prestať – nie preto, že by sa vám opálenie príliš páčilo, ale preto, že ste na ňom závislí. Prípadov, keď sa ľudia stali závislými od procesu umelého opaľovania, je veľa. Mnohé nedávne štúdie potvrdili, že závislosť od opaľovania je veľmi reálna a zapája rovnakú časť mozgu ako drogy, napríklad heroín. Aj keď len malé percento ľudí, ktorí sa pravidelne opaľujú, možno skutočne klasifikovať ako závislých.

woman lying on sand with towel during daytime
Photo by Drew Dau on Unsplash

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre